Իշխանության նպատակն է՝ անկախ, իր տեսակետները չարտահայտող ԶԼՄ-ներին և լրագրողներին չեզոքացնել. Աբրահամյան
09:05 17/01/2026
«Իշխանության կողմից լրատվամիջոցների և լրագրողների թիրախավորումները՝ տարբեր կառույցներում հավատարմագրումից զրկելուց մինչև պետական քարոզչամեքենայի ռեսուրսներով իրականացվող հարձակումներ, պատահական չեն և համակարգային բնույթ են կրում»,- գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Նա շարունակել է. ««Ժողովուրդ» թերթի լրագրողների նկատմամբ խորհրդարանում արձանագրված ապօրինությունը, ինչպես նաև տարբեր իշխանական գործիչների և նրանց հետ ասոցացվող անձանց ու խմբերի կողմից տարբեր ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների նկատմամբ իրականացվող վիրավորանքների, ատելության և վարկաբեկման գործընթացը իշխանության քաղաքականության ուղենիշներից է և ունի ակտիվացման հստակ միտումներ։
Իշխանության նպատակն է՝ անկախ, իր տեսակետները չարտահայտող ԶԼՄ-ներին և լրագրողներին չեզոքացնել կամ նվազագույնի հասցնել նրանց մասնագիտական գործունեության արդյունավետությունը։
Հատկապես ընտրություններին ընդառաջ՝ իշխանությունը, մի կողմից, փորձում է հնարավորինս քողարկել իր վնասակար քաղաքականության հետևանքներն ու իր բերած ողբերգական էջերը, մյուս կողմից՝ դաշտն առավելագույնս լցնել սեփական օրակարգերով և իր համար նախընտրելի տեղեկատվությամբ։
Սա բռնատիրության կառուցման առանցքային ուղղություններից է»։

Тигран Абрамян: Цель власти – нейтрализовать независимые СМИ и журналистов, не выражающих ее точку зрения
14:26 17/01/2026
Избрание со стороны действующей в Армении власти мишенью средств массовой информации и журналистов – от лишения аккредитации в различных структурах до нападок с использованием ресурсов государственной пропагандистской машины – не является случайным и носит системный характер, написал секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook.
«Беззаконие в парламенте в отношении журналистов газеты „Жоховурд”, а также процесс оскорблений, разжигания ненависти и дискредитации представителей различных СМИ со стороны отдельных представителей власти и ассоциируемых с ними лиц и групп являются одним из ориентиров политики власти и показывают четкую тенденцию к активизации.
Цель власти – нейтрализовать независимые СМИ и журналистов, не выражающих ее точку зрения, либо свести к минимуму эффективность их профессиональной деятельности.
Особенно накануне выборов власть, с одной стороны, пытается максимально замаскировать последствия своей пагубной политики и трагические страницы, к которым она привела, а с другой – максимально заполнить информационное поле собственной повесткой и предпочтительной для себя информацией.
Это одно из ключевых направлений построения диктатуры», – отметил оппозиционный  депутат.
Напомним, накануне, 16 января, журналистов оппозиционной газеты «Жоховурд» сотрудники Службы госохраны силой вывели из здания парламента Армении. Ранее журналистов  издания Кнар Манукян и Сону Григорян лишили аккредитации на работу в Национальном Собрании. Они обжаловали решение в суде. Накануне на обсуждение в комиссии по обороне и безопасности их пригласил и выдал пропуск депутат от фракции «Армения» Гегам Манукян.