Մոսկվան հաստատում է իր մասնակցության հնարավոր տարբերակները ուսումնասիրելու պատրաստակամությունը TRIPP նախագծի վերաբերյալ. Զախարովա
17:36 30/01/2026
Ռուսական կողմը կապի մեջ է իր հայ գործընկերների հետ, այդ թվում՝ տնտեսական բլոկի միջոցով, և Երևանից ստացված բոլոր հարցումները օպերատիվ կերպով մշակվում են համապատասխան գերատեսչությունների կողմից։ Այս մասին շաբաթական ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Մարիա Զախարովան ։
Նա այս հայտարարությունն արել է Նիկոլ Փաշինյանի՝ Մոսկվային ուղղված խնդրանքին՝ արագացնել Հայաստանի երկաթուղու՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ սահմաններ տանող հատվածների վերականգնման վերաբերյալ որոշումների կայացումը։ Սակայն, ինչպես ընդգծել է Փաշինյանը, սա չի վերաբերում Մեղրիով անցնող հատվածին, որը նախատեսվում է իրականացնել TRIPP նախագծի շրջանակներում։
Փաշինյանը նաև հայտարարել է, որ եթե ռուսական կողմը չկարողանա արագորեն սկսել վերականգնման աշխատանքները, Հայաստանի կառավարությունը պատրաստ է այդ հատվածները հանել կոնցեսիայից և վերականգնումն իրականացնել իր սեփական միջոցներով։
«Թևամփի ուղու» նախագծի վերաբերյալ մենք հաստատում ենք մեր պատրաստակամությունը՝ ուսումնասիրելու դրան մեր միացման հնարավոր տարբերակները, այդ թվում՝ հաշվի առնելով «Ռուսական երկաթուղիներ»-ի եզակի փորձը։ Սակայն նախ, հավանաբար, արժե ուշադիր ուսումնասիրել այս նախաձեռնության իրականացման և շահագործման բոլոր մանրամասները, քանի որ մենք հասկանում ենք, որ դրա զարգացումը դեռ սկզբնական փուլում է։
Մեր առաջարկը Երևանին՝ բոլոր շահագրգիռ գերատեսչությունների մասնակցությամբ առարկայական խորհրդակցություններ անցկացնելու վերաբերյալ, մնում է ուժի մեջ»,-ասաց Զախարովան։

Мария Захарова: Что касается проекта TRIPP, Москва подтверждает готовность изучить возможные варианты нашего подключения
17:30 30/01/2026
Российская сторона находится в контакте с армянскими партнерами, в том числе по линии экономического блока, все запросы Еревана оперативно прорабатываются профильными ведомствами. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова на еженедельном брифинге.
Соответствующее заявление она сделала, комментируя слова Никола Пашиняна о том, что он обратился к Москве с просьбой ускорить принятие решений по восстановлению участков железной дороги в Армении, ведущих к границам с Азербайджаном и Турцией. При этом, как подчеркивал Пашинян, это не касается участка через Мегри, который предполагается реализовать в рамках проекта TRIPP.
Пашинян также заявил, что в случае если российская сторона не сможет оперативно приступить к восстановительным работам, правительство Армении готово изъять эти участки из концессии и провести восстановление за счет собственных средств.
«Что касается проекта „Дороги Трампа”, мы подтверждаем готовность изучить возможные варианты нашего подключения, в том числе с учетом уникальной экспертизы РЖД. Но прежде стоит, наверное, тщательно ознакомиться со всеми деталями реализации и функционирования этой инициативы, поскольку ее проработка, как мы понимаем, находится только в начальном этапе.
В силе остается наше предложение Еревану провести предметные консультации с участием всех заинтересованных ведомств», – сказала Захарова.