Լիլիա Շուշանյանն ու Արամ Վարդևանյանը հանդիպել են կրոնական ազատության պաշտպանության համաշխարհային առաջատարներ Սեմ Բրաունբեքի և Կատրինա Լանթոս Սվետի հետ
16:43 04/02/2026
Փետրվարի 1–3-ը Վաշինգտոնում միջազգայնագետ Լիլիա Շուշանյանն ու փաստաբան Արամ Վարդևանյանը մասնակցել են «Կրոնական ազատության միջազգային գագաթնաժողովին»՝ ներկայացնելով Հայաստանում Հայ Առաքելական Եկեղեցու նկատմամբ իրականացվող ճնշումները, ինչպես նաև կրկին բարձրաձայնելով Բաքվում պահվող մեր հայրենակիցների և Արցախում մնացած հոգևոր ժառանգության պահպանման հրատապ հարցերը։ Այս մասին հայտնում է Լիլիա Շուշանյանը։
Նա գրել է. «Պատիվ ունեցանք առանձին հանդիպման ընթացքում այս թեմաները քննարկել նաև գագաթնաժողովի համանախագահների և կրոնական ազատության պաշտպանության համաշխարհային առաջատարների՝ պարոն Սեմ Բրաունբեքի և տիկին Կատրինա Լանթոս Սվետի հետ։
Սեմ Բրաունբեքը ամերիկացի պետական գործիչ և դիվանագետ է, որը լայնորեն ճանաչված է որպես կրոնական ազատության համաշխարհային առաջատար պաշտպաններից մեկը։ Նա ԱՄՆ-ի նախկին սենատոր և Կանզասի նահանգապետ է, իսկ 2018–2021 թթ․ նախագահ Թրամփի վարչակազմում ծառայել է որպես ԱՄՆ-ի միջազգային կրոնական ազատության հարցերով հատուկ հանձնարարություններով դեսպան։
Կատրինա Լանթոս Սվետը ամերիկացի իրավապաշտպան և քաղաքական գործիչ է, միջազգային կրոնական ազատության ոլորտի փորձագետ։ Նա ԱՄՆ-ի Միջազգային կրոնական ազատության հանձնաժողովի (USCIRF) նախկին նախագահն է և մարդու իրավունքների ոլորտում խորհրդանշական գործիչ Թոմ Լանթոսի դուստրը։ Նա նաև իր հոր ժառանգությունը շարունակելու նպատակով ստեղծված Lantos Foundation for Human Rights and Justice կազմակերպության նախագահն է»։

Armenian experts meet with religious freedom advocates at international summit
From February 1–3, international relations expert Lilia Shushanyan and lawyer Aram Vardevanyan participated in the International Religious Freedom Summit, where they presented the pressures exerted against the Armenian Apostolic Church in Armenia and once again raised urgent concerns regarding Armenians detained in Baku, as well as the preservation of the spiritual and cultural heritage remaining in Artsakh.
"We were honored to discuss these issues in a separate meeting with the Summit’s Co-Chairs and globally recognized leaders in the defense of religious freedom, Mr. Sam Brownback and Ms. Katrina Lantos Swett," Shushanyan said in a social media post.
"Sam Brownback is an American statesman and diplomat, widely recognized as one of the world’s leading advocates for religious freedom. He previously served as a U.S. Senator and Governor of Kansas, and from 2018 to 2021, under President Trump’s administration, as the United States Ambassador-at-Large for International Religious Freedom.
"Katrina Lantos Swett is an American human rights advocate and political leader, and a recognized expert in international religious freedom. She is a former Chair of the United States Commission on International Religious Freedom (USCIRF) and the daughter of the late Tom Lantos, a seminal figure in the field of human rights. She also serves as President of the Lantos Foundation for Human Rights and Justice, established to carry forward her father’s legacy," she added.