ՀՀ բանակն իր միջազգայնորեն ճանաչված 29 հազար 743 քառակուսի կիլոմետր տարածքի պաշտպանությունից դուրս այլ խնդիր չունի և չի ունենալու. Նիկոլ Փաշինյան
09:12 28/01/2026
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել ՀՀ Զինված ուժերի կազմավորման 34-րդ տարեդարձի առիթով.
Այսօր մենք նշում ենք Հայաստանի Հանրապետության բանակի կազմավորման 34-րդ տարեդարձը։
Մեր բանակն անցել է ձևավորման բարդ ժամանակաշրջան, առերեսվել է մարտահրավերների ու բարդությունների, բայց այսօր կարող ենք արձանագրել, որ ունենք բանակ, որը փոխվում եւ որի պաշտպանունակությունն ավելանում է ամեն օր։
Վերջին տարիներին հսկայական ներդրումներ և բարեփոխումներ ենք արել մեր բանակում։
Առաջինը՝ կամավոր ատեստավորման ծրագիրն է, որը հնարավորություն տվեց զինծառայողների վարձատրությունն ընդհուպ կրկնապատկել` կախված զինծառայողի պրոֆեսիոնալ հմտություններից։ Այսօր մեր բանակի տասնյակ հազարավոր զինծառայողներ կամավոր ատեստավորման բերումով 30, 50, 100 եւ նույնիսկ ավելի տոկոսներով բարձր վարձատրություն են ստանում՝ կամավոր ատեստավորմանը նախորդած շրջանի համեմատ։
Մեր բանակում կան 700 հազար դրամ վարձատրություն ստացող շարքային կազմի բազմաթիվ զինծառայողներ։ Սպայական վարձատրությունները կարող են գերազանցել 1, 1․5, 2 միլիոն դրամը։ Սա կարեւոր սոցիալական երաշխիք է զինծառայողների, նրանց ընտանիքների անդամների եւ հանրության համար, որը կարող է վստահություն ունենալ մեր զինծառայողների պրոֆեսիոնալ մակարդակի եւ այն շարունակաբար բարձրացնելու մոտիվացիոն համակարգի գոյության առումով։
Վերջին տարիներին հսկայական քանակությամբ ժամանակակից սպառազինություն եւ ռազմական տեխնիկա է ձեռք բերվել, այնպիսի որակի եւ պարամետրերի, որ մեր բանակը երբեք չի ունեցել։ Սրա համար ծախսվել են մեծ ֆինանսական միջոցներ, որովհետեւ ձեռք բերված տեխնիկան թանկարժեք է եւ քանակական։ Բայց նաեւ պետք է պատասխան հնչի մի շատ կարեւոր հարցի․ իսկ ինչո՞ւ այս նույնը չի արվել 2018, 2019, 2020, 2021, 2022 թվականներին։
Սպառազինություն եւ տեխնիկայի վաճառքի պոտենցիալ ունեցող մեր գրեթե բոլոր միջազգային գործընկերները քաղաքավարի մերժում էին Հայաստանի Հանրապետությանը զենք վաճառել՝ երկու հիմնական պատճառաբանությամբ․
1․ Վստահ չէին, որ այդ զենքը չէր տեղակայվի ՀՀ միջազգայնորեն ճանաչված տարածքից դուրս։
2․ Վստահ չէին, որ այդ զենքերի գաղտնի պարամետրերը հասանելի չէին դառնա ՀԱՊԿ-ին, որին ՀՀ-ի անդամակցությունը նույնպես խոչընդոտ էր նման գործարքներ կնքելու համար։
Իսկ ՀԱՊԿ գործընկերները 2022 թվականի սեպտեմբերի դրությամբ հրաժարվում էին կատարել ՀՀ անվտանգությունն ու տարածքային ամբողջականությունը երաշխավորելու մեր նկատմամբ ունեցած պայմանագրային պարտավորությունները։ Հրաժարվում էին նաեւ մատակարարել հարյուր միլիոնավոր դոլարի սպառազինություն եւ տեխնիկա, ինչի համար վճարումները Հայաստանի Հանրապետությունն արդեն կատարել էր։
Սա գոյաբանական սպառնալիք էր Հայաստանի Հանրապետության համար եւ ակնհայտ էր, որ մեր պետականությունը վերացնելու, մեր ինքնիշխանությունը զրոյացնելու որոշում է կայացված։
Այս օրհասական վտանգը հաղթահարվեց երկու վճռական իրադարձության արդյունքում․ 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում քառակողմ ֆորմատով ձեռք բերված քաղաքական պայմանավորվածության, ըստ որի՝ Հայաստանի Հանրապետությունն ու Ադրբեջանի Հանրապետությունը միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը ճանաչում են 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա, եւ ՀԱՊԿ-ում ՀՀ անդամակցությունը սառեցնելու։
Այս ռազմավարությունը մենք հետեւողականորեն շարունակելու ենք։ Հստակ արձանագրել ու արձանագրում ենք, որ ՀՀ բանակն իր միջազգայնորեն ճանաչված 29 հազար 743 քառակուսի կիլոմետր տարածքի պաշտպանությունից դուրս այլ խնդիր չունի եւ չի ունենալու՝ բացառությամբ միջազգային պայմանագրերի հիման վրա խաղաղապահ առաքելություններին մասնակցությունը։
Ինչ վերաբերում է ՀՀ օկուպացված տարածքներին, այդ հարցի լուծման բանաձեւը, որն արձանագրված է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության կանոնակարգում, արդեն իրավական բարձրագույն ուժ ունի երկու երկրներում եւ խնդիրը կլուծվի սահմանազատման գործընթացում։
Հաճույքով եմ արձանագրում, որ վերջին տարիներին մեր բանակում տեղի ունեցած բարեփոխումները կարող եմ երկար թվարկել։
Հատուկ հիշատակման է արժանի «Պաշտպան հայրենյաց» ծրագիրը, որում ընդգրկված հազարավոր զորակոչիկները պայմանագրային զինծառայող դառնալու, կամավոր ատեստավորման բարձր վարձատրություն ստանալու եւ ծառայության ընթացքում իրենց տանն ապրելու հնարավորություն են ստացել։
Այսօր մենք 19 տարեկան բազմաթիվ զինծառայողներ ունենք, ովքեր 500, 600 հազար դրամ ամենամսյա վարձատրություն են ստանում։ Համոզված եմ՝ նրանցից շատերը հետագայում պայմանագրային զինծառայությունը շարունակելու, այդ թվում՝ սպայական կրթություն ստանալու եւ որպես սպա ծառայելու որոշում են կայացնելու։
Կրճատվել է պարտադիր ժամկետային զինծառայության ժամկետը՝ 24 ամսից դառնալով 18 ամիս։ Սա էականորեն բարելավում է պարտադիր ժամկետային զինծառայության պայմանները։
Մեծ ծավալի ամրաշինական աշխատանքներ են իրականացվում մեր սահմանների երկայնքով, որոնք նոր խոսք են բերել մեր պաշտպանական համակարգում։
Ուղերձի ժանրը հնարավորություն չի տալիս ավելի ծավալվելու, բայց այն, ինչ բանակում իրականացվել է վերջին տարիներին՝ անկյունաքար է մեր պետության հարատեւության, անկախության, ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության եւ սահմանների անձեռնմխելիության համար։
Բայց նաեւ ուզում եմ ընդգծել՝ մենք պատերազմի չենք պատրաստվում, որովհետեւ պատերազմ չի լինելու։ Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ խաղաղություն է հաստատված, եւ խաղաղությունից ավելի հուսալի անվտանգության երաշխիք չկա։
Մենք ուժեղացնելու ենք անվտանգության այդ ամենահուսալի երաշխիքը։
Իսկ բանակի զարգացումը շարունակաբար ընթանալու է, որովհետեւ բանակը պետության կարեւորագույն ինստիտուտներից է, եւ չափազանց կարեւոր է ունենալ ուժեղ, պաշտպանունակ բանակ՝ ապագայի պայմանական սպառնալիքներին դիմակայելու համար, այն դեպքերում, երբ դիվանագիտությունն ի վիճակի չի լինի դա անել։

Пашинян в послании по случаю 34-й годовщины образования Армянской армии коснулся позиции Еревана по ОДКБ
17:17 28/01/2026
Никол Пашинян направил поздравительное послание по случаю 34-й годовщины образования армии Республики Армения.
Сегодня мы отмечаем 34-ю годовщину образования армии Республики Армения.
Наша армия прошла через сложный период формирования, столкнулась с вызовами и трудностями, но сегодня мы можем с уверенностью констатировать, что у нас есть армия, которая меняется и обороноспособность которой возрастает с каждым днем.
В последние годы мы сделали огромные инвестиции и провели реформы в нашей армии.
Во-первых, это программа добровольной аттестации, которая позволила увеличить заработную плату военнослужащих в зависимости от их профессиональной квалификации. Сегодня десятки тысяч военнослужащих нашей армии благодаря добровольной аттестации получают заработную плату на 30, 50, 100 и даже больше процентов выше, чем до внедрения добровольной аттестации.
В нашей армии есть много рядовых военнослужащих, которые получают зарплату в 700 тысяч драмов. Заработная плата офицеров может превышать 1 млн, 1,5 млн, 2 млн драмов. Это важная социальная гарантия для военнослужащих, членов их семей и общества, которая позволяет быть уверенными в профессиональном уровне наших военнослужащих и наличии системы мотивации для его постоянного повышения.
В последние годы было приобретено огромное количество современного вооружения и военной техники такого качества и таких параметров, которых у нашей армии не было никогда. На это были потрачены значительные финансовые ресурсы, поскольку приобретенное оборудование дорогостоящее и его количество значительное. Однако необходимо также ответить на очень важный вопрос: почему то же самое не было сделано в 2018, 2019, 2020, 2021, 2022 годах?
Практически все наши международные партнеры, потенциально способные продавать оружие и технику, вежливо отказывались продавать оружие Республике Армения по двум основным причинам:
1. Они не были уверены, что это оружие не будет размещено за пределами международно признанной территории Республики Армения.
2. Они не были уверены, что секретные параметры этого оружия не станут доступны ОДКБ, и членство Армении в этой организации также являлось препятствием для заключения подобных сделок.
А партнеры по ОДКБ по состоянию на сентябрь 2022 года отказывались выполнять свои договорные обязательства перед нами по обеспечению безопасности и территориальной целостности Республики Армения. Они также отказывались поставлять оружие и технику на сотни миллионов долларов, за которые Республика Армения уже заплатила.
Это создавало экзистенциальную угрозу для Республики Армения, и было очевидно, что было принято решение об уничтожении нашей государственности и аннулировании нашего суверенитета.
Эта роковая опасность была преодолена в результате двух решающих событий: достигнутой в Праге 6 октября 2022 года в четырехстороннем формате политической договоренности, согласно которой Республика Армения и Азербайджанская Республика признают территориальную целостность и суверенитет друг друга на основе Алма-Атинской декларации 1991 года, и замораживания членства Армении в ОДКБ.
Мы будем последовательно продолжать эту стратегию. Мы четко констатировали и констатируем, что у армии Республики Армения нет и не будет никакой иной задачи, кроме защиты своей международно признанной территории площадью 29 тыс 743 кв.км, кроме участия в миротворческих миссиях на основе международных соглашений.
Что касается оккупированных территорий Республики Армения, то решение этого вопроса зафиксировано в Положении о совместной деятельности комиссий Армении и Азербайджана по делимитации границы, которое уже имеет высшую юридическую силу в обеих странах, и этот вопрос будет решен в процессе делимитации.
С удовлетворением констатирую, что могу долго перечислять реформы, которые произошли в нашей армии за последние годы.
Особого упоминания заслуживает программа «Защитник Отечества», в рамках которой тысячам призывников предоставлена возможность перейти на контрактную военную службу, получать высокую зарплату в результате добровольной аттестацию и во время службы жить в своем доме.
Сегодня у нас много 19-летних военнослужащих, которые получают ежемесячную зарплату в 500, 600 тыс драмов. Уверен, что многие из них в будущем решат продолжить свою контрактную военную службу, в том числе получить офицерское образование и служить в качестве офицеров.
Срок обязательной военной службы сокращен с 24 до 18 месяцев. Это значительно улучшает условия обязательной срочной военной службы.
Вдоль наших границ ведутся масштабные фортификационные работы, которые придали новое качество нашей системе обороны.
Жанр послания не позволяет еще больше углубиться в подробности, но то, что было осуществлено в армии в последние годы, является краеугольным камнем долговечности, независимости, суверенитета, территориальной целостности и неприкосновенности границ нашего государства.
Но я также хочу подчеркнуть, что мы не готовимся к войне, потому что войны не будет. Между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой установлен мир, и нет более надежной гарантии безопасности, чем мир.
Мы будем укреплять эту самую надежную гарантию безопасности.
А развитие армии будет продолжаться, потому что армия — один из важнейших институтов государства, и крайне важно иметь сильную, обороноспособную армию, чтобы противостоять условным угрозам будущего, в случаях, когда дипломатия окажется неспособной сделать это.
Страна без сильной армии уязвима и может стать соблазнительным объектом для агрессии. Республика Армения никогда не должна быть такой.