Այս տեքստը ձեզ հաստատ կհասնի, միսթր Վենս. Ռուբեն Մխիթարյան
«Լռությունը նույնպես ընտրություն է, բայց առանց այլընտրանքի ու շատ կոնկրետ: Այս տեքստը ձեզ հաստատ կհասնի, միսթր Վենս»,-գրում է Գյումրու ավագանու անդամ, հայտնի պրոդյուսեր Ռուբեն Մխիթարյանը՝ հրապարակյին կերպով դիմելով այսօր Հայաստան այցելող Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսին։
Մխիթարյանը շարունակում է.
««Մեֆիստո» — Օսկարակիր ֆիլմ արվեստի և իշխանության լուռ գործարքի մասին։ Բոլոր զուգադիպությունները պատահական չեն:
Նախորդ դարի 30-ականներ, Գերմանիա: Դերասան Հենդրիկ Հոֆգենը սիրված է բոլորի կողմից։ Փառք, հաջողություն, հիացմունք։ Բայց երբ իշխանության են գալիս «նացիստները», Հենդրիկի շրջապատը աստիճանաբար նոսրանում է։ Ոմանք հեռանում են երկրից, ոմանք ենթարկվում են ճնշումների, իսկ ոմանք պարզապես զրկվում են ապրուստի միջոցներից։ Այդ ամենին ի պատասխան Հենդրիկը վճռականորեն հայտարարում է․
— Արվեստը քաղաքականությունից դուրս է։
Եվ մնում է։ Նրանից չեն պահանջում օրհներգեր երգել «նացիստներին»։ Պարզապես շարունակիր «քո տեղում լավ անել քո գործը» … և վայելել հաջողությունը։ Բեմ բարձրացիր։ Միայն թե մի՛ խոսիր այն մասին, որ քեզ չի գոհացնում տվյալ իշխանությունը։
Այսպես Հենդրիկը փայլուն կարիերա է կառուցում։ Նա դառնում է ոչ միայն առաջատար դերասան, այլև թատրոնի տնօրեն։ Փառք, հարստություն, երկհարկանի տուն Բեռլինի արվարձանում…
Պատմության խորհրդանշական ավարտում գլխավոր հերոսը հայտնվում է պրոյեկտորի կուրացնող լույսի ներքո՝ դատարկ մարզադաշտում։ Չկա հանդիսատես, չկա սիրելին, չկան ընկերները և կարծես այլևս չկա նախկին Հենդրիկը։ Նա դարձել է համակարգի մի մասը՝ ձևականորեն մնալով քաղաքականությունից դուրս, բայց իրականում վերածվելով այդ համակարգի փոքր, հնազանդ և վերահսկվող պտուտակի։

«Молчание – это тоже выбор»: обращение Рубена Мхитаряна к вице-президенту США
«Молчание – это тоже выбор, но без альтернативы и предельно конкретный. Этот текст, мистер Вэнс, до вас точно дойдет», – написал руководитель фракции «Моя сильная община» Совета старейшин Гюмри, известный продюсер Рубен Мхитарян на своей странице в соцсети, публично обратившись к вице-президенту США, который сегодня с официальным визитом посетит Армению.
«״Мефистоˮ – оскароносный фильм о молчаливой сделке между искусством и властью. Все совпадения неслучайны.
Германия 30-ых годов прошлого века. Гамбургский актер Хендрик Хофген любим всеми. Слава, успех, восхищение. Но когда к власти приходят ״нацистыˮ, его окружение постепенно редеет. Кто-то покидает страну, кто-то подвергается репрессиям, а кто-то просто лишается средств к существованию. В ответ на все это Хендрик решительно заявляет:
– Искусство вне политики.
И остается. От него не требуют воспевать ״нацистовˮ. Просто продолжай "хорошо делать свою работу на своем месте"… и наслаждайся успехом. Выходи на сцену. Только не говори о том, что тебя не устраивает действующая власть.
Так Хендрик строит блестящую карьеру. Он становится не только ведущим актером, но и руководителем Берлинского оперного театра. Слава, богатство, двухэтажный дом в пригороде Берлина…
В символической финальной сцене истории главный герой оказывается под ослепляющим светом проектора – на пустом стадионе. Нет зрителей, нет возлюбленной, нет друзей, и, кажется, больше нет прежнего Хендрика. Он стал частью системы – формально оставаясь вне политики, но на деле превратившись в маленький, покорный и управляемый винтик этой системы.
– Я всего лишь актер… — кричит Хендрик.
Но этих слов уже никто не слышит.
И вопрос остается открытым: с какого момента молчание становится выбором?
P.S. Из-за отказа молчать в Армении, которую сегодня посещает вице-президент США, есть политические заключенные.