60 տարի է՝ այստեղ ենք ապրում, չեմ հավատում, որ մի բան կանեն. Նորագյուղի բնակիչ
Երևանի Կենտրոն վարչական շրջանի քարտեզի վրա շուտով կարող է հայտնվել միանգամայն նոր թաղամաս։ Խոսքը պատմական Նորագյուղի մասին է, որտեղ նախատեսվում է իրականացնել վերջին տասնամյակների ամենախոշոր քաղաքաշինական ծրագրերից մեկը։ Կառավարության վերջին նիստում Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը ներկայացրեց 83.9 հեկտար տարածքի վերափոխման պլանը։
Կկառուցվի շուրջ 155 բազմահարկ շենք՝ նախատեսված 65 հազար բնակչի համար, կստեղծվեն 2-ից 2.5 միլիոն քմ կառուցապատված տարածքներ և զգալի չափով կանաչ գոտիներ, ծրագրից ստացված միջոցներով կիրականացվեն հարակից նախագծեր՝ Դալմայի այգիների 250 հա տարածքի անտառապատում և Երևանյան լճի մաքրում։
Կառուցապատման գոտում հայտնված բնակիչներին քաղաքապետարանը խոստանում է փոխհատուցում՝ շուկայական արժեքից 30 տոկոս ավել գումարի տեսքով։ Սակայն, արդյո՞ք սա բավարար է նորագյուղցիներին։
Չնայած պաշտոնական լավատեսությանը, բնակչության շրջանում տրամադրությունները միանշանակ չեն։ Panorama.am-ի հետ զրույցում նորագյուղցիները կիսվել են իրենց մտահոգություններով։
«Չեմ հավատում, որովհետև 100 տարի մի 100 անգամ էլ եկել էին, այդպիսի խոսակցություններ գնացել է, բայց նույնն է մնացել։ Տները սաղ տակից ջուր է հոսում, խոնավանում է, մարդիկ վերանորոգում են, բան են սարքում, բայց էլի չեմ հավատում։ Որոշ մասը, ով որ տներ շատ է սարքել, մեծ գումար է ներդրել, նրանք համաձայն չեն, բայց ում տները որ անսարք է, նրանք համաձայն կլինեն», - ասաց թաղամասի բնակիչներից մեկը։
Մեկ այլ բնակչուհի, ով արդեն կես դարից ավելի է, ինչ իր առօրյան անցկացնում է այս թաղամասի բլուրների վրա, նկարագրում է կենցաղային դժվարությունները, բայց և դժվարությամբ է պատկերացնում այստեղից հեռանալը.
«50 տարի է այդտեղ եմ ապրում, աղջիկ ջան։ Այ այն բլուրն ենք ապրում, այս վեշերով գնում ենք մինչև այնտեղ... Այս դժվարությունից կպրծնենք։ Բայց իմ տունը շատ լավ տուն է, լավ էլ վերանորոգված է։ Արդեն 60 տարի է այստեղ ենք ապրում։ Չեմ հավատում էլի, որովհետև ոչ մի բան իրականություն չի դառնում, մենակ դատարկ թղթի վրա է մնում։ Տարածքը մեծ է մեր, երբեմն մարդ չի ուզում, որ այդքան երկար տարի ապրել է, այդտեղից դուրս գա»,- նշեց նա։

A historic neighbourhood in central Yerevan, Noragyugh, is set to undergo one of Armenia’s largest urban redevelopment projects in decades, according to plans unveiled by the city authorities.
At a recent cabinet meeting, Yerevan Mayor Tigran Avinyan outlined a proposal to transform an 83.9-hectare area into a new residential district. The project envisages the construction of about 155 high-rise buildings designed to house around 65,000 people, with an estimated 2–2.5 million square metres of built space. Officials say the development will also include expanded green areas, while revenues from the project would fund the reforestation of 250 hectares of the Dalma Gardens and the clean-up of Yerevan Lake.
Residents whose homes fall within the redevelopment zone have been promised compensation equivalent to the market value of their property plus an additional 30%.
However, many long-term residents remain unconvinced. Speaking to Panorama.am, locals voiced doubts that the plans would ever be fully realised, citing decades of unfulfilled promises.
“We’ve heard this kind of talk many times, but nothing has changed,” one resident said, describing poor living conditions and water damage in older homes. Others noted that while some homeowners with dilapidated houses may welcome the move, those who have invested heavily in renovations are reluctant to leave.
Another resident, who has lived in Noragyugh for more than 50 years, acknowledged daily hardships but said it was hard to imagine leaving a place tied to a lifetime of memories. “We’ve been here for 60 years. It all sounds good on paper, but it never becomes reality,” she said.