Քննչական մարմինը ներկայացրել է Սամվել Կարապետյանի տնային կալանքի երկարաձգման միջնորդություն
Քննչական մարմինը ներկայացրել է տնային կալանքի երկարաձգման միջնորդություն (օրենքի ուժով այլ միջնորդությամբ չեն կարող հանդես գալ), որով նիստը նշանակվել է կրկին այսօր Հակակոռուպցիոն դատարանում` 16:00-ին: Այս մասին տեղեկացնում է  Սամվել Կարապետյանի պաշտօպան Արամ Վարդևանյանն ու մանրամասնում, որ  այսօրվա դատական նիստին Սամվել Կարապետյանը չի մասնակցելու:
«Քաղաքական հետապնդման այսօրվա զարգացումների վերաբերյալ առանձին կտեղեկացնենք»,-նշում է փաստաբանը։
Հիշեցնենք, որ հայտնի բարերար, գործարար Սամվել Կարապետյանի նկատմամաբ 2025 հունիսի 18-ից կիրառված բանտային կալանքը դեկտեմբերի 30-ին փոխարինվել էր տնային կալանքով և լրացուցիչ սահմանափակումներով:
Դատախազությունն այս տարվա առաջին աշխատանքային օրը` հունվարի 5-ին մուտքագրել էր վերաքննիչ բողոք Սամվել Կարապետյանի կալանքի ակնհայտ պահանջով, ինչը փաստաբաններն ապօրինի են որակում։ Վերաքննիչ դատարանը հունվարի 12-ին վարույթ ընդունելով դատախազի և պաշտպանների բողոքները որոշման հրապարակման օր է սահմանվել հունվարի 16-ը:

Armenia’s investigative authorities have filed a motion to a Yerevan court to extend the house arrest of businessman and philanthropist Samvel Karapetyan, his lawyer said on Friday.
The hearing is scheduled to be held at the Anti-Corruption Court at 4 p.m. local time. Karapetyan will not attend the session, lawyer Aram Vardevanyan said, adding that further details on his “political persecution” would be provided separately.
Karapetyan’s pre-trial detention, imposed on June 18, 2025, was replaced with house arrest and additional restrictions on December 30.
On January 5, the first working day of the year, prosecutors filed an appeal seeking Karapetyan’s re-arrest, a move his lawyers have called unlawful. The Court of Appeals accepted both the prosecution’s and the defense appeals on January 12 and scheduled the announcement of its decision for January 16.