Ում ասեք, որ Ֆարխոյանն է երկարացրել՝ չի հավատա... Փաստաբանը՝ Արշակ Սրբազանի կալանքը երկու ամսով երկարաձգելու մասին
11:53 03/02/2026
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի դիվանապետ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի կալանքը երկարաձգվեց երկու ամսով։
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Կենտրոնի նստավայրում, դատավոր Կարեն Ֆարխոյանի նախագահությամբ, դռնփակ նիստում քննվել է  Արշակ սրբազանի կալանքի երկարացման միջնորդությունը։
«Որևէ անսպասելի բան չեղավ։ Ամեն ինչ ընթանում է իր հունով, կալանքը երկարաձգվեց  երկու ամսով, սահմանափակված են տեսակցությունները»,- դատարանի որոշման հրապարակումից հետո լրագրողներին ասաց  Արշակ Սրբազանի պաշտպան Արսեն Բաբայանը։
Նա նշեց, որ իր միջնորդությունը՝ Սրբազանին տեսակցեն քրոջ երեխաները, բավարարվել է։
Բաբայանն ասաց, որ որոշումը չի ստացել, 2-3 ժամվա ընթացքում կստանան, կծանոթանան։  Դատարանի որոշումը բողոքարկելու են։
«Այսպես շարունակվում է եկեղեցու դեմ ճնշումները, Սրբազանի նկատմամբ վաղուց սկսված ապօրինությունները»,- ասաց փաստաբանը։
Բաբայանն գրել է. «Դատավոր Կարեն Ֆարխոյանը շատ անսպասելիորեն որոշեց երկարացնել Արշակ սրբազանի կալանքի ժամկետը 2 ամսով:
Հ.Գ. Ում ասեք, որ Ֆարխոյանն է երկարացրել՝ չի հավատա...»։
Հիշեցնենք, որ Արշակ Սրբազանը 2025 թ. դեկտեմբերի 5-ին կալանավորվել է երկու ամիս ժամկետով։
Արշակ Սրբազանը ձերբակալվել է դեկտեմբերի 4-ին։ Սրբազանին մեղադրում են, թե իբր վերջինս 2018-ին Վեհափառի դեմ ակցիա իրականացնողներից մեկին վարկաբեկելու նպատակով պայուսակում թմրամիջոց է դրել:

Суд в Ереване продлил арест архиепископу Аршаку Хачатряну на 2 месяца
Уголовный суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Карена Фархояна продлил главе Канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина архиепископу Аршаку Хачатряну меру пресечения в виде заключения под стражу еще на два месяца.
Адвокат Арсен Бабаян сообщил, что суд разрешил племянникам архиепископа Аршака навещать его подзащитного.
Напомним, задержанный 4 декабря глава канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина архиепископ Аршак Хачатрян был арестован на 2 месяца 5 декабря.
Адвокат Арсен Бабаян в соцсети пояснил, что архиепископа Аршака обвиняют в том, будто в 2018 году он поручил подкинуть наркотики в сумку одного из участников акции протеста против Католикоса всех армян Гарегина II с целью дискредитации протестующего. По словам Бабаяна, ничего более нелепого они не слышали.