Հոլոքստի զոհերի հիշատակի օրը՝ Հայաստանում կնշվի որպես Հայրենիքի պաշտպանության համար զոհվածների հիշատակի օր. Էդգար Ղազարյան
«Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության որոշմամբ հունվարի 27-ը, որը հանդիսանում է Բանակին օրվա նախատոնը, սահմանվել է որպես Հայրենիքի պաշտպանության համար զոհվածների հիշատակի օր։ Հունվարի 27-ը կապված չէ որևէ կարևոր ռազմական իրադարձության, հաղթանակի կամ պարտության հետ։ Հայրենիքի պաշտպանության համար ամենամեծ թվով զոհերը եղել են 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից նոյեմբերի 9-ը ընկած հատվածում։ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ եղել են օրեր, երբ մեկ օրում զոհվել են հարյուրավոր զինվորներ։ Այդ օրերից ոչ մեկը չի հիշվում»,-գրում է քաղաքական-հասարակական գործիչ Էդգար Ղազարյանը։
«2023 թվականի հունվարի 19-ին Ազատ գյուղի կացարանում բռնկված հրդեհի պատճառով մեկ օրում զոհվել է 15 զինծառայող, որը Հայաստանի Զինված ՈՒժերի պատմության ամենամեծ ողբերգություն է եղել խաղաղ պայմաններում։ Այդ օրվա որևէ հիշատակում չկա։ Այդ օրերին անգամ սգո օր չի հայտարարվել։ Սգո օր չի հայտարարվել նաև 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ից 15-ը մարտական գործողությունների հետևանքով հարյուրավոր զոհեր ունենալուց հետո, ինչպես նաև 2023 թվականին Արցախում վառելիքի պահեստի պայթյունի հետևանքով հարյուրավոր զոհեր ունենալուց հետ։ Դրա փոխարեն Բանակի օրվա նախատոնը հայտարարվում է հիշատակի օր, այն էլ ոչ աշխատանքային։
Հունվարի 27-ի մեր հայրենիքի պաշտպանության հետ որևէ իմաստով չի ասոցացվում, փոխարենը այն համարվում է ֆաշիստների կողմից հրեաների ցեղասպանության՝ Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի օր։
Այս օրինագծի հեղինակներից մեկը ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանն է, ով ապօրինի կերպով հանդիսանում է հայ-թուրքական հարաբերություններում հայկական կողմի բանագնաց, իսկ 2016 թվականի մայիսին մասնակցել է ապրիլյան պատերազմից հետո մարտական հերթապահության Արցախի Պաշտպանության բանակում, մի վայրում, որը նա Ադրբեջանի տարածք է համարում դեռևս 1991 թվականից։ Այսինքն` նա իր իսկ պատկերացումներով հանդիսանում է ռազմական հացագործ։ Նախագծի մյուս հեղինակը, իր դատողություններով ռազմական հացագործ է համարում իր սեփական որդուն՝ ով հերոսաբար զոհվել է հայրենիքի պաշտպանության համար՝ Արցախի 44-օրյա պատերազմում։
Հայրենիքի պաշտպանության համար զոհվածների զոհողության արժեքը նսեմացնող դավաճանախումբը փորձում է իրենց արյունոտ ձեռքերը տաքացնել զոհվածների հիշատակի խարույկի վրա, երբ նրանց այլ ճակատագիր է սպասվում՝ հանուն հայրենիքի համար զոհվածների հիշատակի հավերժացման»։

Эдгар Казарян: День памяти жертв Холокоста в Армении будет отмечаться как День памяти погибших при защите Отечества.
12:06 27/01/2026
«Решением фракции правящей партии «Гражданский договор» Национального Собрания 27 января, являющийся предпраздничным днем (перед Днем армии), был объявлен Днем памяти погибших при защите Отечества. При этом 27 января не связано ни с одним значимым военным событием, победой или поражением. Наибольшее число потерь при защите Отечества пришлось на период с 27 сентября по 9 ноября 2020 года. В ходе 44-дневной войны были дни, когда за одни сутки погибали сотни военнослужащих. Однако ни один из этих дней не был увековечен», – написал общественный и политический деятель Эдгар Казарян.
«19 января 2023 года в результате пожара в казарме в селе Азат за один день погибли 15 военнослужащих – это стала крупнейшей трагедией в истории Вооруженных сил Армении в мирное время. Этот день никак не увековечен. Более того, в те дни даже не был объявлен траур. Траур не был объявлен и после боевых действий 13-15 сентября 2022 года, в результате которых погибли сотни человек, а также после взрыва на топливном складе в Арцахе в 2023 году, унесшего жизни сотен людей. Вместо этого предпраздничный день, перед Днем армии, объявляется днем памяти, да еще и нерабочим», – обратил внимание Казарян.
«27 января никаким образом не ассоциируется с защитой нашего Отечества. Напротив, эта дата известна как Международный день памяти жертв Холокоста – геноцида евреев, совершенного фашистами.
Одним из авторов данного законопроекта является вице-спикер Национального Собрания Армении Рубен Рубинян, который незаконно исполняет функции переговорщика с армянской стороны в армяно-турецких отношениях, а в мае 2016 года проходил боевое дежурство в Армии обороны Арцаха после Апрельской войны – на территории, которую он сам считает азербайджанской еще с 1991 года. Таким образом, согласно его собственным представлениям, он является военным преступником. Другой автор проекта (Гегам Назарян. - Ред.), судя по его суждениям, военным преступником считает собственного сына, героически погибшего при защите Отечества в ходе 44-дневной войны в Арцахе.
Группа предателей, принижающая ценность жертвы павших за защиту Родины, пытается согреть свои окровавленные руки у костра памяти погибших, тогда как их самих ожидает иная судьба – во имя увековечения памяти павших за Отечество», – указал он.