Այսօր Նարեկ Սամսոնյանի հացադուլի 8-րդ օրն է: Առ այս պահը չկա համակարգված քաղաքական գնահատական այդ քայլին. Նարեկ Մալյան
Հասարակական գործիչ, նախկին քաղբանտարկյալ Նարեկ Մալյանը գրում է.
«Երկու ամիս առաջ «կրելու ենք» ընդդիմությունը խորհրդարանական լսումներ էր կազմակերպել քաղբանտարկյալների թեմայով: Լսումների հիմնական նարատիվը այն էր, որ անկախ տարաձայնություններից պետք է համախմբվել քաղբանտարկյալների թեմայի շուրջ: Լսումների ընթացքում հնչեցին խրոխտ ելույթներ միասնականության անհրաժեշտության և քաղբանտարկյալների թեմայի կարևորության մասին: Լսումների ավարտից հետո ինչ որ թուղթ էին շրջանառում, որի տակ ստորագրողները պարտավորվում էին առնվազն քաղբանտարկյալներին свой-чужой չտարանջատել:
Իրականության մեջ սակայն ոչինչ չփոխվեց: Լսումներից հետո շարունակվում է «ինչպես ուռին ու բարդին, ամեն մարդ իրա դարդին» մոտեցումը:
Այսօր Նարեկ Սամսոնյանի հացադուլի 8-րդ օրն է: Առ այս պահը չկա համակարգված քաղաքական գնահատական այդ քայլին։ Ես բացի ՀՀԿ-ականներից չեմ տեսնում այլ քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների անտիֆեյքի կազմակերպած ի պաշտպանություն ակցիաներին: Սա այն դեպքում, երբ Սամսոնյանը լուսաբանել և անձամբ մասնակցել է բոլոր նմանատիպ միջոցառումներին մի կողմ դնելով (երբեմն խոր) հակասությունները բանտարկված մարդկանց հետ:
Նույն մոտեցումն է վարչապետի միասնական թեկնածու Դավիթ Համբարձումյանի պարագայում: Դատարանի բակում Համբարձումյանի հազարավոր աջակիցների մեջ փնտրեցի ու այդպես էլ չգտա որևէ մեկին օրինակ «Հայաստան» դաշինքից կամ «Մեր ձևով» շարժումից:
Ինչի՞ մասին է խոսքը, առ այս պահը նույնիսկ չգիտենք քաղբանտարկյալների կոնկրետ թիվը:
Սամսոնյան Նարեկի հացադուլի 8-րդ օրն է: Այսօր ժամը 15:00-ին Անտիֆեյքը բողոքի ակցիա է իրականացնելու ԲԴԽ դիմաց: Ես կլինեմ այնտեղ, որովհետև Նարեկի հացադուլը առաջին հերթին իրական ընդդիմության իրական միասնականության նպատակն ունի»։

Нарек Малян: Сегодня – 8-й день голодовки Нарека Самсоняна, до сих пор нет какой-либо скоординированной политической оценки
13:57 16/01/2026
Общественный деятель, бывший политзаключенный Нарек Малян, коснувшись организованных в ноябре 2025 года парламентской фракцией «Армения» парламентских слушаний на тему «О наличии в Армении политических заключенных и восстановлении их нарушенных прав», написал:
«Основной нарратив слушаний заключался в том, что, независимо от разногласий, необходимо консолидироваться вокруг проблемы политзаключенных. В ходе слушаний звучали пафосные выступления о необходимости единства и важности темы политзаключенных. По завершении слушаний был введен в обращение некий документ, поставившие свои подписи под ним брали на себя обязательство, по крайней мере, политзаключенных не делить на “своих” и “чужих”.
Однако на практике ничего не изменилось. После слушаний по-прежнему доминирует подход „каждый сам за себя“.
Сегодня – восьмой день голодовки [арестованного основателя интернет-ресурса AntiFake.am, соавтора и ведущего подкаста „Imnemnimi”] Нарека Самсоняна. До сих пор нет какой-либо скоординированной политической оценки этого шага. За исключением представителей Республиканской партии Армении, я не вижу других политических сил на акциях поддержки, организуемых командой AntiFake.am.
И это при том, что Самсонян освещал и лично участвовал во всех подобных мероприятиях, откладывая в сторону разногласия (порой глубокие) с людьми, находящимися в заключении.
Тот же подход налицо и в случае с единым кандидатом [парламентской оппозиции] в премьер-министры Давидом Амбарцумяном. Во дворе суда среди тысяч его сторонников я так и не увидел ни одного представителя, к примеру, блока „Армения“ или движения „Мер дзевов“ („По-нашему”).
О чем речь? На данный момент мы даже не знаем конкретного числа политзаключенных.
Сегодня восьмой день голодовки Нарека Самсоняна. Сегодня в 15:00 AntiFake проведет акцию протеста у здания Высшего судебного совета. Я буду там, потому что голодовка Нарека Самсоняна, в первую очередь, направлена на достижение реального единства реальной оппозиции».