ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը տիկնոջ հետ այցելել է Հայոց gեղաuպանnւթյան հուշահամալիր
Պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը տիկնոջ՝ Ուշա Վենսի հետ այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
ԱՄՆ փոխնախագահին դիմավորել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Էդիտա Գզոյանը, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և ՀՀ-ում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենը:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտից հայտնում են, որ Էդիտա Գզոյանը Ջեյ Դի Վենսին և նրա տիկնոջը ուղեկցել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ ներկայացնելով դրա կառուցման պատմությունը:
Ջեյ Դի Վենսը ծաղկեպսակ է դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, այնուհետև հյուրերը ծաղիկներ են դրել անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգել Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը:
Էդիտա Գզոյանը պատմել է նաև  Հուշապատի մասին, որի հետնամասում հատուկ խորշերի մեջ ամփոփված են 19-րդ դարավերջին և 20-րդ դարասկզբին թուրքական կառավարության իրագործած հայերի զանգվածային կոտորածների և ցեղասպանության դեմ իրենց բողոքի ձայնը բարձրացրած օտարազգի մի շարք հասարակական, քաղաքական գործիչների, մտավորականների և միսիոներների գերեզմաններից վերցված հողով լի փոքր սափորները: Հենրի Մորգենթաուի և Կլարա Բարտոնի հայանպաստ գործունեության մասին պատմելով՝ նա շեշտել է, որ նրանց կատարած աշխատանքի շնորհիվ ամերիկյան հասարակությունը քաջածանոթ էր Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցող հայերի կոտորածներին, և որ ԱՄՆ-ի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը նաև հարգանքի տուրք էր այդ մարդկանց հիշատակին:
Նա անդրադարձ է կատարել նաև Ծիծեռնակաբերդի տարածքում անցյալ դարավերջին Ադրբեջանի Սումգայիթ, Կիրովաբադ (Գանձակ), Բաքու քաղաքներում ադրբեջանական կառավարության կազմակերպած կոտորածներին զոհ գնացած հայերի հիշատակին տեղադրված երեք խաչքարերի և Արցախյան գոյամարտի տարիներին Հուշապատի դիմացի հատվածում հուղարկավորված հինգ ազատամարտիկների պատմություններին՝ շեշտելով կապը տեղի ունեցածի և Հայոց ցեղասպանության միջև:
Այցի ավարտին ԱՄՆ փոխնախագահը գրառում է կատարել Հայոց ցեղասպանության թանգարանի Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում, նշելով՝ «Կորցրած կյանքերի հանդեպ խորին հարգանքի հիշատակով մենք պատվում ենք հայ ժողովրդի տոկունությունն ու անսասան ոգին։ Թող Ամերիկան և Հայաստանը միասին ձգտեն խաղաղության և փոխըմբռնման ապագայի»:
Շնորհակալություն հայտնելով այցի համար՝ ՀՑԹԻ տնօրեն Էդիտա Գզոյանը Ջեյ Դի Վենսին է փոխանցել Հայոց ցեղասպանության և Արցախի հիմնախնդրի մասին գրքեր:

Вице-президент США Джей Ди Вэнс с супругой посетил комплекс памяти жертв Геноцида армян «Цицернакаберд» в Ереване
Прибывший в Армению с официальным визитом вице-президент США Джей Ди Вэнс с супругой Ушей Вэнс посетил сегодня, 10 февраля, мемориальный комплекс «Цицернакаберд» в Ереване.
Вэнса встретили директор фонда «Музей-институт Геноцида армян» Эдита Гзоян, министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян и временный поверенный в делах США в Армении Дэвид Аллен.
Как сообщают из фонда «Музей-институт Геноцида армян», Эдита Гзоян проводила Вэнса и его супругу к мемориалу, представив историю его строительства.
Они возложили венок к мемориалу памяти жертв Геноцида и цветы к Вечному огню, почтив память невинных жертв Геноцида армян минутой молчания.
Эдита Гзоян рассказала гостям о Стене памяти, на оборотной стороне которой расположены урны с землей, взятой с могил ряда зарубежных общественных деятелей, политиков, представителей интеллигенции и миссионеров, поднявших голос протеста против массовых убийств армян и геноцида, осуществленного османским правительством в конце 19 - начале 20 вв..
Рассказывая о проармянской деятельности Генри Моргентау и Клары Бартон, она подчеркнула, что благодаря их работе американское общество было хорошо осведомлено о резне армян в Османской империи, а признание Геноцида армян США также является данью уважения памяти этих людей.
Директор Музея-института Геноцида армян также рассказала историю трех хачкаров, воздвигнутых на территории мемориального комплекса «Цицернакаберд» в память об армянах, погибших в резне, организованной азербайджанским правительством в городах Сумгаит, Кировабад (Гандзак), Баку в прошлом веке, и истории пяти борцов за свободу во время Арцахской войны, похороненных около Стены памяти, подчеркнув тем самым связь между случившимися событиями и Геноцидом армян.
Отмечается также, что вице-президент США Вэнс оставил запись в Книге почетных гостей Музея, отметив:
«В память о потерянных жизнях и с глубочайшим уважением мы чествуем стойкость и несгибаемый дух армянского народа. Пусть Америка и Армения вместе стремятся к будущему мира и взаимопонимания».
Выражая благодарность за визит, директор Музея Эдита Гзоян подарила Вэнсу книги о Геноциде армян и арцахской проблеме.