Մեր նահատակներն ընկել են, որ Հայաստանի Հանրապետությունը բարձրանա. Փաշինյան
Հանուն հայրենիքի զոհվածների հիշատակի և խոնարհման օրն է այսօր։ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի կողմից այն սահմանվել է մեր երկրի բանակի տոնի նախօրյակին և քաղաքացիներն արդեն սկսել են հունվարի 27–ն անվանել երկնային բանակի օր։
Ժողովրդական այս ձևակերպման մեջ մեծ սեր կա, մեր իրականության մեջ մեծ սեր կա հանուն հայրենիքի իրենց կյանքը տված նահատակների նկատմամբ և մեծ պատասխանատվություն։ Յուրաքանչյուր ընկած զինվոր մեզնից յուրաքանչյուրի ընտանիքի անդամ է դառնում, և սա այն ակնհայտ գիտակցության բերումով, որ նա զոհվել է հանուն մեզ, հանուն մեզնից յուրաքանչյուրի։
Հանուն հայրենիքի զոհվածների հիշատակը և նրանց առաջ խոնարհվելը մեր պարտքն է, սա է պատճառը, որ հիշատակի պետական օր է սահմանվել։ Բայց այս օրից այն կողմ մեր պատասխանատվությունը չի նվազում, այլ ընդհակառակը՝ ավելանում է պատասխանատվությունն այն բանի համար, որ մեր նահատակների զոհողություններն իզուր չլինեն։
Մեզ պատահած աղետներից հետո ամեն օր, ամեն Աստծո օր Կառավարությունն ու խորհրդարանական մեծամասնությունը ջանք են դրել՝ գտնելու մի շատ կարևոր հարցի պատասխան․ իսկ ի՞նչ պետք է անել, ինչպե՞ս անել, որ մեր նահատակների զոհողություններն ապրեցնող լինեն և ոչ թե կոտրող։
Այս հարցին տրվել է հստակ և աներկբա պատասխան․ մեր նահատակներն ընկել են, որ Հայաստանի Հանրապետությունը բարձրանա։ Եվ, հետևաբար պետությունը՝ զարգացած, ուժեղ, անվտանգ, բարեկեցիկ ու երջանիկ Հայաստանի Հանրապետությունն է մեր նահատակների հիշատակն ամենածանրակշիռ կերպով հավերժացնող եւ նրանց հետնորդներին ապրեցնող ամենատեսանելի հուշարձանը։
Եվ մենք այսօր կենտրոնացած ենք հենց այս խնդրի վրա․ Հայաստանի Հանրապետության հարատևությունը, մեր պետականության ու նրա ինստիտուտների ուժեղացումը, պետությունը քաղաքացիների անվտանգության ու բարեկեցության աշխատող գործիք դարձնելը, մեր երկրի անկախությունը, ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունն ու սահմանների անձեռնմխելիությունն ամրացնելը, երկրային բանակի շարունակական զարգացումն է այն անելիքը, որը մեզ հնարավորություն կտա նայել դեպի երկինք՝ մեր երկնային բանակին և ժպիտ ստանալ ի պատասխան։
Սիրելի՛ իմ եղբայրներ և քույրեր, Դուք իզուր չեք ընկել, Ձեր զոհողությունը նոր գիտակցություն է ստեղծել, Ձեր զոհողությունը բացել է մեր աչքերը, պարզեցրել մեր միտքը, ամրացրել մեր կամքը՝ ուժեղացնելու մեր պետությունը, կերտելու պետականակենտրոն մի ճանապարհ, որը բարեկեցության, անվտանգության, երջանկության, խաղաղության ճանապարհ է Հայաստանի Հանրապետության ու նրա քաղաքացիների համար։
Արցունքների միջով մենք ժպտում ենք Ձեզ եւ խոնարհվում Ձեր հարազատների առաջ։ Եվ ծնկի ենք գալիս Ձեր առաջ։

Пашинян: Наши солдаты пали, чтобы Республика Армения могла подняться
Сегодня День памяти погибших при защите Отечества. Эта памятная дата была учреждена Национальным Собранием Республики Армения накануне Дня армии нашей страны, и граждане уже начали называть 27 января Днем небесной армии.
В этой народной формулировке заключена огромная любовь, в нашей действительности существует огромная любовь и огромная ответственность по отношению к солдатам, которые отдали свои жизни за Отечество. Каждый павший солдат становится членом семьи каждого из нас, и это происходит в силу очевидного осознания того, что этот солдат погиб за нас, за каждого из нас.
Наш долг — помнить и чтить память тех, кто погиб за наше Отечество, именно поэтому был учрежден государственный день памяти. Но наша ответственность не уменьшается в другие дни, а, наоборот, возрастает, чтобы жертвы наших павших героев не были напрасными.
После постигших нас бедствий каждый день, каждый божий день правительство и парламентское большинство прилагают усилия, чтобы найти ответ на очень важный вопрос: что нужно сделать, как нужно сделать, чтобы жертвы наших павших солдат были созидающими, а не разрушающими.
На этот вопрос дан ясный и недвусмысленный ответ: наши солдаты пали, чтобы Республика Армения могла подняться. И, следовательно, именно государство — развитая, сильная, безопасная, процветающая и счастливая Республика Армения — является важнейшим памятником, увековечивающим память о наших павших героях и дающим жизнь их потомкам.
И сегодня мы сосредоточены именно на этом вопросе: долговечность Республики Армения, укрепление нашей государственности и ее институтов, превращение государства в действенный инструмент безопасности и благополучия граждан, укрепление независимости, суверенитета, территориальной целостности и неприкосновенности границ нашей страны, непрерывное развитие земной армии — вот задачи, которые позволят нам смотреть в небо, на нашу небесную армию, и получать в ответ улыбку.
Дорогие братья и сестры, Вы пали не напрасно, Ваша жертва породила новое сознание, Ваша жертва открыла нам глаза, прояснила наши умы, укрепила нашу волю к укреплению нашего государства, к построению государственно-ориентированного пути, который является путем к процветанию, безопасности, счастью и миру для Республики Армения и ее граждан.
Сквозь слезы мы улыбаемся Вам и преклоняемся перед Вашими родственниками. И мы преклоняем колени перед Вами.