Հոտնկայս ծափահարություններ. Hermes-ի դիզայներ Վերոնիկ Նիշանյանի վերջին ցուցադրությունը
Hermès-ի կրեատիվ տնօրեն Վերոնիկ Նիշանյանը անցած տարվա վերջին լքել է նորաձևության տունը 37 տարի աշխատելուց հետո։
Վերոնիկը միացել է Hermès-ի թիմին դեռևս 1998 թվականին: Նա սովորել է Փարիզի Բարձր նորաձևության սինդիկատում, իսկ ավարտելուց հետո սկսել է աշխատել Նինո Չերուտիի հետ՝  նրա Cerruti-ում՝ տղամարդկանց հավաքածուների օգնականից մինչև համաղեկավար:
Այդ ժամանակ, ինչպես Նիշանյանը բազմիցս խոստովանել է, զգում էր, որ տղամարդկանց նորաձևությունը իր կյանքում ընդամենը ժամանակավոր է լինելու, սակայն, հենց այս ուղղությունն էր, որ վերջնականապես որոշել է նրա հետագա ողջ կարիերան։
Գրեթե չորս տասնամյակ շարունակ Նիշանյանը ձևավորել է Hermès տղամարդկանց հագուստի յուրահատուկ լեզուն՝ զուսպ, ճշգրիտ և հիմնված արհեստավորության, ճշգրիտ կարվածքի և «հանգիստ շքեղության» գեղագիտության վրա։
fashionnetwork.com-ը գրում է, որ Վերոնիկ Նիշանյանի կողմից սահմանված կանոնը իսկապես կարևոր է. այն սահմանում է գեղագիտական ​​չափանիշ՝ ինչն է հագուստի մեջ ներդաշնակ, նրբագեղ, մտածված և աննկատ։
Շաբաթ օրը  Փարիզի կայացել է Վերոնիկ Նիշանյանի Hermès-ի համար նախատեսված վերջին հավաքածուի ցուցադրությունը։
Նիշանյանի հեռանալն ընկալվել է որպես հաղթանակ։ reuters.com-ը գրում է, որ եզրափակիչ հավաքացուծի ցուցադրությունից հետո, որին ներկա են եղել դիզայներ Փոլ Սմիթը, ռեփեր Թրևիս Սքոթը, դերասաններ, երբ  նա դուրս է եկել ներկաների առջև՝ բուռն ծափահարությունների է արժանացել։ Հոտնկայս ծափահարությունները շարունակվել են հինգ րոպեից ավելի։

Hermes menswear designer Véronique Nichanian presented her final collection on Saturday in Paris after nearly four decades in the role, as the 71-year-old prepared to pass the baton to young British designer Grace Wales Bonner, Reuters reported.
R&B star Usher mingled with Hermes executive chairman Axel Dumas ahead of the Paris Fashion Week show in the Palais Brongniart, with a more star-studded crowd than usual for the luxury house known for eschewing flashy marketing and celebrity ambassadors.
Models wore silk turtlenecks with leather trousers in a navy blue, black and taupe palette. Overcoats featured leather patches and shearling lining.
A shiny khaki crocodile-skin suit was a standout look, while Nichanian also mixed in pieces from earlier collections, like a navy leather suit with topstitched pinstripes from 2003 and a mocha calfskin jumpsuit from 1991. Jackets in orange and yellow provided flashes of colour.
Walking out to close the show, Nichanian got a standing ovation from an audience including fellow designer Paul Smith, rapper Travis Scott and actors James McAvoy and Chace Crawford.
Wales Bonner named by Hermes in October, is the first Black woman to lead a major fashion house. She will present her debut menswear collection next January.