Ներքաղաքական առումով Հայաստանում ունիկալ, բացառիկ իրավիճակ է, ինչը ընդդիմադիր հատվածին հնարավորություններ է ընձեռում. Ռոբերտ Քոչարյան
11:52 29/01/2026
«Ներքաղաքական առումով Հայաստանում ունիկալ վիճակ է։ Ես չեմ հիշում Հայաստանի պատմության մեջ որևէ ընտրություն, երբ ներքաղաքական պայքարի մեջ հարցերը լինեին հետևյալ բովանդակությամբ՝ Արարա՞տ, թե՞ Արագած, ընդհանրապես խոսք չի գնացել ազգային ինքնությունը, եկեղեցու միասնությունը պաշտպանելու մասին։ Այս վիճակն ունիկալ է»,-լրագրողների հետ ընթացող հանդիպմանը հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նրա գնահատմամբ, այս իրավիճակում ընդդիմադիր դաշտի տարբեր բևեռների, ուժերի ներկայացուցիչների խոսույթը ֆունդամենտալ հարցերի շուրջ նույնն է, ինչը նշանակում է, որ ընդդիմադիր հատվածի համար կա բավականին լուրջ դաշտ համագործակցության, թեզերի սինխրոնիզացման, ԶԼՄ-ների հետ աշխատանքի առումով։
«Սա բացառիկ իրավիճակ է, սա լավատեսություն է հաղորդում այն հանգամանքին, որ հնարավոր է ձևավորել խոշոր նախընտրական բլոկեր, քանի որ հիմնարար հարցերի շուրջ մոտեցումները նույնն են»,-ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահը։

Кочарян – об уникальной ситуации в Армении: Подходы оппозиционных сил по фундаментальным вопросам совпадают
13:30 29/01/2026
«Во внутриполитическом плане в Армении сложилась уникальная ситуация: я не помню каких-либо выборов в истории Армении, когда в ходе внутриполитической борьбы ставились вопросы следующего содержания – Арарат или Арагац?» – заявил на пресс-конференции 29 января второй президент Армении Роберт Кочарян.
По его оценке, в сложившейся ситуации дискурс представителей разных полюсов, сил оппозиционного поля вокруг фундаментальных вопросов – идентичный. «Это означает, что существует достаточно серьезное поле для сотрудничества, синхронизации тезисов, работы со СМИ.
Это уникальная ситуация. Это еще одно обстоятельство, которое предоставляет возможность и вселяет больший оптимизм в отношении возможного формирования крупных предвыборных блоков, поскольку подходы по фундаментальным вопросам – одинаковые», – заявил Кочарян.