ՀՀ կառավարությունն աշխատանքներ է տանում ԱՀԿ հետ՝ Գազայից տասնյակ երեխաների բուժումը Հայաստանում կազմակերպելու նպատակով. Ժիրայր Անանյան
09:35 02/02/2026
ՄԱԿ-ում Հայաստանի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Ժիրայր Անանյանը ելույթ է ունեցել «Իրավիճակը Միջին Արևելքում» խորագրով ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի բաց քննարկմանը` ներկայացնելով Հայաստանի մոտեցումները տարածաշրջանում զարգացումների վերաբերյալ։
Անդրադառնալով Միջին Արևելքին Հայաստանի աշխարհագրական մերձակայությանը, տարածաշրջանի երկրների հետ պատմականորեն բարեկամական հարաբերություններին, ինչպես նաև հայկական համայնքների նշանակալի ներկայությանը՝ ՄԱԿ-ում ՀՀ ՄՆ տեղակալն առանձնանշել է հայ խաղաղապահների ներդրումը Լիբանանում ժամանակավոր տեղակայված խաղաղապահ առաքելությունում /UNIFIL/։ Ժ.Անանյանը նաև նկատել է, որ ՀՀ կառավարությունն աշխատանքներ է տանում Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության հետ՝ Գազայից տասնյակ երեխաների բուժումը Հայաստանի բուժհաստատություններում կազմակերպելու նպատակով։
ՄԱԿ-ում Հայաստանի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչության հաղորդմամբ, ընդգծվել է, որ Հայաստանը ողջունում է Գազայի վերաբերյալ 2025թ. նոյեմբերի 17-ին ընդունված ՄԱԿ ԱԽ 2803 բանաձևը և, որպես հիմնադիր անդամ, ստորագրել է Խաղաղության խորհրդի կանոնադրությունը՝ վերահաստատելով հետհակամարտային կայունացման, վերակառուցման և խաղաղության ամրապնդման վերաբերյալ Հայաստանի սկզբունքային հանձնառությունը՝ շեշտելով Խաղաղության խորհրդի շրջանակներում ակտիվորեն ներգրավվելու ՀՀ պատրաստակամությունը։
Իր խոսքում, Ժ.Անանյանը նաև առանձնանշել է Հայաստանի հետևողական սատարումը բարեկամ Սիրիայի միասնականությանը, ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը՝ հավելելով, որ սիրիական առաջնորդությամբ իրականացվող հետհակամարտային վերականգնման և խաղաղաշինության գործընթացը կարևորագույն նշանակություն ունի երկրում տևական խաղաղություն ապահովելու համար։

Жирайр Ананян: Правительство Армении сотрудничает с ВОЗ в организации лечения десятков детей из Газы в медицинских учреждениях Армении
Заместитель постоянного представителя Республики Армения при ООН Жирайр Ананян выступил с речью на открытых дебатах Совета Безопасности ООН на тему «Ситуация на Ближнем Востоке», представив подходы Армении к событиям в регионе. Подробности приводятся в сообщении Постоянного представительства РА при ООН.
«Говоря о географической близости Армении к Ближнему Востоку, исторически дружественных отношениях со странами региона, а также о значительном присутствии армянских общин, заместитель министра иностранных дел Республики Армения при ООН подчеркнул вклад армянских миротворцев во временную миротворческую миссию в Ливане /UNIFIL/», – говорится в сообщении представительства.
Жирайр Ананян отметил также, что правительство Армении сотрудничает со Всемирной организацией здравоохранения в организации лечения десятков детей из Газы в медицинских учреждениях Армении.
Он также подчеркнул, что Армения приветствует резолюцию 2803 Совета Безопасности ООН по Газе, принятую 17 ноября 2025 года, и, как член-учредитель, подписала Устав Совета мира, подтвердив принципиальную приверженность Армении постконфликтной стабилизации, восстановлению и миростроительству, а также отметив готовность Армении активно участвовать в работе Совета мира.
Отмечается, что в своем выступлении Ананян также подчеркнул неизменную поддержку Арменией единства, суверенитета и территориальной целостности дружественной Сирии, добавив, что возглавляемый Сирией процесс постконфликтного восстановления и миростроительства имеет первостепенное значение для обеспечения прочного мира в стране.