Լիլիա Շուշանյանն ու Արամ Վարդևանյանը հանդիպել են կրոնական ազատության պաշտպանության համաշխարհային առաջատարներ Սեմ Բրաունբեքի և Կատրինա Լանթոս Սվետի հետ
16:43 04/02/2026
Փետրվարի 1–3-ը Վաշինգտոնում միջազգայնագետ Լիլիա Շուշանյանն ու փաստաբան Արամ Վարդևանյանը մասնակցել են «Կրոնական ազատության միջազգային գագաթնաժողովին»՝ ներկայացնելով Հայաստանում Հայ Առաքելական Եկեղեցու նկատմամբ իրականացվող ճնշումները, ինչպես նաև կրկին բարձրաձայնելով Բաքվում պահվող մեր հայրենակիցների և Արցախում մնացած հոգևոր ժառանգության պահպանման հրատապ հարցերը։ Այս մասին հայտնում է Լիլիա Շուշանյանը։
Նա գրել է. «Պատիվ ունեցանք առանձին հանդիպման ընթացքում այս թեմաները քննարկել նաև գագաթնաժողովի համանախագահների և կրոնական ազատության պաշտպանության համաշխարհային առաջատարների՝ պարոն Սեմ Բրաունբեքի և տիկին Կատրինա Լանթոս Սվետի հետ։
Սեմ Բրաունբեքը ամերիկացի պետական գործիչ և դիվանագետ է, որը լայնորեն ճանաչված է որպես կրոնական ազատության համաշխարհային առաջատար պաշտպաններից մեկը։ Նա ԱՄՆ-ի նախկին սենատոր և Կանզասի նահանգապետ է, իսկ 2018–2021 թթ․ նախագահ Թրամփի վարչակազմում ծառայել է որպես ԱՄՆ-ի միջազգային կրոնական ազատության հարցերով հատուկ հանձնարարություններով դեսպան։
Կատրինա Լանթոս Սվետը ամերիկացի իրավապաշտպան և քաղաքական գործիչ է, միջազգային կրոնական ազատության ոլորտի փորձագետ։ Նա ԱՄՆ-ի Միջազգային կրոնական ազատության հանձնաժողովի (USCIRF) նախկին նախագահն է և մարդու իրավունքների ոլորտում խորհրդանշական գործիչ Թոմ Լանթոսի դուստրը։ Նա նաև իր հոր ժառանգությունը շարունակելու նպատակով ստեղծված Lantos Foundation for Human Rights and Justice կազմակերպության նախագահն է»։

Лилия Шушанян и Арам Вардеванян встретились с ведущими защитниками религиозной свободы в мире
С 1 по 3 февраля эксперт по вопросам международных отношений Лилия Шушанян и адвокат Арам Вардеванян приняли участие в ежегодном Международном саммите по свободе вероисповедания (International Religious Freedom Summit) в Вашингтоне, представив вопросы давления на Армянскую Апостольскую церковь в Армении, а также вновь подняли актуальные темы, касающиеся удерживаемых в Баку наших соотечественников и сохранения оставшегося в Арцахе духовного наследия. Об этом сообщила Лилия Шушанян.
«Мы имели честь обсудить эти темы и на отдельной встрече с сопредседателями саммита и ведущими мировыми экспертами по защите религиозной свободы –  Сэмом Браунбеком и Катриной Лантос Светт.
Сэмюэль (Сэм) Браунбэк – американский государственный деятель и дипломат, широко известный как один из ведущих защитников религиозной свободы в мире. Он бывший губернатор штата Канзас (2011-2018) и бывший сенатор США, посол Соединенных Штатов по вопросам международной религиозной свободы с 2018 по 2021 годы.
Катриной Лантос Светт – американский правозащитник и политический деятель, эксперт в области международной религиозной свободы. Она является бывшим председателем Комиссии США по международной религиозной свободе (USCIRF) и дочерью символической фигуры в сфере прав человека Тома Лантоса. Также она возглавляет организацию Lantos Foundation for Human Rights and Justice, созданную для продолжения наследия своего отца», – написала она.