Առանց հայ գերիների վերադարձի անհնար է հասնել տևական խաղաղության. Հայաստանյան իրավապաշտպան ՀԿ-ների նամակը Ջեյ Դի Վենսին
17:57 05/02/2026
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի՝ Հայաստան և Ադրբեջան կատարելիք այցի նախաշեմին Հայաստանի երկու տասնյակից ավելի իրավապաշտպան և մարդու իրավունքների հարցերով զբաղվող հասարակական կազմակերպություններ բաց նամակով դիմել են ԱՄՆ փոխնախագահին՝ կոչ անելով աջակցել Բաքվում պահվող քրիստոնյա հայ գերիների ազատ արձակմանը:
Ստորև ներկայացվում է նամակն ամբողջությամբ.
Բաց նամակ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսին
Հարգելի պարոն փոխնախագահ,
Ողջունում ենք Ձեր այցը Հայաստանի Հանրապետություն, և հույս ենք հայտնում, որ այն խթան կհանդիսանա հայ-ամերիկյան հարաբերությունների խորացման  և տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման տեսանկյունից:
Հաշվի առնելով, որ Ձեր հագեցած այցի  ընթացքում լինելու եք ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ  Ադրբեջանում, մենք, ներքոստորագրյալ իրավապաշտպան  կազմակերպություններս,  Ձեր ուշադրությունն ենք հրավիրում կարևոր մարդասիրական խնդրի՝ Բաքվում պահվող  քրիստոնյա հայ գերիների ազատ արձակման վրա:
Վերջերս  նրանցից չորսի հայրենադարձումը ցույց տվեց այս մարդասիրական խնդրի հույժ կարևորությունը մեր հասարակության համար: Զինված հակամարտության համատեքստում ազատազրկված բոլոր հայերի ազատ արձակումն ու հայրենադարձումն առաջնային նշանակություն ունի խաղաղության գործընթացի համար, և վստահության կառուցման  կարևորագույն միջոց է: Ցավոք, 19 քրիստոնյա հայեր դեռ շարունակում են պահվել և տառապանքներ կրել ադրբեջանական  բանտում։
Հաշվի առնելով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Ջ. Թրամփի եզակի դերը խաղաղության համաձայնագրի կնքման և խաղաղության գործընթացին նպաստելու գործում՝ ԱՄՆ վարչակազմի ակտիվ աջակցությունն անգնահատելի է նրանց վերադարձը հնարավոր դարձնելու հարցում: Նման աջակցությունը դառնում է ավելի հրատապ՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի պաշտոնյաների խորապես անհանգստացնող հայտարարությունները, որոնք ցույց են տալիս, որ Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պաշտոնյաներին վերադարձնելու մտադրություն նրանք չունեն: Այս ընթացքում շարունակվել են հայերի նկատմամբ կեղծ դատական գործընթացները, որոնք վարվում են արդար դատաքննության սկզբունքների լիակատար խախտման պայմաններում: Շինծու դատավարությունների արդյունքում այսօր կայացվեցին ցմահ կամ երկարաժամետ ազատազրկման դատավճիռներ, որոնք համահունչ չեն խաղաղության օրակարգին:
Քրիստոնյա հայ գերիների  վերադարձի հարցը բարձրացվել էր Վաշինգտոնում 2025թ. օգոստոսին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Ջ. Թրամփի առաջնորդությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրման և բարձր մակարդակի հանդիպումների ընթացքում:
Ներկայիս ԱՄՆ վարչակազմը հետևողականորեն շեշտադրել է մարդու իրավունքների երաշխիքների կենտրոնական դերը: Նախագահ Դոնալդ Ջ. Թրամփը դեռ նախընտրական շրջանում է ընդգծել  հալածյալ քրիստոնյաների պաշտպանության կարևորությունը: Համոզված ենք, որ ԱՄՆ վարչակազմն իրավամբ մեծ դեր կարող է ունենալ Բաքվում պահվող հայ քրիստոնյաների ազատ արձակման հարցում:
Այսօր,  ԱՄՆ նախագահի առաջնորդությամբ, Հայաստանն ու Ադրբեջանը փորձում են  քայլեր ձեռնարկել  խաղաղության հասնելու ուղղությամբ, բայց ակնհայտ է, որ Հայաստանի հանրության համար Ադրբեջանի խաղաղության խոստումներն արժանահավատ չեն կարող հնչել, քանի դեռ այնտեղ պահվում ու տառապանքների են ենթարկվում հայեր:
Մենք, ներքոստորագրյալ  իրավապաշտպան կազմակեպություններս, համոզված ենք, որ  մարդասիրական հարցերի լուծումն առանցքային է երկու երկրների միջև վստահություն կառուցելու համար: Առանց նման վստահության անհնար է հասնել տևական խաղաղության:
Ուստի մեր խնդրանքն ու կոչն է Ձեզ ու ԱՄՆ վարչակազմին՝ քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի ազատազրկված հայերը հնարավորինս շուտ կարողանան միանալ իրենց ընտանիքներին: Մենք հավատացած ենք, որ դուք  իսկապես կարող եք լուծել այս մարդասիրական խնդիրը և վերջ դնել  բազմաթիվ հայ ընտանիքների տառապանքին:

Impossible to achieve lasting peace without return of Armenian prisoners, NGOs tell Vance
On the eve of U.S. Vice President JD Vance’s visit to Armenia and Azerbaijan, more than 20 Armenian human rights and civil society organizations engaged in human rights work addressed an open letter to the vice president, calling on him to support the release of Armenian Christian prisoners held in Baku.
The full text of the letter is provided below.
Open Letter to J.D. Vance, Vice President of the United States
Dear Mr. Vice President,
We welcome your visit to the Republic of Armenia and hope it will serve as an impetus for deepening Armenian-American relations and establishing lasting peace in the region.
Considering that, during your visit, you will be in both Armenia and Azerbaijan, we, the undersigned human rights organizations, respectfully bring to your attention an urgent humanitarian issue concerning the release of the Christian Armenian political prisoners, prisoners of war and civilians currently held in Baku.
The recent repatriation of four prisoners demonstrated the profound importance of this humanitarian issue for our society. Release and repatriation of all Armenians detained in the context of armed conflict is of paramount importance to the peace process and serves as a critical confidence-building measure. Regrettably, 19 Christian Armenians continue to be detained and subjected to suffering in Azerbaijani prisons.
Given the unique role of U.S. President Trump in brokering a peace deal and facilitating the peace process, the U.S. administration’s active support to facilitate their return is invaluable. Such support becomes even more urgent given the deeply concerning statements by Azerbaijani officials indicating that the former officials of Nagorno-Karabakh are not intended to be returned. During this period, sham judicial proceedings are conducted against Armenians in fundamental denial of the principles of a fair trial. As a result of sham trials, life or long-term imprisonment sentences were handed down today, which are not consistent with the peace agenda.
The issue of the return of Christian Armenian prisoners was raised in Washington in August 2025, during the initialing of the Peace Agreement between Armenia and Azerbaijan and the high-level meetings held under the leadership of U.S. President Donald J. Trump.
The current U.S. administration, led by President Donald J. Trump, has consistently emphasized the centrality of human rights guarantees. During his campaign, President Trump underscored the importance of protecting persecuted Christians. We are confident the U.S. administration is uniquely positioned to rightfully play a significant role in securing the release of the Christian Armenian prisoners held in Baku.
Today, under President Trump’s leadership, Armenia and Azerbaijan are attempting to take steps toward peace. However, it is evident that, for the Armenian public, Azerbaijan’s promises of peace cannot be credible if Armenian prisoners continue to be illegally detained and subjecting them and their relatives to suffering.
We, the undersigned human rights organizations, are convinced that resolving humanitarian issues is essential to building trust between the two countries.  Without such trust, lasting peace is impossible.
We therefore respectfully appeal to you and to the U.S. administration to take steps to ensure that the Armenian prisoners are released and reunited with their families. We firmly believe that you can truly help resolve this pressing humanitarian issue and put an end to the suffering of many Armenian families.