Իրանին չհարվածելու հարցում դեր է խաղացել նաև այն հանգամանքը, որ նման քայլը կարող էր բացասական ազդեցություն ունենալ TRIPP-ի վրա. Սուրեն Սարգսյան
10:21 03/02/2026
«Փոխնախագահ Վենսի տարածաշրջանային այցին մնացել են հաշված օրեր։ Այս այցը մեր տարածաշրջանում ամերիկյան աշխարհաքաղաքական շահերի առաջխաղացման կարևոր հանգրվաններից մեկն է լինելու։ Սա բնական տարածաշրջանային աշխարհաքաղաքական մրցակցություն է, որի տվյալ փուլում առավելությունը ԱՄՆ-ի կողմն է։
Հարկ է նշել, որ այդ առավելությունը ձեռք է բերվում նաև տարածաշրջանի ամենաթույլ օղակի շահերի հաշվին, ինչը ռեալպոլիտիկայի դառը, սակայն իրական դրսևորում է։ Այդուհանդերձ, սա չեմ դիտարկում որպես միայն Թրամփի վարչակազմի հաղթանակ, քանի որ նման սցենարների մշակումներ բնորոշ են եղել ԱՄՆ-ի բոլոր վարչակազմերին՝ սկսած 1991 թվականից, և դրանք փուլ առ փուլ կյանքի են կոչվել։
Իմ գնահատմամբ՝ TRIPP-ը այս փուլում դեռևս ԱՄՆ-ին ապահովում է բիզնես ներկայություն Հարավային Կովկասում, սակայն այն ունի ներուժ՝ բիզնես ներկայությունը վերածելու ամերիկյան ռազմավարական ներկայության, մի բան, որը երբևէ գոյություն չի ունեցել։
Ի դեպ, Իրանի նկատմամբ հարված չկիրառելու հարցում (գոնե մինչ այս պահը) դեր է խաղացել նաև այն հանգամանքը, որ նման քայլը կարող էր բացասական ազդեցություն ունենալ TRIPP-ի կյանքի կոչման կամ դրա ժամկետների վրա։

Саркисян: В вопросе отказа от нанесения удара по Ирану роль сыграл и тот факт, что подобный шаг мог негативно повлиять на реализацию TRIPP
До регионального визита вице-президента США Джея Ди Вэнса остаются считанные дни. Этот визит станет одним из важных вех продвижения американских геополитических интересов в нашем регионе, написал политолог-американист Сурен Саркисян.
По его словам, речь идет о естественной региональной геополитической конкуренции, в которой на данном этапе преимущество находится на стороне США.
«Следует отметить, что это преимущество достигается также за счет интересов самого слабого звена региона, что является горьким, но реальным проявлением Realpolitik. Вместе с тем, я не рассматриваю происходящее исключительно как победу администрации Трампа, поскольку разработка подобных сценариев была характерна для всех администраций США, начиная с 1991 года, и они поэтапно воплощались в жизнь», – отметил он.
«По моей оценке, на данном этапе TRIPP все еще обеспечивает США бизнес-присутствие на Южном Кавказе, однако обладает потенциалом трансформации этого бизнес-присутствия в американское стратегическое присутствие – то, чего здесь никогда ранее не существовало.
Кстати, в вопросе отказа от нанесения удара по Ирану (по крайней мере, на данный момент) свою роль сыграл и тот факт, что подобный шаг мог негативно повлиять на реализацию TRIPP или на сроки его воплощения», – подчеркнул он.