Միրզոյանը ԵԽ Գլխավոր քարտուղարին է հանձնել Հայաստանի նվերը՝ «Դատաստանագիրք»-ը
Եվրոպայի խորհրդին Հայաստանի անդամակցության 25-ամյակի կապակցությամբ միջոցառում է կազմակերպվել ԵԽ կենտրոնակայանում։ ՀՀ ԱԳՆ հաղորդմամբ, ելույթով հանդես են եկել ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և ԵԽ Գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեն։
Նախարար Միրզոյան. «Պարո՛ն գլխավոր քարտուղար,
Խորհրդարանական վեհաժողովի տիկի՛ն նախագահ,
Խորհրդարանական վեհաժողովի տիկի՛ն գլխավոր քարտուղար,
Խորհրդարանական վեհաժողովի հարգելի՛ անդամներ,
Ձերդ գերազանցություններ, տիկնա՛յք և պարոնա՛յք,
Ինձ համար մեծ պատիվ է այսօր Ստրասբուրգում նշել Եվրոպայի խորհրդին Հայաստանի անդամակցության 25-ամյակը։
Վերջին 25 տարիների ընթացքում Հայաստանի անդամակցությունը Եվրոպայի խորհրդին նշանավորվել է քաղաքական, սոցիալական ու իրավական բարեփոխումներով։ Եվրոպայի խորհրդի հետ մեր համագործակցության փորձը վկայում է մեր հաստատակամ հանձնառության մասին՝ իրականացնելու եվրոպական չափանիշներին համահունչ բարեփոխումներ՝ միաժամանակ ամրապնդելով մեր ժողովրդավարության, իրավունքի գերակայության և մարդու իրավունքների պաշտպանության հիմնասյուները: Այս բարեփոխումները կենսական դեր են ունեցել Հայաստանի ժողովրդավարական վերափոխման գործում՝ բարձրացնելով մեր դիմակայունությունը տարածաշրջանային մարտահրավերների պայմաններում և նպաստելով մեր երկրի ու ողջ տարածաշրջանի խաղաղ ու բարեկեցիկ ապագայի տեսլականի ձևավորմանը։
Այս պատմական հոբելյանի կապակցությամբ այսօր ինձ համար մեծ պատիվ է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեին հանձնել «Դատաստանագիրք» աշխատության՝ հայոց առաջին դատական օրենսգրքի մի հատվածի ձեռագիր վերարտադրության օրինակը։ 12-րդ դարի փիլիսոփա և օրենսդիր Մխիթար Գոշի կողմից գրված այս կարևորագույն աշխատանքը հայկական իրավական մտքի հիմնաքարն է։ Դարեր առաջ այն հիմք դրեց իրավունքի գերակայության մեր ընկալմանն՝ այն հիմնարար սկզբունքին, որը հանդիսանում է Եվրոպայի խորհրդի և Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի կենսական առանցքը։
2025 թվականի ապրիլին «Դատաստանագիրքը» միաձայն ընդգրկվեց ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Աշխարհի հիշողության միջազգային ռեգիստրում»՝ որպես նրա մշակութային և քաղաքակրթական հավերժ նշանակության վկայություն։ Մենք վստահ ենք, որ այս նվերը, որն արտացոլում է Հայաստանի և Եվրոպայի խորհրդի կողմից կիսվող հիմնարար արժեքները, կզբաղեցնի իր նշանակալի տեղն այս հաստատությունում՝ դառնալով դրա սկզբունքների նկատմամբ մեր խորը հարգանքի և անսասան նվիրվածության խորհրդանիշը։ Այն նաև արտացոլում է մեր երախտագիտությունը Եվրոպայի խորհրդի՝ Հայաստանի քաղաքացիների իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության գործում ունեցած էական ներդրման համար:
Այս կարևոր հանգրվանը հավելյալ կերպով նշելու նպատակով, նվերի հանձնման արարողությունից հետո, Գլխավոր քարտուղարի և Խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահի հետ միասին կմասնակցենք «Հայփոստ»-ի կողմից թողարկված հատուկ փոստային նամականիշի մարման արարողությանը՝ նվիրված Եվրոպայի խորհրդին Հայաստանի անդամակցության 25-ամյակին՝ ի նշան մեր ընդհանուր պատմության և ընդհանուր արժեքների։
Գործընկերության 25-ամյակը նշելիս եկեք նոր վճռականությամբ նայենք ապագային՝ ամրապնդելու մեր հանձնառությունները և ձևավորելու ավելի լուսավոր ու արդար ապագա գալիք սերունդների համար։
Նախարար Միրզոյանը ԵԽ Գլխավոր քարտուղարին է հանձնել Կազմակերպությանն անդամակցության 25-ամյակի կապակցությամբ պատրաստված Հայաստանի նվերը՝ «Դատաստանագիրք» աշխատության՝ հայոց առաջին դատական օրենսգրքի ձեռագիր վերարտադրության օրինակը։

Мирзоян вручил Генеральному секретарю Совета Европы подарок Армении – «Судебник»
В штаб-квартире Совета Европы состоялось мероприятие, посвященное 25-летию членства Армении в Совете Европы.
По сообщению пресс-службы министерства иностранных дел РА, на мероприятии выступили министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян и генеральный секретарь Совета Европы Ален Берсе.
Мирзоян в своей речи отметил:
«Господин Генеральный секретарь,
госпожа Председатель Парламентской ассамблеи,
госпожа Генеральный секретарь Парламентской ассамблеи,
уважаемые члены Парламентской ассамблеи,
Ваши Превосходительства, дамы и господа,
Для меня большая честь отметить сегодня в Страсбурге 25-ю годовщину членства Армении в Совете Европы.
Прошедшие 25 лет членства Армении в Совете Европы ознаменовались политическими, социальными и правовыми реформами. Наш опыт сотрудничества с Советом Европы свидетельствует о нашей твердой приверженности проведению реформ в соответствии с европейскими стандартами, одновременно укрепляя наши основы демократии, верховенства права и защиты прав человека. Эти реформы сыграли жизненно важную роль в демократической трансформации Армении, повысив нашу устойчивость перед лицом региональных вызовов и способствуя формированию видения мирного и процветающего будущего для нашей страны и всего региона.
По случаю этой исторической годовщины для меня большая честь сегодня вручить Генеральному секретарю Совета Европы, Алену Берсе копию рукописного воспроизведения раздела «Судебника», первого армянского судебного кодекса. Написанный философом и законодателем XII века Мхитаром Гошем, этот основополагающий труд является краеугольным камнем армянской правовой мысли. Столетия назад он заложил основу для нашего понимания верховенства права, основополагающего принципа, который является жизненно важной осью Совета Европы и Европейской конвенции по правам человека.
В апреле 2025 года «Судебник» был единогласно внесен в реестр ЮНЕСКО «Память мира» как свидетельство его непреходящего культурного и цивилизационного значения. Мы уверены, что этот подарок, отражающий основополагающие ценности, разделяемые Арменией и Советом Европы, займет видное место в этом институте, став символом нашего глубокого уважения и непоколебимой приверженности его принципам. Он также отражает нашу благодарность за значительный вклад Совета Европы в защиту прав и свобод армянских граждан.
В ознаменование этой важной вехи после церемонии вручения подарков мы вместе с Генеральным секретарем и председателем Парламентской ассамблеи в знак признания нашей общей истории и общих ценностей примем участие в церемонии гашения специальной почтовой марки, выпущенной «Армпостом» и посвященной 25-летию членства Армении в Совете Европы.
Отмечая 25-летие нашего партнерства, давайте с новой решимостью смотреть в будущее, укреплять наши обязательства и формировать более светлое и справедливое будущее для грядущих поколений.
Мирзоян по случаю 25-летия членства Армении в Организации вручил Генеральному секретарю Совета Европы подарок – образец рукописного воспроизведения «Судебника», первого Армянского судебного кодекса.