Այս տարի ռազմական էսկալացիան դարձել է գրեթե անհավանական. ՀՀ Արտաքին հետախուզության ծառայության զեկույց
12:16 20/01/2026
«Վաշինգտոնում 2025 թվականի օգոստոսի 8- ին ձեռք բերված համաձայնության արդյունքներով 2026 թվականին ռազմական էսկալացիան դարձել է գրեթե անհավանական, և բարձրացել է խաղաղության ինստիտուցիոնալացման հավանականությունը։  Ադրբեջանի կողմից առաջ մղվող այսպես կոչված «արևմտյան Ադրբեջանի» և «արևմտյան ադրբեջանցիների վերադարձի» խոսույթն ու գործողություններն առաջացնում են ռիսկեր»,- նշված է ՀՀ  արտաքին հետախուզության ծառայությունը հրապարակած Հայաստանի Հանրապետության արտաքին ռիսկերի վերաբերյալ 2026 թվականի տարեկան զեկույցում։
Զեկույցի «Ռազմաքաղաքական ռիսկեր» բաժնում Հայաստան-Ադրբեջան  հարաբերությունների մասին մասնավորապես նշված է. «2025 թվականին ինտենսիվորեն շարունակված երկկողմ բարձրաստիճան բանակցությունների, ինչպես նաև օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ակտիվ ներգրավմամբ ձեռք բերված Վաշինգտոնյան հռչակագրի և «Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի նախաստորագրման արդյունքում զգալիորեն նվազել է ռազմական էսկալացիայի և բարձրացել խաղաղ կարգավորման հավանականությունը։ Նշված և ուղեկցող գործընթացների ու տվյալների համապարփակ վերլուծության արդյունքում գրեթե անհավանական ենք համարում 2026 թվականին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ռազմաքաղաքական մտադրությամբ պայմանավորված տարբեր մասշտաբների ռազմական էսկալացիան։ Քիչ հավանական ենք համարում նաև այնպիսի տեղային գործողությունները կամ միջադեպերը, որոնք ռազմաքաղաքական մտադրությամբ չեն պայմանավորված։
2026 թվականին, մեծ հավանականությամբ, նոր առաջընթաց կգրանցվի սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացում, երկկողմ առևտրատնտեսական նախաձեռնությունների, հասարակությունների երկխոսության, հումանիտար և այլ հարցերում։ Տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման դեպքում ևս, մեծ հավանականությամբ, առաջընթաց կգրանցվի արդեն իսկ սկսված գործընթացներում, իսկ հարևանների հետ Հայաստանի երկկողմ կապակցվածության նախաձեռնությունները կխթանեն տարածաշրջանային առավել ընդգըրկուն տնտեսական նախագծերի ընթացքը։ Միևնույն ժամանակ սակայն, 2026 թվականին կընդլայնվեն կապակցվածության ապահովման այս գործընթացների դեմ մեր տարածաշրջանում սեփական ազդեցությունը պահպանելու և ավելացնելու շահեր հետապնդող պետությունների կողմից վնասակար գործողությունների ռիսկերը։ Իսկ Ադրբեջանի և այլ դերակատարների կողմից Հայաստանի ինքնիշխանությունը հարցականի տակ դնող, կապակցվածության ծրագրերի իրականացմանը խոչընդոտող վնասարար խոսույթների ու հասկացությունների հետևողական կիրառությունը միայն կնպաստի այդ ռիսկերի նյութականացմանը։
Ծառայության համապարփակ վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ երկարաժամկետ հեռանկարում խաղաղության կառուցման վրա էականորեն բացասաբար ազդող և ռիսկային գործոն են Ադրբեջանի կողմից պետական մակարդակով առաջ տարվող, այսպես կոչված «արևմտյան Ադրբեջանի» և «արևմտյան ադրբեջանցիների վերադարձի» խոսույթներն ու դրանց ուղեկցող գործողությունները։ Ծառայության ունեցած տվյալները ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանը Վաշինգտոնյան հռչակագրից հետո ոչ միայն չի նվազեցրել, այլև էականորեն ակտիվացրել է սույն քարոզչությունը, ինչը զգալի ռիսկեր է ստեղծում տարածաշրջանային կայունության, անվտանգության և երկարաժամկետ խաղաղության համար։
2026 թվականին Ծառայության առաջնահերթ խնդիրներից է լինելու շարունակաբար գնահատելը, թե որն է Ադրբեջանի կողմից «արևմտյան ադրբեջանցիների վերադարձի» առաջ մղման պետական քաղաքականության իրական նպատակը։ Գնահատման է ենթակա մասնավորապես այն, թե արդյո՞ք Ադրբեջանը, այդ թեմաները, նոր ազգային գաղափարախոսություն դարձնելով, մտադիր է որևէ նոր ձևաչափով հակամարտությունը տեղափոխել Հայաստանի տարածք, թե՞ այսպես կոչված «արևմտյան ադրբեջանցիների վերադարձի» այս խոսույթն Ադրբեջանի արտաքին քաղաքական սակարկման և մասնավորապես՝ Ղարաբաղի հայերի վերադարձի թեմային հակազդելու գործիքակազմի մաս է։
Մյուս կողմից, Ծառայության դիտարկումները ցույց են տալիս, որ շարունակվում է Ադրբեջանի ռազմական ծախսերի աճը։ Այս հարցը ռիսկային գնահատելու հիմքում ընկած է ոչ միայն զուտ ռազմական ծախսերի աճը, այլև այն, որ ռազմական հատկացումների աճի տեմպերը զգալիորեն գերազանցում են այլ ոլորտային հատկացումների տեմպերը և շատ դեպքերում՝ իրականացվում առերևույթ այլ ոլորտների հաշվին»։
Ռուսաստան-Ուկրաինա․
«Այդուհանդերձ, ամենայն հավանականությամբ, Ռուսաստանի դեմ սահմանված պատժամիջոցների առնվազն էական մասը կպահպանվի, ինչը կշարունակի ռիսկեր ստեղծել Հայաստանի տնտեսության համար, այդ թվում՝ երկրորդային տնտեսական պատժամիջոցների տեսանկյունից։ Միաժամանակ, որոշ աշխարհաքաղաքական կենտրոնների միջև շարունակական բևեռացումը, մեծ հավանականությամբ, կխորացնի Հայաստանի արտաքին քաղաքական և տնտեսական հարաբերությունները հավասարակշռելու տեսանկյունից առկա ռիսկերը»։
ՀԱՊԿ
«Հայաստան-ՀԱՊԿ հարաբերությունների մասով Ծառայության 2026 թվականի գնահատականը չի տարբերվում անցյալ տարվա գնահատականից։ Մասնավորապես, Հայաստանի կողմից ՀԱՊԿ անդամության «ապասառեցում», ամենայն հավանականությամբ, տեղի չի ունենա, ինչը շարունակում ենք գնահատել որպես տարածաշրջանային անվտանգային կառույցի հեղինակության մարտահրավեր և հետեվությունների աղբյուր կառույցի մյուս անդամ պետությունների համար»։

Служба внешней разведки Армении считает практически невозможной военную эскалацию между Ереваном и Баку в 2026 году
13:16 20/01/2026
Служба внешней разведки (СВР) Армении считает практически невозможной военную эскалацию между Арменией с Азербайджаном в 2026 году, и видит возможности для институционализации мира. Об этом говорится в ежегодном докладе СВР о внешних рисках Республики Армения 2026 года.
В разделе «Военно-политические риски» доклада касательно отношений между Арменией и Азербайджаном в частности отмечается: «В результате интенсивно продолжавшихся в 2025 году двусторонних переговоров на высоком уровне, а также подписания при активном участии президента США Дональда Трампа 8 августа Вашингтонской декларации и Соглашения „Об установлении мира и межгосударственных отношений” вероятность военной эскалации значительно снизилась, а вероятность мирного урегулирования – возросла. В результате всестороннего анализа упомянутых и сопутствующих процессов и данных мы считаем почти невероятным, что в 2026 году произойдет военная эскалация различного масштаба между Арменией и Азербайджаном, обусловленная военно-политическими намерениями. Мы также считаем маловероятными локальные действия или инциденты, не обусловленные военно-политическими намерениями».
«В 2026 году, с большой вероятностью, будет зафиксирован новый прогресс в процессе делимитации и демаркации границ между Арменией и Азербайджаном, двусторонних торгово-экономических инициативах, диалоге между обществами, гуманитарных и других вопросах. В случае разблокировки региональных инфраструктур также, с большой вероятностью, прогресс будет зафиксирован в уже начавшихся процессах, а двусторонние инициативы Армении по двусторонней взаимосвзяанности развитию с соседними странами будут стимулировать процесс реализации более масштабных региональных экономических проектов.
В то же время, однако, в 2026 году возрастут риски вредоносных действий со стороны государств, стремящихся к собственному влиянию и усилению своих интересов в нашем регионе в ущерб процессам по обеспечению взаимосвязанности транспортной инфраструктуры. А последовательное использование Азербайджаном и другими субъектами вредоносных дискурсов и концепций, ставящих под сомнение суверенитет Армении и препятствующих реализации программ взаимосвязанности, лишь будет способствовать материализации этих рисков», – говорится в докладе.
Проведенный Службой всесторонний анализ показывает, что пропаганда так называемого «Западного Азербайджана» и «возвращения западных азербайджанцев», продвигаемая Азербайджаном на государственном уровне, и сопутствующие действия являются значительным негативным фактором и фактором риска для миростроительства в долгосрочной перспективе.
«Данные Службы показывают, что Азербайджан не только не уменьшил, но и значительно усилил эту пропаганду после Вашингтонской декларации, что создает значительные риски для региональной стабильности, безопасности и долгосрочного мира», – говорится в докладе.
«В 2026 году одной из приоритетных задач Службы станет постоянная оценка реальной цели государственной политики Азербайджана по продвижению „возвращения западных азербайджанцев”. Подлежит оценке, в частности то, намерен ли Азербайджан, превращая эти темы в новую национальную идеологию, перенести конфликт на территорию Армении в каком-либо новом формате, или же разговоры о так называемом „возвращении западных азербайджанцев” являются частью внешнеполитического торга Азербайджана и, в частности, инструментом противодействия теме возвращения армян Карабаха.
С другой стороны, наблюдения Службы показывают, что военные расходы Азербайджана продолжают расти. Основанием для оценки этого вопроса как рискованного является не только рост чисто военных расходов, но и тот факт, что темпы роста военных ассигнований значительно превышают темпы роста ассигнований в других секторах и во многих случаях осуществляются за счет других секторов», – отмечается в докладе.
Россия-Украина
«На основе всестороннего анализа баланса сил на поле боя, политических целей конфликтующих сторон и интересов глобальных игроков Служба оценивает, что долгосрочное и стабильное урегулирование конфликта между Россией и Украиной в 2026 году маловероятно. Несмотря на нынешнюю интенсивность переговорного процесса, весьма вероятно, что в течение 2026 года стороны сохранят взаимоисключающие цели и диаметрально противоположные позиции по ряду вопросов, которые каждая из сторон считает жизненно важными, что, в свою очередь, сохранит основы для военного проявления конфликта...
Вероятно, что по крайней мере значительная часть санкций, введенных против России, останутся в силе, что продолжит создавать риски для армянской экономики, в том числе в плане вторичных экономических санкций.
В то же время, продолжающаяся поляризация между некоторыми геополитическими центрами, скорее всего, усугубит существующие риски в плане уравновешивания внешнеполитических и экономических отношений Армении», — говорится в докладе.