Որքան շատ եմ ուսումնասիրում ԵԽԽՎ-ի բանաձևը, այնքան նոր խայտառակ շերտեր են բացահայտվում. Մարուքյան
«Բանաձևում հստակ նշված է, որ ԵԽԽՎ-ն խորապես մտահոգված է վարչապետի և Հայ Եկեղեցու առաջնորդի միջև առկա լարվածությամբ։ Այս ձևակերպումից կարելի է ենթադրել, թե իբր Եկեղեցին և Պետությունը հավասար ինստիտուցիոնալ հնարավորություններ ունեն և պայքարում են մեկը մյուսի դեմ»,-գրում է ԱԺ նախկին պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը։
Նա ընդգծում է՝ մինչդեռ իրականությունն այլ է․ պետությունն իր բոլոր ինստիտուտներով հարձակվել է Եկեղեցու վրա, ինչի հետևանքով բազմաթիվ հոգևորականներ ապօրինի կերպով հայտնվել են բանտերում, իսկ Եկեղեցին, բնականաբար, չի կարող նույն մակարդակում պատասխանել։
«Հետևաբար «միջև» («between») բառը տվյալ համատեքստում սխալ է կիրառված, և դրա վերաբերյալ մենք դեռ անպայման մանրամասն քննարկում կունենանք Ստրասբուրգում»,-նշել է նա։

Former Armenian MP and special envoy Edmon Marukyan has sharply criticized a recent resolution adopted by the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), saying it misrepresents the nature of tensions between the Armenian government and the Armenian Apostolic Church.
Marukyan said the resolution’s wording suggested that Prime Minister Nikol Pashinyan and the head of the Armenian Apostolic Church were engaged in a dispute as equal institutions. “In reality, the government has attacked the church with all its institutions, leading to the imprisonment of numerous clergymen,” he wrote on social media on Wednesday. “The church, naturally, cannot respond proportionately.”
He argued that the use of the word “between” to describe the rift was misleading, as it implied a balanced conflict. “This wording is wrong, and we will certainly have a detailed discussion about it in Strasbourg,” Marukyan added.