Ինվերսիա, մառախուղ և «կեղծ ձյուն». Ի՞նչ երևույթ է Արարատյան դաշտում
Վերջին օրերին Արարատյան դաշտում, ինչպես նաև հարակից նախալեռնային հատվածներում, ձևավորվել է դասական ձմեռային սինոպտիկական պատկեր՝ կայուն ջերմաստիճանային ինվերսիա, մառախուղ և գրեթե անփոփոխ ցածր ջերմաստիճան։ Այս մասին հայտնում է «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Լևոն Ազիզյանը։
Ջերմաստիճանային ֆոն
Օդի ջերմաստիճանի օրական ընթացքը այդ շրջաններում բավական թույլ է՝ ցերեկվա և գիշերվա ջերմաստիճանի տարբերությունը տատանվում է 4-6°C-ի սահմաններում։ Սա բնորոշ է ինվերսիոն իրավիճակներին, երբ սառը օդը «լճանում» է հովիտներում ու նախալեռնային տարածքներում,
Մառախուղ
Ինվերսիայի պայմաններում մառախուղը տարածվում է ոչ միայն Արարատյան դաշտում, այլև հարակից նախալեռնային հատվածներում, պահպանվելով նույնիսկ ցերեկային ժամերին և արեգակնային ճառագայթումը բավարար չէ սառը օդի շերտը քայքայելու համար։
Երբ թվում է, թե ձյուն է գալիս, բայց իրականում՝ ոչ
Ցածր ջերմաստիճանի և բարձր խոնավության պայմաններում մառախուղի մանր կաթիլները ենթարկվում են դեսուբլիմացիայի՝ ջրային գոլորշին անմիջապես անցնում է պինդ վիճակի առաջացնելով մանր սառցաբյուրեղներ։
Արտաքուստ սա կարող է հիշեցնել թույլ ձյուն, սակայն իրականում դա տեղումներ չեն։ Դրանք մառախուղից առաջացած սառցային մասնիկներ են, որոնք.
.նստում են ճանապարհների, ծառերի, լարերի վրա
.արագ սառչում են մակերևույթին
.առաջացնում են մերկասառույց, հաճախ՝ աննկատ
Վտանգ ճանապարհներին
Այս երևույթը հատկապես վտանգավոր է, քանի որ մերկասառույցը կարող է ձևավորվել առանց տեղումների, և վարորդները հաճախ չեն սպասում նման պայմանների։ Ճանապարհը կարող է թվալ պարզապես խոնավ, մինչդեռ իրականում այն սառցակալած է։

Гололед без снега: синоптики предупреждают о скрытой опасности на дорогах в Армении
В последние дни в Араратской долине, а также в прилегающих предгорных районах сформировалась классическая зимняя синоптическая картина: устойчивая температурная инверсия, туман и практически неизменная низкая температура воздуха. Об этом сообщает директор ГНКО «Центр гидрометеорологии и мониторинга» Левон Азизян.
Температурный фон
Суточные колебания температуры воздуха в этих районах достаточно слабые – разница между дневной и ночной температурой колеблется в пределах 4-6 °C. Это характерно для инверсионных условий, когда холодный воздух «застревает» в долинах и предгорьях.
Туман
В условиях инверсии туман распространяется не только по Араратской долине, но и в прилегающих предгорных районах, сохраняясь даже в дневное время, когда солнечного излучения недостаточно для разрушения холодного слоя воздуха.
Когда кажется, что идет снег, но на самом деле нет
При низких температурах и высокой влажности мелкие капли тумана подвергаются десублимации: водяной пар сразу переходит в твердое состояние, образуя мелкие кристаллы льда.
Внешне это может напоминать слабый снегопад, однако на самом деле это не осадки. Это ледяные частицы, образовавшиеся из тумана, которые:
• оседают на дорогах, деревьях и проводах;
• быстро замерзают на поверхности;
• создают гололед, часто незаметный.
Опасность на дорогах
Это явление особенно опасно, так как гололед может образоваться без осадков, и водители часто не ожидают таких условий. Дорога может казаться просто влажной, в то время как на самом деле она покрыта льдом.