Ներքաղաքական առումով Հայաստանում ունիկալ, բացառիկ իրավիճակ է, ինչը ընդդիմադիր հատվածին հնարավորություններ է ընձեռում. Ռոբերտ Քոչարյան
11:52 29/01/2026
«Ներքաղաքական առումով Հայաստանում ունիկալ վիճակ է։ Ես չեմ հիշում Հայաստանի պատմության մեջ որևէ ընտրություն, երբ ներքաղաքական պայքարի մեջ հարցերը լինեին հետևյալ բովանդակությամբ՝ Արարա՞տ, թե՞ Արագած, ընդհանրապես խոսք չի գնացել ազգային ինքնությունը, եկեղեցու միասնությունը պաշտպանելու մասին։ Այս վիճակն ունիկալ է»,-լրագրողների հետ ընթացող հանդիպմանը հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նրա գնահատմամբ, այս իրավիճակում ընդդիմադիր դաշտի տարբեր բևեռների, ուժերի ներկայացուցիչների խոսույթը ֆունդամենտալ հարցերի շուրջ նույնն է, ինչը նշանակում է, որ ընդդիմադիր հատվածի համար կա բավականին լուրջ դաշտ համագործակցության, թեզերի սինխրոնիզացման, ԶԼՄ-ների հետ աշխատանքի առումով։
«Սա բացառիկ իրավիճակ է, սա լավատեսություն է հաղորդում այն հանգամանքին, որ հնարավոր է ձևավորել խոշոր նախընտրական բլոկեր, քանի որ հիմնարար հարցերի շուրջ մոտեցումները նույնն են»,-ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահը։

Kocharyan says opposition has rare chance to unite
Former Armenian President Robert Kocharyan said on Thursday the country’s political climate is “unique”, creating a rare opportunity for opposition groups to work together ahead of elections.
Speaking at a press conference, Kocharian, who led Armenia from 1998 to 2008, highlighted that the current debate differs sharply from past campaigns. “I don’t recall any election in Armenia’s history where the political struggle was framed as ‘Ararat or Aragats.’ There has never been discussion about defending national identity or the unity of the church. The current situation is unique,” he said.
Kocharyan suggested that opposition parties, despite their differences, now share common positions on fundamental issues. He said this alignment could pave the way for greater cooperation, synchronized messaging, and joint work with media outlets.
“This is an exceptional situation, which gives optimism that large pre-election blocs can be formed, since approaches to core issues are the same,” Kocharian added.