Սերգեյ Հարությունյան. ԵԽԽՎ-ում չարամտորեն, անամոթաբար սուտ են տարածում
«Քաղաքական կամքի բացակայության հետևանք է, որտեղ միայն քաղաքական կամքի առկայության դեպքում կարող ենք կոռուպցիայի դեմ պայքարել»,- AntiCor հակակոռուպցիոն հարթակի կազմակերպած կոռուպցիայի կանխարգելման թեմայով աշխատաժողովի ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում ասաց փաստաբան Սերգեյ Հարությունյանը։
Նա նաև անդրադարձավ իրավապահ համակարգի հետ կապված խնդիրներին։
«Ինչպես ասվեց՝ եկան կոռուպցիայի դեմ պայքարի անվան տակ, բայց է՛լ ավելի մեծ ծավալներ է ստացավ կոռուպցիան այժմ Հայաստանում։Մենք հենց նոր լսեցինք՝ թիմիում ի՞նչ է կատարում, քաղաքապետարանում ի՞նչ է կատարում ահագնացող սարսափելի երևույթները»,- ընդգծեց նա։
Հարությունյանի խոսքով՝ որպես իրավաբան հաճախ առնչվում  է իրավապահ համակարգի կողմից խտրական վերաբերմունքներ։
«Խտրականությունը բերում է ամենաթողության, արատավոր շղթա է առաջանում։ Դա մենք տեսել ենք  հատկապես վերջին 3- 4, ինչու չէ՝ 5 տարիների ընթացքում բազմաթիվ անգամ։Խտրականության ցայտուն դեպքեր են տեղի ունեցել քաղաքական հետապնդումների պարագայում։
Մենք տեսել ենք, որ ընդդիմադիր, նույնիսկ ոչ թե գործչի, այլ ընդդիմադիր հայացքներ ունեցող անձի պարագայում ինչ բիրտ կերպ է գործադրում իրավապահ համակարգը։ Մենք տեսել ենք, որ  իշխանահաճո շատ ավելի սուր խոսքեր ասելու դեպքում այդ մարդիկ մնում են անպատիժ»,- նշեց Հարությունյանը։
Իրավաբանն անդրադարձավ նաև այն հարցին, թեի՞նչ է մնում որպես պայքարի գործիք։
«Մեզ մնում է, ցավոք սրտի, այժմ միայն այն, որ մենք պետք է այս ամենի մասին հնարավորինս շատ լուսաբանենք, հնարավորինս շատ բարձրաձայնենք, հնարավորինս շատ այնպես անենք, որ հանրությունը այս ամենից տեղեկացած լինի»։

Armenian lawyer Sergey Harutyunyan accused the authorities of spreading “blatant lies” at the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), claiming the country’s anti-corruption campaign has faltered due to a lack of political will.
Speaking at a corruption prevention workshop hosted by the AntiCor platform, Harutyunyan told reporters that graft has expanded despite official pledges to curb it.
“They came to power under the banner of fighting corruption, but corruption in Armenia has only increased,” Harutyunyan said, pointing to abuses within municipal structures.
Drawing on his professional experience, Harutyunyan said law enforcement agencies apply the law selectively, especially when dealing with opposition activists. “When it comes to opposition figures or even ordinary citizens who express dissenting views, the system resorts to brute force,” he said. “At the same time, pro-government individuals who make harsher statements face no consequences.”
According to Harutyunyan, this pattern of discrimination has fueled a “vicious cycle of impunity” over the past three to five years, eroding public trust in state institutions.
He added that public awareness remains the only effective tool available to activists. “Unfortunately, all that is left for us now is to speak out as much as possible and make sure society is informed,” he said.