Վա՜յ, հունվարի կեսին ձյուն տեղաց, խայտառակություն է. Ավինյանի անգործության արձագանքներն ու հետևանքները
14:55 23/01/2026
Մի քանի ժամ տեղացած թույլ ձյունը Երևանում կաթվածահար է արել երթևեկությունը։ Սոցիալական ցանցերի օգտատերերը քննադատում են քաքաղային իշխանություններին ցուցաբերած անգործության՝ փողոցները չմաքրելու համար, ինչը հանգեցրել է 10 բալանոց խցանումների։
Քաղաքի կենտրոնական և ծանրաբեռնված փողոցներում ավտոմեքենաների շարժը գրեթե կաթվածահար է։ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը ևս անդրադարձել է երթևեկության խնդիրներին կասկածի տակ դնելով քաղաքային կոմունալ ծառայությունների պատրաստվածությունը։
«Ես ուզում եմ հասկանամ՝ այս քաղաքի կոմունալ ծառայությունների համար հունվարի կեսին ձյուն գալը անակնկա՞լ էր։ Վա՜յ, հունվարի կեսին ձյուն է գալիս, ո՞նց կարող էր այդպես լինել»,- ասաց նա ֆեյսբուքում հրապարակած տեսանյութում։
Իոաննիսյանի խոսքով՝ նույնիսկ Երևանի ամենածանրաբեռնված հատվածներում երթևեկությունը կանգ է առել։
«Հիմա Բաղրամյան պողոտայում եմ, հոսքը գնում է հետիոտնի արագությամբ, և որևէ էական մաքրման կամ աղավազով մշակման հետք անգամ չեմ տեսնում»,– ասաց Իոաննիսյանը՝ հավելելով, որ նույն պատկերն է նաև քաղաքի այլ հատվածներում։
Նա ընդգծեց, որ իրավիճակը առավել անհասկանալի է այն դեպքում, երբ եղանակի կանխատեսումը նախապես հայտնի էր։
«Եղանակի տեսությունն էլ տվել էր, որ ցերեկը ձյուն է գալու։ Նոր մտա նայեցի։ Դժվա՞ր էր ինչ-որ բան նախապես անել»,– հարցադրում արեց Իոաննիսյանը։
Իր խոսքում նա նաև հեգնանքով անդրադարձավ վարորդների պատասխանատվությանը, որը, նրա խոսքով, հաճախ է դրվում որպես միակ բացատրություն։
«Կներեք, ձմեռային անվադողեր ունենք, ԱԲՍ ունենք, թրաքշն քընթրոլ ինժեներների անունով երդվելով ենք քշում»,– նշեց նա։
Մեկ այլ օգտատեր էլ տեսանյութ է հրապարակել՝ ցուցադրելով Երևանում ավտոբուսների երթևեկությունը ձյան պայմաններում։
«Ընդամենը մի քանի սմ ձյուն է եկել, ամբողջ տրանսպորտը կաթվածահար է։ Վարորդը մեղավոր չէ, ելնելով մարդկանց անվտանգությունից կանգնեցրեց մեքենան, որովհետև Ավինյան Տիգրան, դու աշխատանք չես անում, նստած մեր փողերն ես ուտում; Ասում եք հույժ գաղտնի փողեր ենք դուրս գրում, այ դրա արդյունքն է։ Գոնե աղ լցնեք»,- ասաց քաղաքացին՝ ընդգծելով, որ ՀԱԹ-ից հասել է Կենտրոն, բայց ձնամաքրման որևէ աշխատանք կամ մեքենա չի հանդիպել։

Ой, в середине января в Ереване неожиданно выпал снег, позор: последствия бездействия Авиняна и реакции
15:20 23/01/2026
Продолжавшийся несколько часов легкий снегопад парализовал дорожное движение в Ереване. Пользователи социальных сетей критикуют бездействие городских властей, которые не обеспечили уборку улиц, что привело к 10-балльным пробкам.
На центральных и наиболее загруженных улицах армянской столицы движение автотранспорта практически парализовано. На транспортный коллапс отреагировал и координатор программ общественной организации «Союз информированных граждан» Даниел Иоаннисян, поставив под сомнение готовность городских коммунальных служб.
«Я хочу понять: для коммунальных служб этого города снег в середине января стал  неожиданностью? Вот это да, в середине января пошел снег – как такое могло случиться?» – сказал он в опубликованном в Facebook видео.
По словам Иоаннисяна, в самых загруженных районах Еревана движение парализовано.
«Сейчас я нахожусь на проспекте Баграмяна – поток движется со скоростью пешехода, и я не вижу каких-либо следов очистки или обработки дорожного полотна смесью соли и песка», – отметил он, добавив, что аналогичная картина наблюдается и в других частях города.
Иоаннисян подчеркнул, что происходящее тем более непонятно, учитывая, что прогноз погоды был известен заранее.
«Синоптики ведь тоже прогнозировали, что днем пойдет снег. Я только что посмотрел. Разве было сложно заранее что-то сделать?» – задался вопросом Иоаннисян.
Другой пользователь опубликовал видео, демонстрирующее движение автобусов в Ереване в условиях снегопада.
«Выпало всего несколько сантиметров снега – и весь транспорт парализован. Водитель не виноват: исходя из соображений безопасности пассажиров, он остановил автобус. Потому что, Тигран Авинян (мэр Еревана. – Ред.), ты не выполняешь свою работу, а просто сидишь и проедаешь наши деньги... Хотя бы соль посыпали», – отметил мужчина, подчеркнув, что проехал от Юго-западного квартала до центра города и не увидел ни одной снегоуборочной машины или работ по очистке дорог.