Ծնողները Եռաբլուրում էին՝ թույլ չտալու Փաշինյանին մոտենալ իրենց որդիների շիրիմներին. Զոհված զինծառայողի հայր
Վաղ առավոտից «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում էին զոհված զինծառայողների ծնողները, հարազատները մեկ նպատակով՝ թույլ չտալ Նիկոլ Փաշինյանին ու իշխանության ներկայացուցիչներին մոտանալ իրենց որդիների շիրիմներին։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանում այսօր առաջին անգամ նշվում է Հայրենիքի պաշտպանության համար զոհվածների հիշատակի օր։ Օրվա առիթով Նիկոլ Փաշինյանն ու իշխանության ներկայացուցիչներն այցելել են «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն։
44-օրյա պատերազմում զոհված Ժամկետային զինծառայող Արման Ազատյանի հայրը՝ Վիգեն Ազատյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ շատ ծնողներ են Եռաբլուրում՝ թույլ չտալու Փաշինյանին և իշխանության ներկայացուցիչներին մոտենալ իրենց որդիների շիրիմներին։ Նա նշեց, որ իրենք դեմ են այս օրվան. «Մեզ համար սեպտեմբերի 27 գոյություն ունի։ Ինչո՞ւ սեպտեմբերի 27-ին որևէ բան չի ընդունվում պետական մակարդակով։ Չի՞ թողում ադրբեջանցին»։

Отец павшего военного: Родители погибших солдат собрались в «Ераблуре», чтобы не пустить Пашиняна к могилам своих сыновей
13:16 27/01/2026
С раннего утра на территории воинского пантеона «Ераблур» в Ереване находились родители и родственники погибших военнослужащих, с одной целью – не допустить, чтобы Никол Пашинян и представители власти приблизились к могилам их сыновей.
Напомним, что сегодня, 27 января, в Армении впервые отмечается День памяти погибших при защите Отечества. По этому случаю Никол Пашинян и представители власти посетили пантеон «Ераблур».
Виген Азатян, отец солдата-срочника Армана Азатяна, погибшего в ходе 44-дневной войны 2020 года в Варанде, в беседе с журналистами отметил: родители солдат, погибших в 44-дневной войне, собрались в воинском пантеоне «Ераблур», чтобы не допустить представителей власти во главе с Николом Пашиняном к могилам своих сыновей.
По словам Азатяна, родители павших военных не понимают, почему День памяти назначен на 27 января – накануне Дня Армянской армии.
«Для нас каждый день – день памяти. Но я против даты 27 января. Почему не утверждают 27 сентября (день начала 44-дневной войны. – Ред.)? Азербайджан не позволяет?» – сказал Азатян.