Մշակույթի նախկին նախարար Հասմիկ Պողոսյանը դատապարտվել է 4 տարի 6 ամիս ժամկետով ազատազրկման
Հայաստանի մշակույթի նախկին նախարար Հասմիկ Պողոսյանը դատապարտվել է 4 տարի 6 ամիս ժամկետով ազատազրկման, կիրառվել է համաներում։ Այս մասին հայտնում են գլխավոր դատախազությունից։
«Գլխավոր դատախազությունը 2023 թվականի հոկտեմբերի 18-ին տեղեկացրել էր, որ 2012-2016 թվականներին ՀՀ մշակույթի նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած Հասմիկ Պողոսյանը, իր ծառայողական լիազորություններն ի վնաս պետական շահերի օգտագործելով, օժանդակել է «Երևանի Պ.Չայկովսկու անվան միջնակարգ երաժշտական դպրոց» ՊՈԱԿ-ին անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրված հողամասից առանձնացված 300 քառակուսի մետր մակերեսով տարածքը հանցավոր խմբի կողմից խարդախությամբ հափշտակելուն:
Հիշեցնենք, որ վերոնշյալ տարածքի վերաբերյալ քաղաքացիական գործի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետությանն է փոխանցվել Երևանի Կողբացի փողոցի 36/3 հասցեում կառուցված համալիրից 235,8 քմ մակերեսով տարածքի սեփականության իրավունքը:
Դատախազը 2023 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Հասմիկ Պողոսյանի նկատմամբ հարուցել էր հանրային քրեական հետապնդում: 2023 թվականի հոկտեմբերի 4-ին ՀՀ մշակույթի նախկին նախարարի վերաբերյալ մասն անջատվել ու հանձնվել էր Հակակոռուպցիոն դատարան:
Հակակոռուպցիոն քրեական դատարանի՝ 2025 թվականի նոյեմբերի 6-ի վճռով՝ Հասմիկ Պողոսյանը մեղավոր է ճանաչվել պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու, առանձնապես խոշոր չափերով խարդախությանն օժանդակելու համար և դատապարտվել 4 տարի 6 ամիս ազատազրկման. դատական ակտն այսօր մտել է օրինական ուժի մեջ: Հակակոռուպցիոն քրեական դատարանի վերոնշյալ վճռով՝ մեղադրյալ Հասմիկ Պողոսյանն ազատվել է պատժից. կիրառվել է 2018 թվականի նոյեմբերի 6-ին ուժի մեջ մտած՝ «Էրեբունի-Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակի և Հայաստանի առաջին հանրապետության անկախության հռչակման 100-ամյակի կապակցությամբ քրեական գործերով համաներում հայտարարելու մասին» ՀՀ օրենքի 2-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետը»,- հայտնում են դատախազությունից։

Экс-министр культуры Армении Асмик Погосян приговорена к 4 годам и 6 месяцам лишения свободы
Экс-министр культуры Армении Асмик Погосян приговорена к 4 годам и 6 месяцам лишения свободы, применена амнистия, сообщает Генпрокуратура Армении.
«Генеральная прокуратура Армении 18 октября 2023 года сообщила, что Асмик Погосян, занимавшая пост министра культуры Республики Армения с 2012 по 2016 годы, используя свои служебные полномочия в ущерб государственным интересам, оказала содействие в передаче в безвозмездное пользование и мошенническом захвате части территории в 300 кв.м, прилегающей к „Ереванской средней музыкальной школе имени П.Чайковского” на ул. Кохбаци, 36 в Ереване, преступной группе.
Напомним, что в рамках гражданского дела, касающегося вышеупомянутой территории, право собственности на участок площадью 235,8 квадратных метров из комплекса, построенного по адресу: улица Кохбаци, 36/3, Ереван, было передано Республике Армения.
27 сентября 2023 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении Асмик Погосян. 4 октября 2023 года дело, касающееся бывшего министра культуры Республики Армения, было отделено и передано в Антикоррупционный суд.
Решением Антикоррупционного уголовного суда от 6 ноября 2025 года Асмик Погосян была признана виновной в злоупотреблении служебным положением, пособничестве и подстрекательстве к мошенничеству в особо крупных размерах и приговорена к 4 годам и 6 месяцам лишения свободы. Судебный акт вступил в законную силу сегодня.
Вышеупомянутым решением Антикоррупционного уголовного суда обвиняемая Асмик Погосян была освобождена от наказания – в соответствии с пунктом 2 части 1 статьи 2 Закона РА "Об объявлении амнистии по уголовным делам в связи с 2800-летием со дня основания Эребуни-Ереван и 100-летием провозглашения независимости Первой Республики Армения"», – говорится в сообщении Генпрокуратуры.