ՀՀ կառավարությունն աշխատանքներ է տանում ԱՀԿ հետ՝ Գազայից տասնյակ երեխաների բուժումը Հայաստանում կազմակերպելու նպատակով. Ժիրայր Անանյան
09:35 02/02/2026
ՄԱԿ-ում Հայաստանի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Ժիրայր Անանյանը ելույթ է ունեցել «Իրավիճակը Միջին Արևելքում» խորագրով ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի բաց քննարկմանը` ներկայացնելով Հայաստանի մոտեցումները տարածաշրջանում զարգացումների վերաբերյալ։
Անդրադառնալով Միջին Արևելքին Հայաստանի աշխարհագրական մերձակայությանը, տարածաշրջանի երկրների հետ պատմականորեն բարեկամական հարաբերություններին, ինչպես նաև հայկական համայնքների նշանակալի ներկայությանը՝ ՄԱԿ-ում ՀՀ ՄՆ տեղակալն առանձնանշել է հայ խաղաղապահների ներդրումը Լիբանանում ժամանակավոր տեղակայված խաղաղապահ առաքելությունում /UNIFIL/։ Ժ.Անանյանը նաև նկատել է, որ ՀՀ կառավարությունն աշխատանքներ է տանում Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության հետ՝ Գազայից տասնյակ երեխաների բուժումը Հայաստանի բուժհաստատություններում կազմակերպելու նպատակով։
ՄԱԿ-ում Հայաստանի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչության հաղորդմամբ, ընդգծվել է, որ Հայաստանը ողջունում է Գազայի վերաբերյալ 2025թ. նոյեմբերի 17-ին ընդունված ՄԱԿ ԱԽ 2803 բանաձևը և, որպես հիմնադիր անդամ, ստորագրել է Խաղաղության խորհրդի կանոնադրությունը՝ վերահաստատելով հետհակամարտային կայունացման, վերակառուցման և խաղաղության ամրապնդման վերաբերյալ Հայաստանի սկզբունքային հանձնառությունը՝ շեշտելով Խաղաղության խորհրդի շրջանակներում ակտիվորեն ներգրավվելու ՀՀ պատրաստակամությունը։
Իր խոսքում, Ժ.Անանյանը նաև առանձնանշել է Հայաստանի հետևողական սատարումը բարեկամ Սիրիայի միասնականությանը, ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը՝ հավելելով, որ սիրիական առաջնորդությամբ իրականացվող հետհակամարտային վերականգնման և խաղաղաշինության գործընթացը կարևորագույն նշանակություն ունի երկրում տևական խաղաղություն ապահովելու համար։

Armenia working with WHO to provide medical care for Gaza children, diplomat says
Zhirayr Ananyan, Armenia’s Deputy Permanent Representative to the United Nations, delivered a statement at the UN Security Council open debate on "The situation in the Middle East" on 28 January, outlining Armenia’s approaches to the developments in the region, the Armenia Mission to the UN reported.
Reflecting on the geographic proximity to the Middle East, historically friendly relations with the countries of the region, as well as the sizable presence of Armenian communities across the region, Ananyan highlighted the contribution of the Armenian peacekeepers to UNIFIL in Lebanon.
The diplomat also stated that the Armenian government is working with the WHO to organize the treatment of dozens of children from Gaza in the hospitals of Armenia. It was emphasized that Armenia welcomes the UN Security Council resolution 2803 on Gaza, adopted on November 17 last year, and the Republic of Armenia signed the Charter of the Board of Peace as a founding member, reaffirming its principled commitment to post-conflict stabilization, reconstruction, and peace consolidation. Armenia’s readiness to actively engage within the Board of Peace was stressed.
Zhirayr Ananyan also reiterated Armenia’s consistent support for the unity, sovereignty and territorial integrity of friendly Syria adding that the Syrian-led and Syrian-owned post-conflict rehabilitation and peacebuilding process is crucial to ensure durable peace in the country.