60 տարի է՝ այստեղ ենք ապրում, չեմ հավատում, որ մի բան կանեն. Նորագյուղի բնակիչ
Երևանի Կենտրոն վարչական շրջանի քարտեզի վրա շուտով կարող է հայտնվել միանգամայն նոր թաղամաս։ Խոսքը պատմական Նորագյուղի մասին է, որտեղ նախատեսվում է իրականացնել վերջին տասնամյակների ամենախոշոր քաղաքաշինական ծրագրերից մեկը։ Կառավարության վերջին նիստում Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը ներկայացրեց 83.9 հեկտար տարածքի վերափոխման պլանը։
Կկառուցվի շուրջ 155 բազմահարկ շենք՝ նախատեսված 65 հազար բնակչի համար, կստեղծվեն 2-ից 2.5 միլիոն քմ կառուցապատված տարածքներ և զգալի չափով կանաչ գոտիներ, ծրագրից ստացված միջոցներով կիրականացվեն հարակից նախագծեր՝ Դալմայի այգիների 250 հա տարածքի անտառապատում և Երևանյան լճի մաքրում։
Կառուցապատման գոտում հայտնված բնակիչներին քաղաքապետարանը խոստանում է փոխհատուցում՝ շուկայական արժեքից 30 տոկոս ավել գումարի տեսքով։ Սակայն, արդյո՞ք սա բավարար է նորագյուղցիներին։
Չնայած պաշտոնական լավատեսությանը, բնակչության շրջանում տրամադրությունները միանշանակ չեն։ Panorama.am-ի հետ զրույցում նորագյուղցիները կիսվել են իրենց մտահոգություններով։
«Չեմ հավատում, որովհետև 100 տարի մի 100 անգամ էլ եկել էին, այդպիսի խոսակցություններ գնացել է, բայց նույնն է մնացել։ Տները սաղ տակից ջուր է հոսում, խոնավանում է, մարդիկ վերանորոգում են, բան են սարքում, բայց էլի չեմ հավատում։ Որոշ մասը, ով որ տներ շատ է սարքել, մեծ գումար է ներդրել, նրանք համաձայն չեն, բայց ում տները որ անսարք է, նրանք համաձայն կլինեն», - ասաց թաղամասի բնակիչներից մեկը։
Մեկ այլ բնակչուհի, ով արդեն կես դարից ավելի է, ինչ իր առօրյան անցկացնում է այս թաղամասի բլուրների վրա, նկարագրում է կենցաղային դժվարությունները, բայց և դժվարությամբ է պատկերացնում այստեղից հեռանալը.
«50 տարի է այդտեղ եմ ապրում, աղջիկ ջան։ Այ այն բլուրն ենք ապրում, այս վեշերով գնում ենք մինչև այնտեղ... Այս դժվարությունից կպրծնենք։ Բայց իմ տունը շատ լավ տուն է, լավ էլ վերանորոգված է։ Արդեն 60 տարի է այստեղ ենք ապրում։ Չեմ հավատում էլի, որովհետև ոչ մի բան իրականություն չի դառնում, մենակ դատարկ թղթի վրա է մնում։ Տարածքը մեծ է մեր, երբեմն մարդ չի ուզում, որ այդքան երկար տարի ապրել է, այդտեղից դուրս գա»,- նշեց նա։

«Все остается на бумаге»: реакция норагюхцев на проект мэрии Еревана
На карте административного района Кентрон (Центр) в Ереване вскоре может появиться совершенно новый квартал. Речь идет об историческом Норагюхе, где планируется реализация одного из крупнейших градостроительных проектов минувших десятилетий. На заседании правительства Армении в четверг, 29 января, мэр Еревана Тигран Авинян представил план преобразования территории площадью 83,9 гектара.
В Ереване – на месте квартала Норагюх – на территории площадью 83,9 га будет построен новый жилой квартал с 155 зданиями, рассчитанными на 65 тысяч жителей, сообщил столичный градоначальник.
Общая площадь застройки составит 2-2,5 млн кв. метров, также планируется значительное расширение зеленых зон. Средства, полученные в рамках проекта, предполагается направить и на сопутствующие инициативы – лесонасаждение на 250 гектарах в садах Далмы и очистку Ереванского озера.
Жителям, чьи дома окажутся в зоне застройки, мэрия обещает компенсацию – рыночную стоимость их жилья с добавлением еще 30%.
Однако остается вопрос: достаточно ли этого жителям Норагюха?
Несмотря на выраженный на официальном уровне оптимизм, настроения среди местных жителей – неоднозначные. В беседе с корреспондентом Panorama.am жители квартала поделились своими опасениями.
«Не верю, потому что за сто лет раз сто уже приходили, шли аналогичные разговоры, но все осталось как есть. Под домами везде течет вода, сырость, люди ремонтируют, что-то делают, но я все равно не верю. Те, кто построил большие дома и вложил много средств, не согласятся, а те, у кого дома в плохом состоянии, скорее всего, согласятся», – рассказала одна из жительниц квартала Норагюх.
Другая жительница, которая более полувека живет в квартале, описывает бытовые трудности, но признается, что с трудом представляет себе отъезд отсюда:
«Я здесь живу уже 50 лет. Мы живем вон на том холме, с этими сумками добираемся туда…  Избавимся от этих трудностей. Но у меня очень хороший дом, отремонтированный... Я все равно не верю, потому что ничего не становится реальностью – все остается на бумаге. У нас большая территория, и человеку, который прожил здесь столько лет, не хочется переезжать».