Սա նույնն է, ինչ եթե կաթոլիկ երկրի առաջնորդը պահանջեր Հռոմի Պապի հրաժարականը. Արամ Վարդևանյանի ելույթը՝ IRF գագաթնաժողովին
11:49 03/02/2026
«Ես գալիս եմ իմ հայրենիքից՝ Հայաստանի Հանրապետությունից՝ ուժեղ երկրից, որը հարուստ է տաղանդավոր և աշխատասեր մարդկանցով։ Մի ազգ, որը ենթարկվել է ցեղասպանության, ճնշումների, շրջափակումների, տեսել պատերազմներ, բայց երբեք չի կորցրել հավատը»,-Վաշինգտոնում Միջազգային կրոնական ազատության ամենամյա գագաթնաժողովում  (International Religious Freedom Summit) ունեցած ելույթում ասել է եկեղեցուն աջակցելու համար անազատության մեջ հայտնված ազգային բարերար Սամվել Կարապետյանի պաշտպան Արամ Վարդևանյանը։
Նա շնորհակալություն է հայտնել IRF գագաթնաժողովին՝ ելույթ ունենալու հնարավորության համար, ապա շարունակել.
«301 թվականին Հայաստանն ընդունեց քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն, ինչը մեր երկիրը դարձրեց առաջին քրիստոնյա ազգը։ Դարեր շարունակ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին պահպանել է մեր ազգային, կրոնական և մշակութային ինքնությունը։ Դժվարին ժամանակներում, նույնիսկ ինքնիշխանության բացակայության պակմաններում Եկեղեցին մնացել է մեր խարիսխը՝ միավորելով հայերին հայրենիքում և Սփյուռքում։
Վերջին տարիներին հայ ժողովուրդը դիմակայել է նոր դժվարությունների։ Արցախյան 44-օրյա պատերազմը, որին հաջորդեց ավելի քան 120,000 հայերի բռնի տեղահանումն իրենց տներից։ Դարավոր քրիստոնեական եկեղեցիներն ու վանքերը վանդալիզմի են ենթարկվել՝ զրկելով քրիստոնյա հայերին պաշտամունքի վայրերից, որտեղ պահվում էին սուրբ մասունքներ։
Մեր խոսքի ընթացքում Քրիստոնյա հայերը որպես քաղբանտարկյալներ պահվում են Ադրբեջանում, որտեղ այսօր գտնվում է նրանցից առնվազն 19-ը։ Հատկանշական է, որ նախագահ Թրամփը հրապարակավ աջակցել է Բաքվում գտնվող հայ գերիների ազատ արձակմանը։
Թեև Հայկական Եկեղեցին ենթարկվել է կրոնական հալածանքների օտար պետությունների կողմից, այսօր մենք ականատես ենք լինում աներևակայելի երևույթի՝ միջամտության մեր Եկեղեցու վրա Հայաստանի կառավարող ուժերի և կառավարության կողմից։
Անցյալ գարնանից սկսած՝ Հայաստանի կառավարության առաջատար դեմքերը գործադիր իշխանության պահանջել են Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի՝ Հայ Սուրբ Եկեղեցու առաջնորդի հրաժարականը։ Սա նույնն է, ինչ եթե կաթոլիկ երկրի առաջնորդը պահանջեր Հռոմի Պապի հրաժարականը։
Առաքելական Եկեղեցու չորս եպիսկոպոսներ շարունակում են կալանավորված մնալ: Մեր Առաքելական Եկեղեցու վեց սրբազանների մեղադրանք է ներկայացվել, սահմանափակելով ազատ տեղաշարժը: Այս մեղադրանքները խախտում են պատշաճ իրավական գործընթացը և հակասում են իրավական երաշխիքներին։
Անցյալ հունիսին ձերբակալվեց և կալանավորվեց նաև Առաքելական Եկեղեցու ամենախոշոր դոնորը՝ Սամվել Կարապետյանը, ում ներկայացնելու պատիվն ունեմ ես։ Երբ լրագրողը հարցրեց պարոն Կարապետյանին Եկեղեցու հալածանքների մասին, նա հայտարարեց, որ միշտ կանգնած է եղել Հայ Եկեղեցու կողքին և մասնակցելու է Եկեղեցու պաշտպանությանը՝ մեջբերում եմ՝ «Մեր ձևով»։
Ի պատասխան այդ խոսքերի՝ Հայաստանի վարչապետը հրապարակավ հայտարարությամբ հանդես եկավ։ Մի քանի ժամ անց պարոն Կարապետյանի տունը խուզարկվեց, և նա ձերբակալվեց ու կալանավորվեց իշխանությունը զավթելու հրապարակային կոչի մեղադրանքով։ Միայն այդ խոսքերի համար պարոն Կարապետյանը 200 օր անցկացրել է ծանրագույն պայմաններում, մի ՔԿ հիմնարկում որը հայտնի է, որպես «ԿԳԲ-ի նկուղ»։
Հայաստանի կառավարությունն իր ուժը զենք է դարձրել մեր Եկեղեցու դեմ։ Նախնական կալանքը վերածվել է պատժի, ինչն անընդունելի է։ Մեր ազգային բարերարը և սուրբ առաջնորդները դարձել են քաղբանտարկյալներ մեր իսկ երկրում։
Իմ փաստաբանական 15 տարվա պրակտիկայի ընթացքում ես երբեք չեմ տեսել կրոնական ազատության նման ակնհայտ խախտումներ: Մեկ տարի առաջ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը մի շատ կարևոր հայտարարություն արեց. «Մենք պետք է ավելին անենք, քան պարզապես խոսենք ժողովրդավարական արժեքների մասին։ Մենք պետք է ապրենք դրանցով»։ Ես հավատում եմ, որ հենց այս բանաձևի միջոցով է հնարավոր հաջողել։
Ես աղոթում եմ, որ մենք միասին կարողանանք խթանել և ավելի լավ պաշտպանել կրոնի ազատությունը ոչ թե խոսքով, այլ գործով։ Ես աղոթում եմ բոլոր նրանց ազատության համար, ովքեր ապօրինի կերպով կալանավորված են և ենթարկվում են անօրինական հալածանքների իմ հիասքանչ երկրում և արտասահմանում։ Շնորհակալություն, Աստված բոլորին պահապան»։

Арам Вардеванян: Это то же самое, как если бы лидер католической страны потребовал ухода Папы Римского
14:27 03/02/2026
«Я приехал из своей Родины, Республики Армения – сильной страны, богатой талантливыми и трудолюбивыми людьми. Представляю народ, который пережил геноцид, угнетение, блокады, войны, но никогда не терял веру», – заявил в своей речи на ежегодном Международном саммите по свободе вероисповедания (International Religious Freedom Summit) в Вашингтоне адвокат Арам Вардеванян, представляющий интересы известного предпринимателя и благотворителя Самвела Карапетяна, лишенного свободы за выражение поддержки Церкви.
Он поблагодарил за возможность выступить с речью на International Religious Freedom Summit и продолжил:
«В 301 году Армения приняла христианство в качестве государственной религии, что сделало нас первой христианской нацией. На протяжении веков Армянская Апостольская Святая церковь сохраняла нашу национальную, религиозную и культурную идентичность. В трудные времена, даже в условиях отсутствия суверенитета, Церковь оставалась нашей опорой, объединяя армян на Родине и в Диаспоре.
В последние годы армянский народ противостоял новым вызовам. 44-дневная война в Арцахе, за которой последовала насильственная депортация более 120 000 армян из своих домов. Вандализму подверглись тысячелетние христианские церкви и монастыри, армяне-христиане лишены мест поклонения, где хранились священные реликвии.
В настоящее время армяне-христиане удерживаются в качестве политических заключенных в Азербайджане, в бакинских застенках – по меньшей мере, 19 армян.
Примечательно, что президент Трамп публично поддержал освобождение армянских пленных, удерживаемых в Баку.
Хотя Армянская церковь подвергалась религиозным гонениям со стороны иностранных государств, сегодня мы являемся свидетелями невообразимого явления – вмешательства в дела нашей Церкви со стороны правящих сил и правительства Армении.
С прошлой весны первые лица правительства Армении требуют ухода Католикоса всех армян, главы Армянской Святой церкви. Это то же самое, как если бы лидер католической страны потребовал ухода Папы Римского.
Четыре архиерея Армянской Апостольской церкви остаются под стражей. Шести членам Верховного духовного совета Армянской Апостольской церкви предъявлены обвинения, они находятся под подпиской о невыезде. Эти обвинения нарушают надлежащий правовой процесс и противоречат юридическим гарантиям.
В июне прошлого года был задержан и арестован крупнейший благотворитель Армянской Апостольской церкви Самвел Карапетян, которого я имею честь представлять. Когда журналист спросил г-на Карапетяна о кампании против Церкви, он заявил, что всегда был рядом с Армянской церковью и будет участвовать в защите Церкви, цитирую, „по-нашему”.
В ответ на эти слова премьер Армении выступил с публичным заявлением. Спустя несколько часов в доме г-на Карапетяна был проведен обыск, он был задержан и арестован по обвинению в „публичном призыве к захвату власти”. Только за эти слова г-н Карапетян провел 200 дней в самых суровых условиях – в уголовно-исполнительном учреждении, известном как „подвал КГБ”.
Правительство Армении обратило свою силу в оружие против нашей Церкви. Предварительное заключение превратилось в наказание, что неприемлемо. Наш национальный благотворитель и священнослужители стали политзаключенными в нашей же стране.
За 15 лет своей адвокатской практики я никогда не сталкивался со столь вопиющими нарушениями свободы вероисповедания. Год назад вице-президент США Джей Ди Вэнс сделал очень важное заявление: "Мы должны делать больше, чем просто говорить о демократически ценностях. Мы должны жить ими". Я верю, что именно с помощью этой формулы можно добиться успеха.
Я молюсь, чтобы мы вместе смогли продвигать и лучше защищать свободу вероисповедания – не на словах, а на деле. Я молюсь за свободу всех, кто незаконно арестован и подвергается противозаконным преследованиям в моей прекрасной стране и за ее пределами.