Ուկրաինայի Արտաքին հետախուզության ծառայությունն իր զեկույցում անդրադարձել է Հայաստանին
«TRIPP նախագիծը անկասկած զրկում է Ռուսաստանին Հարավային Կովկասում հիմնական խաղացողի կարգավիճակից»,-նշել է Ուկրաինայի արտաքին հետախուզության ծառայությունը հունվարի 26-ին հրապարակված զեկույցում։
Նշվում է, որ հայ-ամերիկյան համատեղ կառավարման ընկերությունը կապահովի նախագծի շահագործումը և Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաղորդակցությունը առնվազն 49 տարի։
«Մինչև վերջերս Մոսկվան իրեն դիրքավորում էր որպես տարածաշրջանում հիմնական և անվիճելի միջնորդ», -ընդգծում է Ուկրաինայի արտաքին հետախուզության ծառայությունը։
Նշվում է, TRIPP նախագիծը ներառում է նավթամուղերի, օպտիկամանրաթելային ցանցերի կառուցում և երկաթուղային և ճանապարհային ենթակառուցվածքների ստեղծում Իրանի հետ սահմանի երկայնքով անցնող երկաթուղային գծի երկայնքով։
«Նախագծի շահառուների խոսքով՝ այս միջանցքը կկազմի «կարևոր օղակ» Տրանսկասպյան երթուղում, որն անցնում է Չինաստանով, Ղազախստանով, Կասպից ծովով, Ադրբեջանով, Վրաստանով և շարունակում է իր ճանապարհը դեպի Թուրքիա և Եվրոպա։ Ըստ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի, Ռուսաստանի մասնակցությունը նախագծին նույնիսկ չի քննարկվել ամերիկյան և հայկական կողմերի միջև։ Միևնույն ժամանակ, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կիսավերջնագիր է ներկայացրել «Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերությանը՝ հայկական երկաթուղու ներկայիս կոնցեսիոներին, պահանջելով անհապաղ վերականգնել երկաթուղու հատվածները Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ սահմաններին։ Հակառակ դեպքում աշխատանքները կիրականացվեն Հայաստանի հաշվին, ինչը կասկածի տակ կդնի Ռուսաստանի շարունակական ներկայության նպատակահարմարությունը տարածաշրջանում», - նշում է Ուկրաինայի արտաքին հետախուզության ծառայությունը։

СВР Украины: Проект TRIPP окончательно лишает Россию статуса ключевого игрока на Южном Кавказе
Проект «Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания» («Trump Route for International Peace and Prosperity», TRIPP) окончательно лишает Россию статуса ключевого игрока на Южном Кавказе, говорится в докладе Службы внешней разведки (СВР) Украины от 26 января.
Указывается, что совместная армяно-американская управляющая компания будет, как минимум, 49 лет обеспечивать функционирование проекта и коммуникацию между Арменией и Азербайджаном.
«Еще совсем недавно именно Москва позиционировала себя как главный и безальтернативный посредник в регионе», – отмечает СВР Украины.
«В рамках TRIPP планируется прокладка нефтяных и газовых трубопроводов, оптоволоконных сетей, создание железнодорожной и автомобильной инфраструктуры вдоль железнодорожной ветки, проходящей вдоль границы с Ираном. По логике бенефициаров проекта, данный коридор сформирует «важное звено» Транскаспийского маршрута, который проходит через Китай, Казахстан, акваторию Каспийского моря, Азербайджан, Грузию и далее – в Турцию и страны Европы. По словам министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна, участие РФ в проекте даже не обсуждалось между американской и армянской сторонами.
В то же время премьер-министр Армении Никол Пашинян в почти ультимативной форме обратился к ОАО «РЖД», которое на данный момент является концессионером армянской железной дороги, с требованием в сжатые сроки восстановить участки железных дорог на границах с Азербайджаном и Турцией.
В противном случае работы будут выполнены за счет Армении, что поставит под вопрос целесообразность дальнейшего присутствия РФ в регионе», – указывает СВР Украины.