Աբու Դաբիից հետո՝ ստանալո՞ւ ենք, թե՞ զիջելու. Մարուքյան
Քիչ առաջ Աբու Դաբիում ավարտվեց Փաշինյան–Ալիև հանդիպումը, որի պատվիրակությունների կազմում ընդգրկված էին Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևը և Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
«Բոլորին հայտնի է, որ նշված պաշտոնյաները իրենց երկրներում ղեկավարում են սահմանազատման հանձնաժողովները։ Բացի այդ, բոլորս գիտենք, որ ունեցել ենք իրավիճակ, երբ Հայաստանը առանց սահմանազատման հստակ կանոնակարգերի Ադրբեջանին հանձնել է իր տիրապետության տակ գտնվող տարածքները՝ փոխարենը չստանալով ոչ մի միլիմետր օկուպացված հայկական հողերից։ Արդյունքում ստացել ենք խայտառակության պատ, որի մոտ ժամանակ առ ժամանակ կազմակերպվում են «տուրիստական այցեր», որոնց շրջանակում Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է գալիս էքսկուրսավարի դերում»,-գրում է ԱԺ նախկին պատգամավոր, հատուկ հանձնարարություններով նախկին դեսպան Էդմոն Մարուքյանը։
Նրա գնահատմամբ, Աբու Դաբիի հանդիպումից հետո հնարավոր է երկու սցենար. «Կամ Ադրբեջանի զինված ուժերը դուրս կգան Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքներից,
կամ Հայաստանի իշխանությունները գնալու են նոր միակողմանի տարածքային զիջումների։
Հրավիրում եմ մեր մամուլի ուշադրությունը այս հարցի վրա։ Կարևոր է պարզել համապատասխան պաշտոնատար անձանցից, և առաջին հերթին՝ Մհեր Գրիգորյանից, թե ինչ է սպասվում մեր պետությանը և ժողովրդին տեղի ունեցող «սահնանազատման» խայտառակ գործընթացների արդյունքում»։

Эдмон Марукян – о встрече Пашинян-Алиев в Абу-Даби: получим или уступим?
Немногим ранее в Абу-Даби завершилась встреча Пашиняна и Алиева, в состав делегаций были включены вице-премьер Азербайджана Шахин Мустафаев и вице-премьер Армении Мгер Григорян, обратил внимание бывший посол по особым поручениям, один из основателей партии «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян.
«Всем известно, что указанные должностные лица в своих странах возглавляют комиссии по делимитации границы. Кроме того, все мы знаем, что была ситуация, когда Армения без четких регламентов делимитации передала Азербайджану территории, находившиеся под ее контролем, не получив взамен ни миллиметра оккупированных Баку армянских земель.
В итоге мы получили стену позора, к которой периодически организуются „туристические визиты”, где Никол Пашинян выступает в роли экскурсовода», – отметил Марукян.
По его оценке, после встречи в Абу-Даби возможны два сценария:
• либо вооруженные силы Азербайджана покинут суверенные территории Республики Армения,
• либо власти Армении пойдут на новые односторонние территориальные уступки.
«Призываю прессу обратить внимание на этот вопрос. Важно выяснить у соответствующих должностных лиц и, в первую очередь, у Мгера Григоряна, что ждет наше государство и народ в результате происходящих позорных процессов „делимитации”», – написал Марукян.