Այս տարի ռազմական էսկալացիան դարձել է գրեթե անհավանական. ՀՀ Արտաքին հետախուզության ծառայության զեկույց
12:16 20/01/2026
«Վաշինգտոնում 2025 թվականի օգոստոսի 8- ին ձեռք բերված համաձայնության արդյունքներով 2026 թվականին ռազմական էսկալացիան դարձել է գրեթե անհավանական, և բարձրացել է խաղաղության ինստիտուցիոնալացման հավանականությունը։  Ադրբեջանի կողմից առաջ մղվող այսպես կոչված «արևմտյան Ադրբեջանի» և «արևմտյան ադրբեջանցիների վերադարձի» խոսույթն ու գործողություններն առաջացնում են ռիսկեր»,- նշված է ՀՀ  արտաքին հետախուզության ծառայությունը հրապարակած Հայաստանի Հանրապետության արտաքին ռիսկերի վերաբերյալ 2026 թվականի տարեկան զեկույցում։
Զեկույցի «Ռազմաքաղաքական ռիսկեր» բաժնում Հայաստան-Ադրբեջան  հարաբերությունների մասին մասնավորապես նշված է. «2025 թվականին ինտենսիվորեն շարունակված երկկողմ բարձրաստիճան բանակցությունների, ինչպես նաև օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ակտիվ ներգրավմամբ ձեռք բերված Վաշինգտոնյան հռչակագրի և «Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի նախաստորագրման արդյունքում զգալիորեն նվազել է ռազմական էսկալացիայի և բարձրացել խաղաղ կարգավորման հավանականությունը։ Նշված և ուղեկցող գործընթացների ու տվյալների համապարփակ վերլուծության արդյունքում գրեթե անհավանական ենք համարում 2026 թվականին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ռազմաքաղաքական մտադրությամբ պայմանավորված տարբեր մասշտաբների ռազմական էսկալացիան։ Քիչ հավանական ենք համարում նաև այնպիսի տեղային գործողությունները կամ միջադեպերը, որոնք ռազմաքաղաքական մտադրությամբ չեն պայմանավորված։
2026 թվականին, մեծ հավանականությամբ, նոր առաջընթաց կգրանցվի սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացում, երկկողմ առևտրատնտեսական նախաձեռնությունների, հասարակությունների երկխոսության, հումանիտար և այլ հարցերում։ Տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման դեպքում ևս, մեծ հավանականությամբ, առաջընթաց կգրանցվի արդեն իսկ սկսված գործընթացներում, իսկ հարևանների հետ Հայաստանի երկկողմ կապակցվածության նախաձեռնությունները կխթանեն տարածաշրջանային առավել ընդգըրկուն տնտեսական նախագծերի ընթացքը։ Միևնույն ժամանակ սակայն, 2026 թվականին կընդլայնվեն կապակցվածության ապահովման այս գործընթացների դեմ մեր տարածաշրջանում սեփական ազդեցությունը պահպանելու և ավելացնելու շահեր հետապնդող պետությունների կողմից վնասակար գործողությունների ռիսկերը։ Իսկ Ադրբեջանի և այլ դերակատարների կողմից Հայաստանի ինքնիշխանությունը հարցականի տակ դնող, կապակցվածության ծրագրերի իրականացմանը խոչընդոտող վնասարար խոսույթների ու հասկացությունների հետևողական կիրառությունը միայն կնպաստի այդ ռիսկերի նյութականացմանը։
Ծառայության համապարփակ վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ երկարաժամկետ հեռանկարում խաղաղության կառուցման վրա էականորեն բացասաբար ազդող և ռիսկային գործոն են Ադրբեջանի կողմից պետական մակարդակով առաջ տարվող, այսպես կոչված «արևմտյան Ադրբեջանի» և «արևմտյան ադրբեջանցիների վերադարձի» խոսույթներն ու դրանց ուղեկցող գործողությունները։ Ծառայության ունեցած տվյալները ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանը Վաշինգտոնյան հռչակագրից հետո ոչ միայն չի նվազեցրել, այլև էականորեն ակտիվացրել է սույն քարոզչությունը, ինչը զգալի ռիսկեր է ստեղծում տարածաշրջանային կայունության, անվտանգության և երկարաժամկետ խաղաղության համար։
2026 թվականին Ծառայության առաջնահերթ խնդիրներից է լինելու շարունակաբար գնահատելը, թե որն է Ադրբեջանի կողմից «արևմտյան ադրբեջանցիների վերադարձի» առաջ մղման պետական քաղաքականության իրական նպատակը։ Գնահատման է ենթակա մասնավորապես այն, թե արդյո՞ք Ադրբեջանը, այդ թեմաները, նոր ազգային գաղափարախոսություն դարձնելով, մտադիր է որևէ նոր ձևաչափով հակամարտությունը տեղափոխել Հայաստանի տարածք, թե՞ այսպես կոչված «արևմտյան ադրբեջանցիների վերադարձի» այս խոսույթն Ադրբեջանի արտաքին քաղաքական սակարկման և մասնավորապես՝ Ղարաբաղի հայերի վերադարձի թեմային հակազդելու գործիքակազմի մաս է։
Մյուս կողմից, Ծառայության դիտարկումները ցույց են տալիս, որ շարունակվում է Ադրբեջանի ռազմական ծախսերի աճը։ Այս հարցը ռիսկային գնահատելու հիմքում ընկած է ոչ միայն զուտ ռազմական ծախսերի աճը, այլև այն, որ ռազմական հատկացումների աճի տեմպերը զգալիորեն գերազանցում են այլ ոլորտային հատկացումների տեմպերը և շատ դեպքերում՝ իրականացվում առերևույթ այլ ոլորտների հաշվին»։
Ռուսաստան-Ուկրաինա․
«Այդուհանդերձ, ամենայն հավանականությամբ, Ռուսաստանի դեմ սահմանված պատժամիջոցների առնվազն էական մասը կպահպանվի, ինչը կշարունակի ռիսկեր ստեղծել Հայաստանի տնտեսության համար, այդ թվում՝ երկրորդային տնտեսական պատժամիջոցների տեսանկյունից։ Միաժամանակ, որոշ աշխարհաքաղաքական կենտրոնների միջև շարունակական բևեռացումը, մեծ հավանականությամբ, կխորացնի Հայաստանի արտաքին քաղաքական և տնտեսական հարաբերությունները հավասարակշռելու տեսանկյունից առկա ռիսկերը»։
ՀԱՊԿ
«Հայաստան-ՀԱՊԿ հարաբերությունների մասով Ծառայության 2026 թվականի գնահատականը չի տարբերվում անցյալ տարվա գնահատականից։ Մասնավորապես, Հայաստանի կողմից ՀԱՊԿ անդամության «ապասառեցում», ամենայն հավանականությամբ, տեղի չի ունենա, ինչը շարունակում ենք գնահատել որպես տարածաշրջանային անվտանգային կառույցի հեղինակության մարտահրավեր և հետեվությունների աղբյուր կառույցի մյուս անդամ պետությունների համար»։

As a result of the Washington agreements of August 8, 2025, military escalation between Armenia and Azerbaijan in 2026 has become “highly unlikely”, while the likelihood of the institutionalization of peace has increased, the Armenian Foreign Intelligence Service said in a new report released on Tuesday.
“The narratives and actions promoted by Azerbaijan on the so-called “western Azerbaijan” and the “return of western Azerbaijanis” create risks,” it warned.
"As a result of intensive bilateral high-level negotiations in 2025, as well as the Washington Declaration and the initialing of the Agreement on Establishment of Peace and Inter-State Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan, achieved through the active involvement of the President of the United States Donald J. Trump, the likelihood of a military escalation has significantly decreased, while the likelihood of a peaceful resolution has increased. Based on a thorough analysis of these and parallel processes, we assess a military escalation between Armenia and Azerbaijan, motivated by a military-political objective, as highly unlikely in 2026. We also assess local actions or incidents not driven by military-political objectives as unlikely.
“In 2026, it is highly likely that progress will be achieved in the delimitation and demarcation process, bilateral trade and economic initiatives, dialogue between the two societies, humanitarian, and other issues. With regard to the unblocking of regional infrastructures as well, progress will highly likely be reached in ongoing processes, and the bilateral connectivity initiatives with Armenia’s neighbors will boost bigger regional economic projects. At the same time, risks of malign activities against these processes by states that pursue the goal of maintaining and expanding their influence in the region will increase. The consistent use of harmful narratives and terms questioning Armenia’s sovereignty and threatening the implementation of connectivity projects by Azerbaijan and other actors will only contribute to the materialization of these risks.
“The analysis of the Service suggests that the state-promoted narratives and parallel activities related to the so-called “western Azerbaijan” and the “return of western Azerbaijanis” are a risk factor that has a significant negative impact on peacebuilding in the long term. The intelligence collected by the Service indicates that Azerbaijan has not only reduced, but has significantly increased this propaganda since the Washington Declaration, which entails substantial risks for regional stability, security, and long-term peace.
“In 2026, a priority task for the Service will be the continuous assessment of the true intention behind the state policy of promoting the “return of western Azerbaijanis”. In particular, it needs to be assessed whether by using these narratives as a new national ideology Azerbaijan intends to transport the conflict into the territory of Armenia in some new form or to use it as a tool for foreign policy bargaining and, more precisely, as a way to offset the issue of the return of Karabakh Armenians.
“Moreover, the Service has observed an increase in Azerbaijan’s military expenditure. We assess this as a risk factor not only due to the net increase of military spending, but also the fact that the growth rate of military expenditure substantially exceeds that of spending on other sectors and, in many cases, highly likely, occurs at their expense,” reads the report.