Ապրիլի 1-ից Հայաստանի ողջ տարածքում կենսաթոշակները և նպաստները վճարվելու են բացառապես անկանխիկ եղանակով
11:42 09/02/2026
2026 թ․ ապրիլի 1-ից Հայաստանի Հանրապետության ողջ տարածքում կենսաթոշակները և նպաստները վճարվելու են բացառապես անկանխիկ եղանակով։
2026 թ․ մարտի 5-ից կենսաթոշակը կամ նպաստը կանխիկ եղանակով ստացող և վճարման եղանակի փոփոխության դիմում չներկայացրած քաղաքացիների բանկի ընտրությունը կատարվելու է ինքնաշխատ եղանակով՝ առանց դիմումի։  Ընդ որում, մարտի 5-ից ապրիլի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում բանկի փոփոխության դիմումներ չեն ընդունվելու։
«Բանկի կողմից սուրհանդակային ծառայության միջոցով առաքվելու են բացառապես տեղաշարժման սահմանափակում ունեցող քաղաքացիների քարտերը` անհրաժեշտության դեպքում նաև սոցիալական աշխատողների ներկայությամբ։  Բոլոր կենսաթոշակառուներին և նպաստառուներին, ովքեր իրենց կենսաթոշակը կամ նպաստը դեռևս ստանում են կանխիկ, խնդրում և կոչ ենք անում մինչև 2026 թ․ մարտի 5-ը ներկայացնել վճարման եղանակի փոփոխության դիմումներ՝ առցանց՝ https://online.ssa.am հարթակի միջոցով կամ այցելելով Միասնական սոցիալական ծառայության ցանկացած տարածքային կենտրոն»,-հայտնում են աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից։

All pensions and social benefits in Armenia will be paid exclusively through cashless methods starting April 1, the Ministry of Labor and Social Affairs reports.
Recipients who currently receive payments in cash must submit a request to change their payment method by March 5, 2026. If no application is submitted by the deadline, a bank will be assigned automatically. Requests to change banks will not be accepted between March 5 and April 1.
Bank cards will be delivered by courier only to recipients with mobility limitations, with support from social workers if needed.
The authorities urge pensioners and social benefit recipients who still rely on cash payments to apply for the transition before March 5. Applications can be submitted online via online.ssa.am or in person at any regional office of the Unified Social Service.