Սամվել Կարապետյանին կալանավորելու միջնորդությունը մերժվեց, կիրառվեց տնային կալանք. Վարդևանյան
«Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդությունը մերժվեց, կիրառվեց տնային կալանք»,- հայտնել  է գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանի պաշտպան Արամ Վարդևանյանը։
«14 ժամ դատական նիստ` փաստաբանական թիմով: Քաղաքական հետապնդման աբսուրդային ինտենսիվություն: Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդությունը մերժվեց, կիրառվեց տնային կալանք: Սա հերթական ինտենսիվ խափանման միջոցն է: Ի դեպ Սամվել Կարապետյանի հրապարակային խոսքի սահմանափակումը վերացվեց:
Ազատություն բոլոր քաղբանտարկյալներին»,- գրել է Արամ Վարդևանյանը։
Տեսանյութում Վարդևանյանն ասում է, որ դատարանը, դատավոր Դոլմազյանի նախագահությամբ, արձանագրել է, որ Կարապետյանի խափանման միջոց կալանքը չի կարող պահպանվել, որքան էլ Հակակակոռուպցին վերաքննիչ քրեական դատարանն այն ցանակացել էր դատախազության, քննչական մարմնի, քաղաքական հետապնդման տրամաբանության ներքո։
«Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ կիրառվեց տնային կալանք՝ համակցված գրավով, բացակայելու արգելքով, կոչերի հրապարակային հայտարարությունների սահմանափակումը ևս վերացվել է»,- հայտնում է փաստաբանը։
Հիշեցնենք, որ հայտնի բարերար, գործարար Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ 2025 հունիսի 18-ից կիրառված բանտային կալանքը դեկտեմբերի 30-ին փոխարինվել էր տնային կալանքով և լրացուցիչ սահմանափակումներով:
Դատախազությունն այս տարվա առաջին աշխատանքային օրը` հունվարի 5-ին մուտքագրել էր վերաքննիչ բողոք Սամվել Կարապետյանի կալանքի պահանջով։ Վերաքննիչ դատարանը հունվարի 12-ին վարույթ ընդունելով դատախազի և պաշտպանների բողոքները որոշման հրապարակման օր է սահմանվել հունվարի 16-ը:

An Armenian court on Saturday rejected prosecutors’ request to detain businessman and philanthropist Samvel Karapetyan, instead placing him under house arrest with bail and travel restrictions, his lawyer said.
“The motion to impose detention as a preventive measure was denied; house arrest was applied,” Aram Vardevanyan said after a marathon hearing lasting about 14 hours. He added that restrictions on Karapetyan’s public statements were lifted.
Vardevanyan said the court ruled that continued pretrial detention could not be justified despite the prosecutors’ appeal. The defense has described the case as politically motivated.
Karapetyan had been held in pretrial detention since June 18, 2025. That measure was replaced by house arrest with additional conditions on December 30. Prosecutors filed an appeal seeking his renewed detention on January 5, the first working day of the year.
The appellate court accepted both the prosecution’s and defense appeals on January 12 and scheduled its ruling for January 16.