ԿԳՄՍՆ պարզաբանումը՝ Հայաստանի ազգային հավաքականի գեղասահորդներին վիզա չտրամադրելու մասին
«Հայաստանի գեղասահքի ֆեդերացիան Եվրոպայի առաջնությանը մասնակցելու նպատակով վիզայի աջակցություն ստանալու հարցով չի դիմել Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարություն»,- Panorama.am-ին հայտնեցին ԿԳՄՍ նախարարությունից՝ ի պատասխան հարցման՝ արդյո՞ք նախարարությունը կդիմի Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանություն՝ պարզաբանում ստանալու համար, քանի որ դեսպանությունը սահմանված ժամկետներում մուտքի վիզաներ չի տրամադրել Հայաստանի ազգային հավաքականի գեղասահորդներ Սիմոն Դանիլյանցին  և սպորտային զույգ Կարինա Ակոպովա / Նիկիտա Ռախմանին զույգին, ինչի պատճառով էլ նրանք չեն մասնակցի Գեղասահքի Եվրոպայի Առաջնությանը։
Նախարարությունից նշեցին, որ  ֆեդերացիաների կողմից համապատասխան գրություն ստանալու պարագայում այն դիտարկում են  և ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության աջակցությամբ միջնորդություն ներկայացնում Հայաստանում դիվանագիտական ներկայացուցչությանը՝  մուտքի արտոնագիր (վիզա) ստանալու նպատակով`անհրաժեշտության դեպքում կիրառելով նաև արագացված ընթացակարգ:
ԿԳՄՍ հաղորդմամբ, նախկինում՝ 2025թ, 2024թ. և 2023թ –ին Հայաստանի գեղասահքի ֆեդերացիան նման գրություններ ներկայացրել է ԿԳՄՍ նախարարություն, որոնց տրվել է համապատասխան ընթացք:
Ֆեդերացիայից ավելի վաղ հայտնել էին, որ չնայած բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերի ժամանակին ներկայացմանը, Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատունը մեր մարզիկներին չի տրամադրել մուտքի վիզաները սահմանված ժամկետներում, ինչի արդյունքում մեր հավաքական թիմը զրկվեց Եվրոպայի առաջնությանը մասնակցելու հնարավորությունից. «Սա լուրջ հարված է մեր մարզիկների ամբողջ սեզոնային պատրաստությանը, մրցակցային զարգացմանը և միջազգային վարկանիշային դիրքերին։ Տարիների քրտնաջան աշխատանքը, պատրաստվածությունն ու նվիրումը չպետք է կախված լինեն վարչական ձգձգումներից։
Հայաստանի Գեղասահքի Ֆեդերացիան անում է ամեն ինչ նման իրավիճակների կրկնությունը կանխելու և մեր մարզիկների իրավունքները պաշտպանելու համար»։

The Armenian Ministry of Education, Science, Culture and Sports said the country’s Figure Skating Federation did not request government assistance to obtain visas for athletes who missed the European Figure Skating Championships due to delays by the British Embassy.
The ministry told Panorama.am on Wednesday that it was not approached by the Armenian Figure Skating Federation to seek visa support for national team skater Simon Danilyants and pairs skaters Karina Akopova and Nikita Rakhmanin, who failed to receive UK entry visas in time for the event.
The ministry said that when federations submit formal requests, it reviews them and, with support from the Foreign Ministry, intervenes with diplomatic missions to help secure visas, including via expedited procedures if needed. It added that the figure skating federation had submitted such requests in previous years, including 2023-2025, and they were processed accordingly.
Earlier, the federation said that despite submitting all required documents on time, the British Embassy did not issue visas within the set deadlines, preventing the team from competing. It said the setback harmed athletes’ seasonal preparation, competitive development and international rankings, and pledged to work to prevent similar situations in the future.