Փաշինյանն այսօր «հնարել» է նոր տերմին՝ «երկնային բանակ». Հակոբ Բադալյան
«Նիկոլ Փաշինյանն այսօր «հնարել» է նոր տերմին՝ «երկնային բանակ»: Իհարկե շատերն են թերեւս խիստ հուզվել այդ տերմինից, սակայն Նիկոլ Փաշինյանն ինքը զբաղված է ոչ թե հուզականությամբ, այլ քաղաքականությամբ: Եվ նրա «հնարած» տերմինը մաքուր քաղաքական է, որի տողատակում «իրական» եւ «պատմական» Հայաստանների բաժանումն է զինված ուժերի մասով»,-գրում է քաղաքական վերլուծաբան Հակոբ Բադալյանը։
«Միայն հուզական պրիզմայով կարող է «երկնային բանակ» հասկացությունը ընկալվել իբրեւ զոհված զինծառայողների ամբողջություն: Քաղաքական առումով Փաշինյանը այդպես բաժանում է Հայաստանի զինված ուժերը, այդպիսով «երկնային» բնորոշելով այն զինուժը, որի մարտական առաջադրանքների շարքում էր, եւ այդ շարքում նաեւ առաջնայիններից մեկն էր Հայաստանի հանրապետության անվտանգության համակարգի արցախյան թեւի պաշտպանությունը:
Հիշեցնեմ, որ Նիկոլ Փաշինյանը դեռեւս 2025 թվականի օգոստոսի 18-ի ուղերձում էշատ թափանցիկ հայտարարել, որ «խաղաղության խնամակալության» շրջանակում դրված է անգամ զոհված զինծառայողների հիշատակը պաատվելու ձեւերի եւ բովանդակության փոփոխությունը»։

Бадалян: Никол Пашинян сегодня «изобрел» новый термин – «небесная армия»
«Никол Пашинян сегодня „изобрел” новый термин – „небесная армия”», – обратил внимание политический обозреватель Акоп Бадалян.
«Конечно, многих этот термин, пожалуй, сильно растрогал, однако сам Никол Пашинян занят не эмоциями, а политикой. И „изобретенный” им термин – сугубо политический, а между строк – деление на „реальную Армению” и „историческую Армению” – по части вооруженных сил», – указал он.
«Только сквозь призму эмоций понятие „небесная армия” может восприниматься просто как совокупность погибших военнослужащих. В политическом же плане Пашинян таким образом разделяет вооруженные силы Армении, характеризуя как „небесную” ВС, среди боевых задач которых (причем, одной из приоритетных) была защита арцахского крыла системы безопасности Республики Армения.
Напомню, что еще в своем обращении от 18 августа 2025 года Никол Пашинян предельно прозрачно заявил: в рамках „заботы о мире” – изменение даже того, как мы почитаем наших погибших солдат, нашего отношения к их памяти», – написал Бадалян.