Հակակոռուպցիոն կոմիտեի հայտարարությունը՝ առաջիկա ԱԺ ընտրությունների մասին
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեն տեղեկացնում է, որ ՀՀ Ազգային ժողովի հերթական ընտրություն նշանակելու մասին ՀՀ նախագահի թիվ ՆՀ-21-Ն հրամանագիրն ուժի մեջ է մտել 2026 թվականի փետրվարի 7-ին։
«ՀՀ քրեական օրենսգրքի 221–րդ հոդվածի համաձայն՝ ընտրությունների նշանակման որոշումն ուժի մեջ մտնելու օրվանից մինչև Ազգային ժողով ընտրվելու մասին որոշումը թեկնածուի, կուսակցության (կուսակցությունների դաշինքի) անդամի կամ լիազորված անձի, վստահված անձի կողմից անձամբ կամ նրանց (այդ թվում՝ կուսակցության կամ դաշինքի) անունից կամ որևէ այլ եղանակով կամ բարեգործության անվան տակ ընտրողներին անհատույց կամ արտոնյալ պայմաններով որևէ գույք տալը (խոստանալը) կամ ծառայություններ մատուցելը (խոստանալը) կամ բարեգործության հետ միաժամանակ նախընտրական քարոզչություն իրականացնելն առաջացնում է քրեական պատասխանատվություն։
Միևնույն ժամանակ, Հակակոռուպցիոն կոմիտեն իրազեկում է, որ իրեն վերապահված լիազորությունների և գործիքակազմի ամբողջ ծավալով ընտրական գործընթացի նկատմամբ իրականացնում է մշտադիտարկում և վերահսկողություն՝ հորդորելով զերծ մնալ բարեգործության արգելքը խախտող որևէ անօրինական գործողությունից՝ պարզաբանելով, որ օրենքով սահմանված պահանջների ցանկացած խախտում արժանանալու է համարժեք և խիստ իրավական արձագանքի»,- նշված է  հակակոռուպցիոն կոմիտեի հայտարարության մեջ։

Armenia’s Anti-Corruption Committee on Friday warned political actors against vote-buying and illegal charity activities following the official launch of the election period for the country’s next parliamentary vote.
The committee said a presidential decree scheduling regular National Assembly elections entered into force on February 7.
Under Article 221 of Armenia’s Criminal Code, from the moment an election is called until official results are certified, candidates, political parties or alliances, their representatives, or affiliated individuals are prohibited from offering or promising money, goods, services or benefits to voters, either directly or indirectly, including under the guise of charitable activity. Conducting campaign activities alongside charity is also banned and carries criminal liability.
The Anti-Corruption Committee said it is exercising its full legal authority to monitor and oversee the electoral process, urging all participants to refrain from illegal actions related to prohibited charity. It warned any violations will be met with “proportionate and strict legal response”.