Հայաստանում ոչ աշխատանքային օր է. Փաշինյանն ու իշխանության ներկայացուցիչներն այցելել են Եռաբլուր
Հայաստանում այսօր ոչ աշխատանքային օր է։ Առաջին անգամ նշվում է Հայրենիքի պաշտպանության համար զոհվածների հիշատակի օր։
Օրվա առիթով Նիկոլ Փաշինյանն ու  իշխանության ներկայացուցիչներն այցելել են «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն։ Վաղ առավոտից ոստիկանական գվարդիայի մեծաթիվ աշխատակիցները ծառայություն էին իրականացնում Եռաբլուի տարածքում։ Մինչև Փաշինյանի և իշխանության ներկայացուցիչների այցն ու այդ ընթացքում  Եռաբլուր մուտքը բոլոր կողմերից սահմանափակված է եղել։  Նաև լրագրողների մուտքն է արգելված եղել. հնարավորություն չեն ունեցել լուսաբանելու պաշտոնական արարողությունը։
«Հայաստանի Հանրապետության տոների և հիշատակի օրերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծի հեղինակներ են ՔՊ խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը և անկախ պատգամավոր Գեղամ Նազարյանը:
Նախագծի ներկայացման ժամանակ Ռուբինյանն ասել էր, որ հունվարի 27-ն է ընտրվել, քանի որ այն որևէ կոնկրետ ռազմական իրադարձության հետ կապ չունի, բայց ունի որոշակի տրամաբանություն և խորհուրդ. «Ընտրել ենք հունվարի 27-ը՝ որպես Բանակի օրվան՝ հունվարի 28-ին նախորդող օր: Առաջին օրը մենք հարգանքի տուրք կմատուցենք հայրենիքի պաշտպանության համար զոհվածների հիշատակին, կհարգենք նրանց հիշատակը, իսկ հաջորդ օրը որպես շարունակվող կյանքի եւ անկոտրում կամքի խորհրդանիշ՝ կտոնենք բանակի օրը»։ Նա նաև նշել էր, ոև սա չի նշանակում մոռացության մատնել պատմության մեջ կարեւորություն ունեցող այլ օրեր, սա չի նշանակում փոխարինել դրանք: ԱԺ փոխնախագահի խոսքով, սա սգո օր չէ, այլ հիշատակի ու խոնարհումի օր է:

Armenian government officials visit Yerablur on remembrance day for fallen soldiers
Prime Minister Nikol Pashinyan and senior government officials visited the Yerablur military Pantheon in Yerevan to pay tribute to fallen soldiers. There was a heavy police presence in and around the side in the morning and access to Yerablur was temporarily restricted during the visit, including for journalists, who were barred from covering the official ceremony.
The new remembrance day was established through amendments to Armenia’s law on public holidays and memorial days, sponsored by ruling Civil Contract MP and parliament vice speaker Ruben Rubinyan and independent MP Gegham Nazaryan.
Presenting the bill, Rubinyan said January 27 was chosen because it is not tied to any specific military event but precedes Army Day on January 28. He said the sequence was intended to honor the fallen first, followed by celebrating the army as a symbol of resilience and continuity.
Rubinyan emphasized that the day is not one of mourning, but of remembrance and homage, and does not replace other historically significant dates.