Մայրը սա հրաշք է համարում. Պատերազմում երկվորյակ որդիներին կորցրած մայրը Բանակի օրը տղա ունեցավ
Հունվարի 28-ին՝ Հայոց բանակի կազմավորման օրը, «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնում լույս աշխարհ է եկել 45-ամյա Պայծառ Թորոսյանի որդին։
«Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ-ից հայտնում են, որ այս ծնունդը վերածննդի խորհուրդ ունի. Պայծառը 2020 թվականի պատերազմում կորցրած երկվորյակ հերոսների մայրն է։ Նրա որդիները՝ Արմեն և Ռուբեն Շահինյանները, 2019-ին ծառայության էին անցել Մարտակերտում։ Ստանալով սերժանտի կոչում՝ նրանք առաջնագծում էին պատերազմի առաջին իսկ օրերից։ Մարտեր են մղել Մարտակերտում, Մատաղիսում, պաշտպանել Գիշի գյուղն ու Ուլյան լեռան դիրքերը՝ զգալի կորուստներ պատճառելով թշնամուն։ Եղբայրները զոհվեցին հոկտեմբերի 30-ին՝ հետմահու պարգևատրվելով «Արիության» մեդալով և «Մարտական Խաչ» 2-րդ աստիճանի շքանշանով։
Որդիների կորստից հետո Պայծառն ու ամուսինը երկար են պայքարել նորից երեխա ունենալու համար։ Երկու անհաջող արտամարմնային բեղնավորումից հետո հղիությունը բնական ճանապարհով է ստացվել։ Մայրը սա հրաշք է համարում։ Նորածին որդուն անվանակոչել են Րաֆֆի։ Անունն ընտրվել է խորհրդանշական կերպով՝ զոհված եղբայրների՝ Ռուբենի և Արմենի անունների սկզբնատառերով։
Փոքրիկ Րաֆֆին ծնվել է կեսարյան հատումով 3280 գրամ քաշով և 50 սմ հասակով։ Նա եկել է ապացուցելու, որ կյանքը շարունակվում է, իսկ հերոսների հիշատակը վառ է մնում նաև նոր ծնվող կյանքերում։

Символ возрождения: в День Армянской армии у матери погибших в войне 2020 года близнецов родился сын
13:49 02/02/2026
28 января, в День Армянской армии, в медицинском центре «Сурб Григор Лусаворич» (Святого Григория Просветителя) родился сын 45-летней Пайцар Торосян.
В медцентре подчеркивают символ возрождения этого радостного события: Пайцар – мать героев-близнецов, погибших в войне 2020 года.
Ее сыновья – Армен и Рубен Шагиняны – в 2019 году начали службу в Мартакерте. В звании сержантов они с первых дней развязанной Азербайджаном против Республики Арцах (НКР) войны находились на передовой. Вели бои в Мартакерте и Матагисе, защищали село Гиши и позиции на горе Ульян, нанеся врагу значительные потери. Братья погибли 30 октября и были посмертно награждены медалью «За отвагу» и орденом «Боевой крест» II степени.
После потери сыновей Пайцар и ее супруг долго боролись за возможность снова стать родителями. После двух неудачных попыток экстракорпорального оплодотворения беременность наступила естественным путем. Мать называет это чудом. Новорожденного сына назвали Раффи. Имя выбрано по первым буквам имен погибших братьев – Рубена и Армена.
Маленький Раффи родился путем кесарева сечения, весом 3280 граммов и ростом 50 см.