Հայաստանը պետք է ԱՄՆ-ին բացատրի, որ Իրանի հետ առևտուրը սպառնալիք չէ. Տնտեսագետ
Հայաստանը չի կարող հրաժարվել Իրանի հետ առևտրատնտեսական հարաբերություններից, քանի որ կզրկվի իր երկրորդ այլընտրանքային ճանապարհից։ Panorama.am-ի հետ զրույցում այս համոզմունքը հայտնեց տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը՝ անդրադառնալով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նոր սահմանափակումներին։
Ըստ փորձագետի՝ Հայաստան-Իրան կապը ոչ միայն տնտեսական, այլև ռազմավարական-քաղաքական նշանակություն ունի, հատկապես այն պայմաններում, երբ երկրի արևելյան և արևմտյան սահմանները փակ են։
Պարսյանը պարզաբանում է, որ նույնիսկ ԱՄՆ-ի կողմից սահմանված 25% լրացուցիչ մաքսատուրքը չպետք է ստիպի Հայաստանին վերանայել իր հարաբերությունները Թեհրանի հետ։
«Մենք ԱՄՆ արտահանում ենք տարեկան մոտավորապես 50-ից 60 միլիոն դոլարի ապրանք, իսկ Իրան արտահանում ենք մոտ 100 միլիոն դոլարի ապրանք, այսինքն Իրան ավելի շատ ենք արտահանում, քան Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում, և թեկուզ այդ 25% մաքսատուրքի կիրառությունը չի կարող Հայաստանին մեծ տնտեսական վնասներ հասցնել»,- նշեց նա։
Տնտեսագետի կանխատեսմամբ՝ ամերիկյան նոր կարգավորումներից հիմնականում կտուժեն ԱՄՆ շուկա արտահանվող հայկական ադամանդն ու ոսկյա իրերը, ինչպես նաև վերամշակված սննդամթերքը, որոնք պարզապես կթանկանան սփյուռքի սպառողների համար։ Այդուհանդերձ, նա պնդում է, որ հայկական կողմը պետք է շարունակի առևտուրը Իրանի հետ նույնիսկ տուրքերի կիրառման պարագայում։
Քաղաքական հարթությունում Պարսյանը հորդորում է ցուցաբերել ճկունություն։ Նրա խոսքով՝ այս որոշումը կայացվել է բոլոր երկրների համար, սակայն գործնականում հնարավոր է նաև հետաձգել Հայաստանի նկատմամբ 25%-ի մաքսատուրքի կիրառությունը։ Հայաստանը պետք է ամերիկյան կողմին հստակ բացատրի, որ Իրանի հետ սերտ կապերը չեն հակասում տարածաշրջանային խաղաղության նախագծերին։
«Հայաստանը պետք է ամեն ինչ անի, որ պահպանի Իրանի հետ իր սերտ հարաբերությունները՝ ցույց տալով, որ այդ վտանգները չկան,  ցույց տալով, որ դա ուղղված չէ իր շահերին, և Իրանի հետ լավ հարաբերություններ պահպանելը նաև կօգնի, կօժանդակի Թրիփի գործարկումը։ Մենք չենք կարող թշնամական հարաբերություններ ստեղծել մեր հարևանի հետ, միաժամանակ Թրիփ կառուցել»,- ընդգծեց Սուրեն Պարսյանը։
Նրա համոզմամբ,  Հայաստանի համար Իրանի հետ ճանապարհը կենսական է, և ՄԱԿ-ի կամ այլ կառույցների ձևաչափերով որևէ որոշում չի կարող կանգնեցնել Հայաստանին՝ իրացնելու իր աշխարհագրական այլընտրանքի իրավունքը։
Հիշեցնենք՝ քննարկման առանցքում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նոր հրամանագիրն է, որով 25 տոկոս լրացուցիչ մաքսատուրք է սահմանվում այն երկրների ապրանքների նկատմամբ, որոնք ուղղակիորեն կամ անուղղակիորեն Իրանից գնում կամ ներմուծում են որևէ ապրանք կամ ծառայություն։ Ըստ հրամանագրի՝ ԱՄՆ-ն Իրանի կառավարության քաղաքականությունը շարունակում է դիտարկել որպես արտակարգ սպառնալիք իր ազգային անվտանգությանն ու տնտեսությանը։

Armenia must defend Iran trade to U.S. as non-threat, economist says
Armenia should continue trade and economic ties with Iran and clearly explain to Washington that the relationship does not threaten regional security, economist Suren Parsyan said, responding to new U.S. measures imposing additional tariffs linked to Iran.
In an interview to Panorama.am on Monday, Parsyan said Armenia cannot abandon trade with Iran because it would lose its second alternative transit route, noting that ties with Tehran carry strategic and political weight as Armenia’s eastern and western borders remain closed.
Parsyan said a new 25% U.S. tariff should not prompt Yerevan to reconsider relations with Iran. Armenia exports about $50-60 million worth of goods annually to the United States, compared with roughly $100 million to Iran, he said, arguing the measure would not cause significant economic damage.
He expects the impact to fall mainly on Armenian diamonds, gold jewelry and processed food exported to the U.S., which would become more expensive for diaspora consumers.
On the political front, Parsyan urged flexibility, saying the decision applies broadly to many countries and that implementation for Armenia could potentially be delayed. He said Yerevan should make clear to U.S. counterparts that close ties with Iran do not contradict regional peace initiatives.
“Armenia must do everything to maintain close ties with Iran, demonstrating there are no risks and it is not detrimental to U.S. interests,” Parsyan said, adding that maintaining good relations with a neighbor is essential alongside regional connectivity projects.
Parsyan said Iran-linked transit routes are vital for Armenia and that no international decision should prevent the country from exercising its geographic alternatives.
The comments follow a new executive order by U.S. President Donald Trump imposing a 25% additional tariff on goods from countries that "directly or indirectly purchases, imports, or otherwise acquires any goods or services from Iran". The order states that Washington continues to view Iranian government policies as an extraordinary threat to U.S. national security and the economy.