Հայաստանում սուր շնչառական վարակներով նոր դեպքերի թիվը նախորդ շաբաթվա համեմատ ավելացել է
ԵՊԲՀ «Հերացի» թիվ 1 և «Մուրացան» հիվանդանոցային համալիրներում և Միքայելյան վիրաբուժության ինստիտուտում հոսպիտալացված սուր շնչառական վարակներով (ՍՇՎ) դեպքերի ամփոփ վերլուծության համաձայն` 2026թ.-ի 4-րդ շաբաթվա ընթացքում (19.01-25.01.2026թ.) ծանր ՍՇՎ-ով նոր դեպքերի թիվը եղել է 77, որը 60%-ով ավելացել է նախորդ շաբաթվա համեմատ: ԾՍՇՎ-ով դեպքերը կազմել են ընդհանուր հոսպիտալացվածների 8.4%-ը, նախորդ շաբաթվա 5.4%-ի փոխարեն: Հարկ է նշել, որ ընդհանուր դեպքերի 46.7%-ը (36 դեպք) եղել է մինչև 5 տարեկանների, իսկ 53.3%-ը (41 դեպք)` 5-14 տարեկանների շրջանում: Ընդհանուր ԾՍՇՎ-ով 3 հիվանդ (մինչև 5 տարեկան) ընդունվել է ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունք:
ԵՊԲՀ առողջապահության ծրագրերի ազգային գիտահետազոտական «Հերացի» կենտրոնի հաղորդմամբ, նշված ժամանակահատվածում գրիպի նկատմամբ հետազոտված նոր ԾՍՇՎ դեպքերի թիվը կազմել է 7:
Կարևոր է ընդգծել, որ ԾՍՇՎ-ով հոսպիտալացվածների շրջանում մահվան դեպքեր չեն արձանագրվել:
Համաձայն պաշտոնական հրապարակումների` Հայաստանի Հանրապետությունում շարունակվում են շրջանառվել գրիպի АH3N2 և H1pdm09 ենթատեսակի վիրուսները, ինչպես նաև ռինովիրուսի, ադենովիրուսի, պարագրիպի, բոկավիրուսի հարուցիչները։
Հարկ է նշել, որ տարածաշրջանային մակարդակում 2026թ.-ի հունվարի 12-ից 18-ը գրիպի ակտիվությունը գրեթե չի փոխվել` նախորդ շաբաթվա համեմատ: Համաձայն հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման եվրոպական կենտրոնի (ECDC) ամփոփած տվյալների` գրիպով հիվանդների հոսպիտալացումների ամենամեծ մասնաբաժինը շարունակում են մնալ 65 և ավելի բարձր տարիքի անձիք: Տարածաշրջանում A (H3) գրիպի վիրուսը շարունակում է մնալ շրջանառվող գերակշռող տեսակը (76%), չնայած հայտնաբերվում է նաև A(H1) վիրուսը (24%): Տարածաշրջանային մակարդակում գրիպի դրական արդյունքով թեստերի թիվը դեռևս գերազարցում է 10% համաճարակային շեմը և կազմել է 32%, գրեթե նույնը ինչ նախորդ շաբաթվա ընթացքում: 27 երկրների դրական թեստերի միջին ցուցանիշը կազմել է 34%, ևս 29 երկրներ հաղորդել են առնվազն 10%:
SARS-CoV-2 վարակի ակտիվության տարածաշրջանային մակարդակը դեռևս ցածր է և կազմումն է 3%:
Շնչառական սինցիցիալ վիրուսի (RSV) ակտիվությունը շարունակում է բարձրանալ` նախորդ շաբաթվա համեմատ, RSV դրական նմուշների մակարդակը կազմել է 9%: Հատկապես բարձրացել է հոսպիտալացված դեպքերի թիվը: Մինչև 5 տարեկան երեխաները դեռևս կազմում են դեպքերի գերակշռող մասնաբաժինը:

Armenia recorded an increase in acute respiratory infections (SARI) last week, with new hospitalizations rising 60% compared with the previous week, according to health officials.
Data from Yerevan State Medical University’s Heratsi No. 1 and Muratsan hospital complexes and the Mikaelyan Institute of Surgery show that 77 new severe cases were registered during the fourth week of 2026 (January 19-25). Severe cases accounted for 8.4% of all respiratory infection hospitalizations, up from 5.4% a week earlier.
Children made up all severe cases: 46.7% were under age 5 and 53.3% were aged 5-14. Three patients, all under 5, were admitted to intensive care units. No deaths were reported among hospitalized patients.
The Heratsi Research Center reported that seven of the new severe cases were tested for influenza during the period.
Health authorities said influenza A(H3N2) and A(H1N1)pdm09 viruses continue to circulate in Armenia, alongside rhinovirus, adenovirus, parainfluenza and bocavirus.
At the regional level, influenza activity between January 12 and 18 remained largely unchanged from the previous week, according to the European Centre for Disease Prevention and Control. Adults 65 and older accounted for the largest share of influenza-related hospitalizations. Influenza A(H3) remained the dominant strain at 76%, while A(H1) accounted for 24%.
Regionwide, influenza test positivity remained well above the epidemic threshold, at 32%, similar to the previous week. The average positivity rate across 27 countries was 34%, while 29 countries reported rates of at least 10%.
Regional SARS-CoV-2 activity remained low at 3%. Respiratory syncytial virus (RSV) activity continued to rise, with RSV-positive samples reaching 9% and a notable increase in hospitalizations, particularly among children under 5.