Հայաստանում ոչ աշխատանքային օր է. Փաշինյանն ու իշխանության ներկայացուցիչներն այցելել են Եռաբլուր
Հայաստանում այսօր ոչ աշխատանքային օր է։ Առաջին անգամ նշվում է Հայրենիքի պաշտպանության համար զոհվածների հիշատակի օր։
Օրվա առիթով Նիկոլ Փաշինյանն ու  իշխանության ներկայացուցիչներն այցելել են «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն։ Վաղ առավոտից ոստիկանական գվարդիայի մեծաթիվ աշխատակիցները ծառայություն էին իրականացնում Եռաբլուի տարածքում։ Մինչև Փաշինյանի և իշխանության ներկայացուցիչների այցն ու այդ ընթացքում  Եռաբլուր մուտքը բոլոր կողմերից սահմանափակված է եղել։  Նաև լրագրողների մուտքն է արգելված եղել. հնարավորություն չեն ունեցել լուսաբանելու պաշտոնական արարողությունը։
«Հայաստանի Հանրապետության տոների և հիշատակի օրերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծի հեղինակներ են ՔՊ խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը և անկախ պատգամավոր Գեղամ Նազարյանը:
Նախագծի ներկայացման ժամանակ Ռուբինյանն ասել էր, որ հունվարի 27-ն է ընտրվել, քանի որ այն որևէ կոնկրետ ռազմական իրադարձության հետ կապ չունի, բայց ունի որոշակի տրամաբանություն և խորհուրդ. «Ընտրել ենք հունվարի 27-ը՝ որպես Բանակի օրվան՝ հունվարի 28-ին նախորդող օր: Առաջին օրը մենք հարգանքի տուրք կմատուցենք հայրենիքի պաշտպանության համար զոհվածների հիշատակին, կհարգենք նրանց հիշատակը, իսկ հաջորդ օրը որպես շարունակվող կյանքի եւ անկոտրում կամքի խորհրդանիշ՝ կտոնենք բանակի օրը»։ Նա նաև նշել էր, ոև սա չի նշանակում մոռացության մատնել պատմության մեջ կարեւորություն ունեցող այլ օրեր, սա չի նշանակում փոխարինել դրանք: ԱԺ փոխնախագահի խոսքով, սա սգո օր չէ, այլ հիշատակի ու խոնարհումի օր է:

В Армении 27 января – нерабочий день: Пашинян и представители власти посетили воинский пантеон «Ераблур»
12:28 27/01/2026
В Армении 27 января – нерабочий день. Сегодня впервые отмечается День памяти погибших при защите Отечества.
По случаю этого дня Никол Пашинян и представители власти посетили воинский пантеон «Ераблур» в Ереване. С раннего утра на территории пантеона несли службу многочисленные сотрудники полицейской гвардии.
До прибытия Пашиняна и представителей власти, а также во время их пребывания, доступ к мемориалу был ограничен для граждан и представителей СМИ.
Авторами проекта о внесении изменений в закон «О праздниках и памятных днях РА» являются депутаты НС Рубен Рубинян и Гегам Назарян.
Как отметил ранее вице-спикер НС Рубен Рубинян, представляя к обсуждению в первом чтении законопроект, дата 27 января выбрана потому, что не связана с каким-либо конкретным военным событием, но имеет определенную логику и смысл. «Мы выбрали 27 января как день, предшествующий Дню армии – 28 января. В первый день мы отдадим дань памяти погибшим при защите Родины, почтим их память, а на следующий день, как символ непреходящей жизни и несгибаемой воли, отметим День Армии», – сказал он, добавив, что это не означает забвение других важных в истории дней, не означает их замену. По его словам, это не день траура, а день памяти и почитания.