Պատմության ջնջումը անարգում է զոհերին. Նենսի Փելոսին՝ Վենսի Ցեղասպանության վերաբերյալ գրառումը ջնջելու մասին
«Երբ ես 2022 թվականին այցելեցի Հայաստան որպես խոսնակ, մեր Կոնգրեսի պատվիրակությունը կանգնած էր Ծիծեռնակաբերդում և հստակ ու առանց ներողություն խնդրելու խոսեց Հայոց ցեղասպանության մասին, քանի որ ճշմարտությունը կարևոր է»,-X-ի իր միկրոբլոգում գրել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների տան նախկին խոսնակ Նենսի Փելոսին՝ անդրադառնալով Հայաստան պաշտոնական այցի շևջանակում Ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր այցելած ԱՄՆ փոխնախագահի կողմից Ցեղասպանության վերաբերյալ գրառումը ջնջելուն։
ԱՄՆ նախկին պաշտոնյան ընդգծում է, որ այդ ճշմարտությունը հաստատվել էր, երբ Ներկայացուցիչների պալատը 2019 թվականին մեծամասնությամբ ընդունեց երկկուսակցական բանաձև, որը ճանաչում էր Հայոց ցեղասպանությունը, և երբ նախագահ Բայդենը բարոյական առաջնորդություն ցուցաբերեց՝ պաշտոնապես ճանաչելով այն 2021 թվականին։
«Դիրքորոշում, որը ամոթալի կերպով չեղյալ հայտարարեց Թրամփի վարչակազմը։ Խորապես հիասթափեցնող է, թեև զարմանալի չէ, տեսնել, թե ինչպես է փոխնախագահը ջնջում այդ ճշմարտությունը ճանաչող գրառումը։ Պատմության ջնջումը անարգում է զոհերին և թուլացնում մեր հանձնառությունը մարդու իրավունքների նկատմամբ ամենուրեք։

Стирание истории – неуважение к жертвам: Пелоси об удалении поста Вэнса про посещение Мемориала жертвам Геноцида армян в Ереване
14:48 11/02/2026
Когда я посетила Армению в качестве спикера Палаты представителей Конгресса США в 2022 году, наша делегация Конгресса, стоя в Цицернакаберде, ясно и безоговорочно говорила о Геноциде армян, потому что истина важна. Об этом написала в соцсети Х бывший спикер Палаты представителей Нэнси Пелоси.
Напомним, прибывший в Армению с официальным визитом вице-президент США Джей Ди Вэнс с супругой Ушей Вэнс посетил 10 февраля мемориальный комплекс «Цицернакаберд» в Ереване. После посещения мемориального комплекса Вэнс написал пост в соцсети X, где дважды упомянул Геноцид армян. Однако вскоре удалил его, репостнув сообщение своего пресс-секретаря Тейлор Ван Кирк, но без упоминания термина «геноцид».
«Эта истина была подтверждена, когда в 2019 году Палата представителей подавляющим большинством голосов приняла двухпартийную резолюцию, признающую Геноцид армян, и когда президент Байден проявил моральное лидерство, официально признав его в 2021 году, – позицию, которую администрация Трампа позорно отменила.
Глубоко разочаровывает, хотя и не удивляет, что вице-президент удалил пост, признающий эту истину. Стирание истории является проявлением неуважения к жертвам и ослабляет нашу приверженность правам человека во всем мире», - указала Нэнси Пелоси.