Հայաստանը պետք է ԱՄՆ-ին բացատրի, որ Իրանի հետ առևտուրը սպառնալիք չէ. Տնտեսագետ
Հայաստանը չի կարող հրաժարվել Իրանի հետ առևտրատնտեսական հարաբերություններից, քանի որ կզրկվի իր երկրորդ այլընտրանքային ճանապարհից։ Panorama.am-ի հետ զրույցում այս համոզմունքը հայտնեց տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը՝ անդրադառնալով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նոր սահմանափակումներին։
Ըստ փորձագետի՝ Հայաստան-Իրան կապը ոչ միայն տնտեսական, այլև ռազմավարական-քաղաքական նշանակություն ունի, հատկապես այն պայմաններում, երբ երկրի արևելյան և արևմտյան սահմանները փակ են։
Պարսյանը պարզաբանում է, որ նույնիսկ ԱՄՆ-ի կողմից սահմանված 25% լրացուցիչ մաքսատուրքը չպետք է ստիպի Հայաստանին վերանայել իր հարաբերությունները Թեհրանի հետ։
«Մենք ԱՄՆ արտահանում ենք տարեկան մոտավորապես 50-ից 60 միլիոն դոլարի ապրանք, իսկ Իրան արտահանում ենք մոտ 100 միլիոն դոլարի ապրանք, այսինքն Իրան ավելի շատ ենք արտահանում, քան Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում, և թեկուզ այդ 25% մաքսատուրքի կիրառությունը չի կարող Հայաստանին մեծ տնտեսական վնասներ հասցնել»,- նշեց նա։
Տնտեսագետի կանխատեսմամբ՝ ամերիկյան նոր կարգավորումներից հիմնականում կտուժեն ԱՄՆ շուկա արտահանվող հայկական ադամանդն ու ոսկյա իրերը, ինչպես նաև վերամշակված սննդամթերքը, որոնք պարզապես կթանկանան սփյուռքի սպառողների համար։ Այդուհանդերձ, նա պնդում է, որ հայկական կողմը պետք է շարունակի առևտուրը Իրանի հետ նույնիսկ տուրքերի կիրառման պարագայում։
Քաղաքական հարթությունում Պարսյանը հորդորում է ցուցաբերել ճկունություն։ Նրա խոսքով՝ այս որոշումը կայացվել է բոլոր երկրների համար, սակայն գործնականում հնարավոր է նաև հետաձգել Հայաստանի նկատմամբ 25%-ի մաքսատուրքի կիրառությունը։ Հայաստանը պետք է ամերիկյան կողմին հստակ բացատրի, որ Իրանի հետ սերտ կապերը չեն հակասում տարածաշրջանային խաղաղության նախագծերին։
«Հայաստանը պետք է ամեն ինչ անի, որ պահպանի Իրանի հետ իր սերտ հարաբերությունները՝ ցույց տալով, որ այդ վտանգները չկան,  ցույց տալով, որ դա ուղղված չէ իր շահերին, և Իրանի հետ լավ հարաբերություններ պահպանելը նաև կօգնի, կօժանդակի Թրիփի գործարկումը։ Մենք չենք կարող թշնամական հարաբերություններ ստեղծել մեր հարևանի հետ, միաժամանակ Թրիփ կառուցել»,- ընդգծեց Սուրեն Պարսյանը։
Նրա համոզմամբ,  Հայաստանի համար Իրանի հետ ճանապարհը կենսական է, և ՄԱԿ-ի կամ այլ կառույցների ձևաչափերով որևէ որոշում չի կարող կանգնեցնել Հայաստանին՝ իրացնելու իր աշխարհագրական այլընտրանքի իրավունքը։
Հիշեցնենք՝ քննարկման առանցքում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նոր հրամանագիրն է, որով 25 տոկոս լրացուցիչ մաքսատուրք է սահմանվում այն երկրների ապրանքների նկատմամբ, որոնք ուղղակիորեն կամ անուղղակիորեն Իրանից գնում կամ ներմուծում են որևէ ապրանք կամ ծառայություն։ Ըստ հրամանագրի՝ ԱՄՆ-ն Իրանի կառավարության քաղաքականությունը շարունակում է դիտարկել որպես արտակարգ սպառնալիք իր ազգային անվտանգությանն ու տնտեսությանը։

Сурен Парсян: Армения должна объяснить США, что торговля с Ираном – не угроза
Армения не может отказаться от торгово-экономических отношений с Ираном, поскольку в таком случае лишится своего второго альтернативного маршрута. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил экономист Сурен Парсян, комментируя введенные президентом США Дональдом Трампом новые ограничения.
По словам эксперта, связь Армения-Иран имеет не только экономическое, но и стратегическое и политическое значение, особенно в условиях, когда восточная и западная границы нашей страны закрыты.
Парсян подчеркнул, что даже введенная США дополнительная ставка пошлины – 25% – не должна вынуждать Армению пересматривать отношения с Тегераном.
«Мы ежегодно экспортируем в США товаров примерно на 50-60 миллионов долларов, тогда как в Иран – на около 100 миллионов долларов. То есть в Иран мы экспортируем больше, чем в Соединенные Штаты. И даже применение 25-процентной пошлины не может нанести Армении серьезный экономический ущерб», – отметил он.
По прогнозу экономиста, от новых американских регулировок, в первую очередь, пострадают армянские алмазы и ювелирные изделия, экспортируемые на рынок США, а также переработанная пищевая продукция. Эти товары, по его словам, просто подорожают для потребителей диаспоры. Тем не менее, он настаивает, что армянская сторона должна продолжать торговлю с Ираном даже в случае применения пошлин.
В политической плоскости Парсян призывает проявлять гибкость. По его словам, решение принято в отношении всех стран, однако на практике возможно и отсрочить применение 25-процентной пошлины в отношении Армении. Ереван должен четко объяснить американской стороне, что тесные связи с Ираном не противоречат региональным мирным проектам.
«Армения должна сделать все, чтобы сохранить тесные отношения с Ираном, показывая, что указанные риски отсутствуют, что это не направлено против чьих-либо интересов, и что сохранение хороших отношений с Ираном также может помочь, способствовать реализации проекта TRIPP. Мы не можем создавать враждебные отношения с соседней страной и одновременно строить TRIPP», – подчеркнул Сурен Парсян.
По его убеждению, для Армении дорога с Ираном является жизненно важной, и никакие решения в формате ООН или иных структур не могут удерживать Армению от реализации своего права на географическую альтернативу.
Напомним, президент США Дональд Трамп ранее подписал указ, допускающий повышение ставок таможенных тарифов на импорт из стран, которые продолжают торговать с Ираном. В документе не указана конкретная величина пошлины, однако описывается принцип ее применения. В качестве примера говорится, что «начиная с даты вступления в силу данного указа дополнительная адвалорная ставка пошлины — например 25% — может налагаться на товары, импортируемые в США и произведенные в любой стране, которая прямо или опосредованно закупает, импортирует или иными способами приобретает любые товары или услуги из Ирана». Этот же уровень – 25% – Трамп упоминал в своем посте на сайте Truth Social 12 января.