Պատմության ջնջումը անարգում է զոհերին. Նենսի Փելոսին՝ Վենսի Ցեղասպանության վերաբերյալ գրառումը ջնջելու մասին
«Երբ ես 2022 թվականին այցելեցի Հայաստան որպես խոսնակ, մեր Կոնգրեսի պատվիրակությունը կանգնած էր Ծիծեռնակաբերդում և հստակ ու առանց ներողություն խնդրելու խոսեց Հայոց ցեղասպանության մասին, քանի որ ճշմարտությունը կարևոր է»,-X-ի իր միկրոբլոգում գրել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների տան նախկին խոսնակ Նենսի Փելոսին՝ անդրադառնալով Հայաստան պաշտոնական այցի շևջանակում Ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր այցելած ԱՄՆ փոխնախագահի կողմից Ցեղասպանության վերաբերյալ գրառումը ջնջելուն։
ԱՄՆ նախկին պաշտոնյան ընդգծում է, որ այդ ճշմարտությունը հաստատվել էր, երբ Ներկայացուցիչների պալատը 2019 թվականին մեծամասնությամբ ընդունեց երկկուսակցական բանաձև, որը ճանաչում էր Հայոց ցեղասպանությունը, և երբ նախագահ Բայդենը բարոյական առաջնորդություն ցուցաբերեց՝ պաշտոնապես ճանաչելով այն 2021 թվականին։
«Դիրքորոշում, որը ամոթալի կերպով չեղյալ հայտարարեց Թրամփի վարչակազմը։ Խորապես հիասթափեցնող է, թեև զարմանալի չէ, տեսնել, թե ինչպես է փոխնախագահը ջնջում այդ ճշմարտությունը ճանաչող գրառումը։ Պատմության ջնջումը անարգում է զոհերին և թուլացնում մեր հանձնառությունը մարդու իրավունքների նկատմամբ ամենուրեք։

'Erasing history dishonors the victims': Nancy Pelosi deplores deletion of Armenian Genocide post
Former U.S. House Speaker Nancy Pelosi has criticized the deletion of a post on Vice President JD Vance's social media account referring to the Armenian Genocide.
Vance, who was on a two-day trip to Armenia, visited the Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial in the capital Yerevan on Tuesday. His official account on X described the visit as intended "to honor the victims of the 1915 Armenian genocide" and then deleted the post.
“When I visited Armenia as Speaker in 2022, our Congressional delegation stood at Tsitsernakaberd and spoke clearly and unapologetically about the Armenian Genocide — because truth matters,” Pelosi posted on X.
“That truth was affirmed when the House overwhelmingly passed a bipartisan resolution recognizing the Armenian Genocide in 2019, and when President Biden showed moral leadership by formally acknowledging it in 2021 — a position shamefully reversed by the Trump Administration.
“It’s deeply disappointing, though not surprising, to see the Vice President delete a post acknowledging that truth. Erasing history dishonors the victims and weakens our commitment to human rights everywhere,” she added.