Կոռուպիացիայի դեմ պայքարի ներդրված մեխանիզմները լավ չեն աշխատում․ Մելիքյան
«Կարևոր է, որ մեր հանրային դաշտը, հանրային գործիչները, քաղաքական գործիչները այս թեման վերցնեն և լրջորեն սկսեն զբաղվել համակարգված ձևով, որովհետև մենք տեսնում ենք մեր հարգելի գործընկերը՝ Երևանի քաղաքապետարանի ընդդիմադիր ավագանու անդամ, բազմաթիվ այլ գործընկերներ, որոնք շատ ակտիվ հակակոռուպցիոն առանձին-առանձին գործունեություն են իրականացնում։ Սա որոշակի համակարգման, որոշակի ինֆորմացիայի մշակման կարիք ունի»,- այս մասին AntiCor հակակոռուպցիոն հարթակի կազմակերպած կոռուպցիայի կանխարգելման թեմայով աշխատաժողովի ժամանակ ասաց իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը։
Իրավապաշտպանի խոսքով՝ ներկայիս իշխանությունները իշխանության գալու համար իրենց կարևորագույն դրոշներից մեկը կոռուպցիայի դեմ պայքարն էր համարում, սակայն որպես քաղաքացի՝ կարող է գնահատել, որ կոռուպցիոն վիճակը ոչ թե բարելավում, այլ՝ վատթարացում։
«Բոլոր հնարավոր ոլորտներում, հնարավոր և անհնարին ոլորտներում ենք այս խնդիրը տեսնում։ Եվ սա խնդիր է այն առումով, որ նրանք շարունակում են այդ դրոշը կրել, հանրությունը չի ստանում բավարար տեղեկատվություն այն դրսևորումների մասին, որոնք հենց էս մարդիկ են իրականացնում, որոնք այդ օրակարգով եկան իշխանության»,- ասաց Մելիքյանը։
Նա նաև նկատեց, որ կոռուպիացիայի դեմ պայքարի ներդրված մեխանիզմները լավ չեն աշխատում։
Ըստ Մելիքյանի՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարը և այլն առհասարակ այս ոլորտը առաջին հերթին գաղափարական բաղադրիչ ունի։
«Արդյո՞ք մեր կրթական համակարգում բավարար չափով հակակոռուպցիոն կրթություն ենք տալիս, մեր երեխաներն արդյո՞ք դա համարում են վատ բան, թե՞ ոչ։ Ընկալո՞ւմ են սա՝ ի՞նչ է, ընկալո՞ւմ են, որ եթե հանրային պաշտոնյա ես կամ դասարանի ավագ, որևէ բան ես անում քո մասնավոր շահից ելնելով, այլ ոչ թե ընդհանուրի, ապա սա կոռուպցիայի դրսևորում է»։

«Важно, чтобы наши общественные и политические деятели начали заниматься этой темой всерьез, системно. Мы видим, как наши уважаемые коллеги, в частности оппозиционный член Совета старейшин Еревана (Месроп Манукян. – Ред.), а также многие другие ведут активную антикоррупционную деятельность, но по отдельности. Эта работа требует определенной координации», – заявил правозащитник Рубен Меликян в ходе семинара на тему предупреждения коррупции, организованного антикоррупционной платформой AntiCor 28 января.
По словам правозащитника, одной из ключевых программных позиций нынешней правящей команды на пути к власти была борьба с коррупцией, однако, как гражданин, он оценивает нынешнюю ситуацию в данной сфере не как улучшение, а как ухудшение.
«Мы видим эту проблему практически во всех возможных – и даже невозможных – сферах. И проблема усугубляется тем, что эта сила продолжает нести знамя борьбы с коррупцией, в то время как общество не получает достаточной информации о тех проявлениях коррупции, которые исходят именно от людей, пришедших к власти с упомянутой повесткой», – подчеркнул Меликян.
Он также отметил, что внедренные механизмы предупреждения коррупции работают неэффективно.
По оценке Рубена Меликяна, борьба с коррупцией, в первую очередь, имеет идеологическую составляющую.
«Даем ли мы в нашей образовательной системе в достаточном объеме антикоррупционное воспитание? Считают ли наши дети коррупцию злом или нет? Осознают ли они, что, занимая должность – будь то государственный чиновник или староста класса, – совершая действия в личных интересах, а не в интересах общего блага, человек проявляет коррупционное поведение?» – обратил внимание правозащитник.