Գուշակեք, թե էդ սարքը 100 հազար դրամով թանկ ո՞վ է ծախել քաղաքապետարանին. Ա.Հարությունյանի տեղակալի՝ Զառայի ամուսինը. Մեսրոպ Մանուկյան
16:25 28/01/2026
«Կհիշեք, Երևանի ավտաբուսներում սարքեր էին տեղադրել, որ կոպեկը մեջը գցեին։ Իրենք լավ գիտակցում էին, որ դրանք չորս ամիս հետո պետք չի գալու։ Էդ սարքի արժեքը, նայում ես, շուկայում առավելագույնը 38 հազար դրամ է, իրենք բայց Երևանին այդ մարդը վաճառել է 135 հազար դրամով։ Ու գուշակեք, էս մարդը ո՞վ է։ Արայիկ Հարությունյանի տեղակալի՝ Զառայի ամուսինն է, Նիկոլ Փաշինյանի աշխատակազմի տեղակալի ամուսինն է, ու մի սարքը շուրջ 100 հազար դրամով թանկ ծախել է»,-ասաց Երևանի ավագանու անդամ Մեսրոպ Մանուկյանը։
Նա մասնակցում է AntiCor հակակոռուպցիոն հարթակի կազմակերպած կոռուպցիայի կանխարգելման թեմայով աշխատաժողովին։
Ավագանու ընդդիմադիր անդամն ասաց՝ հարցին անդրադարձել է հրապարակային կերպով անուններ է հնչեցրել, սակայն որևէ բան չի արվել։
«Ասել եմ՝ էս մարդն է, Ռուբոն է, բերել է, թանկ վաճառել է։ Ժողովուրդ՝ դատախազություն, ԱԱԾ, որտե՞ղ եք։ Գնում ես, տեսնում ես «Հաղթանակ» այգում խայտառակ վիճակ է, խայտառակ, 400 մլն դրամ մեկ են փող ծախսել, մի հատ 200 են դուրս գրել, այգին նայում ես, ոնց որ լքված, վհուկների այգի լինի։ Ասում եմ՝ էս ի՞նչ վիճակ է։ Ինձ հարցնում են, չե՞ս վախենում։ Ասում եմ՝ չի, ինչի՞ համար։ Ասում են, էս ֆիրման որ կա, ուժային կառույցներից մեկի տեղակալի քրոջ տղու ընկերությունն է։ Հիմա սա կոռուպցիա՞ է, թե՞ չէ։ Նույն ընկերությունը ուրիշ տեղեր տենդերներ է շահում»,-մանրամասներ պատմեց Մեսրոպ Մանուկյանը։
Նրա խոսքով, նույն վիճակն է Երևանյան լճի հետ կապված։
«Ներկայացնում ես, խոսում ես, ասում են՝ հա, քրեական գործ ենք հարուցել։ 105-րդ մանկապարտեզը սարքել են, միջով կանալիզացիան հրաբուխի նման ժայթքում է։ Բայց դրանից հետո 2.5 մլն դոլար տալիս են, ասում են գնա Դեպոյի շենքը սարքի, գնում եմ Դեպոյի շենքի ներսը, արաղ են քաշում։ Հիմա սա համակարգայի՞ն է, թե՞ ոչ»,-ասաց Մանուկյանը։

Манукян: Устройства для автобусов Еревана закупались по цене, в разы превышающей рыночную. Угадайте, кто их продал?
17:10 28/01/2026
«Помните, [с 1 ноября 2024 года в рамках перехода к единой системе оплаты с 2025 года] во всех автобусах Еревана были установлены устройства для оплаты проезда 100-драмовыми монетами? Они прекрасно понимали, что через четыре месяца эти аппараты уже не понадобятся», – напомнил на семинаре на тему предупреждения коррупции, организованном 28 января антикоррупционной платформой AntiCor, член Совета старейшин Еревана от фракции «Мать Армения» Месроп Манукян.
«Стоимость одного такого устройства на рынке – максимум 38 тысяч драмов, а его продали мэрии Еревана за 135 тысяч драмов. И угадайте, кто этот человек? Это муж Зары – заместителя  руководителя Аппарата премьер-министра Республики Армения Араика Арутюняна. То есть одно устройство было продано им почти на 100 тысяч драмов дороже», – продолжил Месроп Манукян.
Оппозиционный член Совета старейшин Еревана отметил, что он публично обращался к данному вопросу, называл имена причастных, однако каких-либо мер принято не было.
«Я сказал: вот этот человек – Рубо, он привез эти устройства и продал их дороже. Народ, прокуратура, СНБ, где вы? Идешь, смотришь на парк “Победы”– позорная ситуация, а ведь потрачено столько денег – сперва выписали 400 миллионов драмов, затем еще 200. Но парк выглядит заброшенным, будто там призраки. Привлекаю внимание к этой ситуации, меня спрашивают: не боишься? Уточняю, чего мне боятся. Отвечают, мол, ответственная фирма принадлежит племяннику замглавы одной из силовых структур. Так это коррупция или нет? Та же компания выигрывает тендеры и в других местах», – указал Манукян.
Он отметил, что аналогичная ситуация наблюдается с Ереванским озером.
«Представляешь, говоришь, объясняешь – и тебе отвечают: да, возбуждено уголовное дело. Детский сад № 105 якобы отремонтировали – канализация прорывается как вулкан… Это системная коррупция или нет?» – добавил Манукян.