«Մեդիամաքս»-ը ներկայացնում է Christian Solidarity International կազմակերպության հանրային իրազեկության հարցերով տնօրեն Ջոել Վելդկամպի Visiting an Armenian Archbishop in Prison հոդվածի հայերեն թարգմանությունը:
Ջոել Վելդկամպ
Փետրվարի 3-ին ես կանգնած էի Հայաստանի Ազգային անվտանգության ծառայության շենքի վատ լուսավորված խորհրդակցական սենյակում, իսկ արքեպիսկոպոս Բագրատ Գալստանյանը օրհնում էր ինձ եւ իմ գործընկերներին՝ կաթոլիկ քահանային, շվեյցարացի պատգամավորի եւ «Քրիստոնեական համերաշխություն» միջազգային կազմակերպության նախագահին։
Այնուհետեւ բարյացակամ պահակների մի խումբ եկավ արքեպիսկոպոսին իր խուցը տանելու։
Ամենից քիչ Հայաստանում էի սպասում բանտարկյալ արքեպիսկոպոսին այցելել։ Սակայն նա հիշեցրեց մեզ, որ Հայ Առաքելական Եկեղեցու հոգեւորականների համար ինքն ամենեւին բացառություն չէ։ Նրա եկեղեցական անվանակիցը՝ արքեպիսկոպոս Բագրատ Վարդազարյանը, խորհրդային իշխանությունների կողմից բանտարկվել էր նույն շենքում եւ մահապատժի ենթարկվել դրա նկուղում։
Երբ դուրս եկանք բանտից, մեզ հետ վերցրինք արքեպիսկոպոսի նամակը, որը նա գրել էր ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսին, որը երեկ (փետրվարի 9-ին-Մեդիամաքս) այցելեց Հայաստան։ Նամակում արքեպիսկոպոսը փոխնախագահին պատմել է, որ Եկեղեցին «պարզապես անում է այն, ինչ արել է 1700 տարի շարունակ. պաշտպանում է հայ ժողովրդին՝ աշխարհի առաջին քրիստոնյա ազգը»։
Բագրատ արքեպիսկոպոսը ձերբակալվել է 2025թ. հունիսի 25-ին։ Նրան մեղադրանք է առաջադրվել պետական հեղաշրջում կազմակերպելու համար՝ հիմնվելով ձայնագրությունների վրա, որոնք հետագայում կեղծված են ապացուցվել։ Այդ ժամանակվանից ի վեր ձերբակալվել են եւս երեք եպիսկոպոսներ։ Արքեպիսկոպոս Միքայել Աջապահյանը կրում է երկու տարվա ազատազրկում՝ մեղադրանքով, որը Հայաստանի գլխավոր դատախազը նախկինում մերժել էր որպես անհիմն։ Եպիսկոպոս Մկրտիչ Պռոշյանը նախնական կալանքի տակ է՝ «քաղաքական գործունեության հարկադրելու» համար։ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանը կալանավորված է 2018 թվականին ցուցարարին մարիխուանա տալու մեղադրանքով։ Այդ մարիխուանան, ենթադրաբար, վերջին մի քանի տարիները պահվել էր նյութական ապացույցների պահոցում, սակայն այժմ անհետ կորել է։
Մեղադրանքների անհեթեթությունը ցույց է տալիս, որ դրանք գործի հետ կապ չունեն։ Ինչպես ասել էր Ստալինի դահիճ Բերիան՝ «Ցույց տվեք ինձ մարդուն, եւ ես ձեզ ցույց կտամ հանցագործությունը»։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հստակ պարզաբանել է իրական նպատակը։ Նա հրապարակավ պահանջում է, որ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը՝ Հայ առաքելական եկեղեցու համաշխարհային առաջնորդը, հրաժարական տա եւ նրան փոխարինի պետական հանձնաժողովի կողմից ընտրվածը։ Կրոնական ազատության եւ եկեղեցական տեսանկյունից սա նույնքան աբսուրդ է, որքան եթե Իտալիայի վարչապետ Ջորջիա Մելոնին պահանջի Հռոմի պապ Լեո XIV-ի հրաժարականը։
Եկեղեցին չեզոքացնելու համար Փաշինյանը դիմել է հին խորհրդային մեթոդներին։ Փաշինյանի կառավարությունը բանտարկել է եկեղեցու ամենամեծ բարերար Սամվել Կարապետյանին եւ սկսել է ազգայնացնել նրա բիզնեսները։ Ստեղծվել է դավաճան եպիսկոպոսների մի խումբ, որոնք կոչ են անում «բարեփոխել» եկեղեցին, ինչպես բոլշեւիկները, որոնք օգտագործեցին «ազատ եկեղեցու» հոգեւորականների խումբը՝ 1920-ականներին պառակտում հրահրելու համար։
Հալածանքների այս նոր ալիքն ունի իր համատեքստը։ 2020 թվականին Հայաստանը պարտվեց հարեւան Ադրբեջանին, որին աջակցում էր հզոր դաշնակից Թուրքիան։ Երեք տարի անց Ադրբեջանը հարձակվեց Լեռնային Ղարաբաղի (կամ Արցախի) վրա, որտեղ հայերը ապրում էին հազարավոր տարիներ։ Այնտեղ բնակվող 120,000 հայ քրիստոնյաները ստիպված եղան փախչել։ Դրանից հետո Եվրամիությունը եւ Միացյալ Նահանգները մղում են Հայաստանը դեպի խաղաղություն Ադրբեջանի պայմաններով եւ դեպի «տնտեսական ինտեգրացիա» Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի հետ։
Արեւմուտքի ռազմավարությունն է տարածաշրջանում ստեղծել Թուրքիան, Հայաստանը եւ Ադրբեջանը կապող տնտեսական միջանցք, որը թույլ կտա Եվրոպային նավթ ու գազ ստանալ Կենտրոնական Ասիայից եւ ապրանքներ Չինաստանից։ Նման պայմանավորվածությունը կարող է Հայաստանը մշտապես խոցելի եւ տնտեսապես կախված դարձնել այն ուժերից, որոնք իրականացրել են Հայոց ցեղասպանությունը եւ Արցախի էթնիկ զտումը։
Քիչ ընտրություն ունենալով՝ Փաշինյանը փորձեց որդեգրել այս տեսլականը։ Փաշինյանը ձգտում է վերականգնել Հայաստանի Հանրապետությունը՝ հիմնվելով նոր գաղափարախոսության վրա, որն անվանում է «Իրական Հայաստան»։
Հայաստանը հիմնադրվել է որպես պետություն, որի նպատակն է պահպանել հայ ժողովուրդը Հայոց ցեղասպանությունից հետո։ Սակայն «Իրական Հայաստանը» արեւմտյան կողմնորոշում ունեցող պետություն է, որի նպատակն է տնտեսական օգուտներ ապահովել այնտեղ ապրող մարդկանց համար: Փաշինյանի կարծիքով՝ Ցեղասպանության հիշողությունը, Ղարաբաղում եւ Անատոլիայում կորսված հայրենիքը, նույնիսկ համաշխարհային հայկական սփյուռքը շեղում են ուշադրությունը «Իրական Հայաստանից»:
Հայոց եկեղեցին բացահայտ մարտահրավեր է նետել վարչապետի օրակարգին: 2024 թվականի մայիսին Հայաստանի կառավարությունը միակողմանիորեն Ադրբեջանին զիջեց որոշ տարածքներ Տավուշի մարզում, որտեղ Բագրատ արքեպիսկոպոսի թեմն է: Արքեպիսկոպոսն արձագանքեց բողոքի երթով Տավուշից դեպի Երեւան: Երթը վերածվեց քաղաքական շարժման, որը արքեպիսկոպոսին վարչապետի թեկնածու առաջադրեց (Կաթողիկոսը նրան ազատեց իր եկեղեցական պարտականություններից):
Սակայն ձերբակալությունները սկսվեցին միայն մեկ տարի անց, երբ Կաթողիկոսը ելույթ ունեցավ Շվեյցարիայում Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի համաժողովում: Իր ելույթում նա պահանջեց, որ արցախցի հայ փախստականներին թույլատրվի վերադառնալ հայրենիք: Օրեր անց վարչապետը հարձակումներ սկսեց Կաթողիկոսի վրա: Մի քանի շաբաթ անց ձերբակալվեց Բագրատ արքեպիսկոպոսը:
Արեւմտամետները գուցե դժգոհեն այն գաղափարից, որ արքեպիսկոպոսն առաջադրվում է վարչապետի պաշտոնում կամ եկեղեցին փորձում է արտաքին քաղաքականություն ձեւավորել: Հայ հոգեւորականները, որոնց հետ մենք խոսել ենք թե՛ ճաղերի ետեւում, թե՛ դրանցից դուրս, հակասություն չեն տեսնում։ Նրանք հովիվներ են, որոնք պաշտպանում են իրենց վտանգված հոտը։ «Եկեղեցին չի կարող անտարբեր մնալ եւ դիտել, թե ինչպես է սա տեղի ունենում»,- ասաց մեզ արքեպիսկոպոսը։ - Ահա թե ինչու եմ ես այստեղ»։
Իր նամակում Բագրատ արքեպիսկոպոսը նշում է, որ փոխնախագահ Վենսը «զգուշացրել է ԵՄ-ին, որ այն քաղաքակրթական ինքնասպանություն է գործում՝ հրաժարվելով Եվրոպայի քրիստոնեական ինքնությունից»։ «Սա հենց այն է, ինչ Հայաստանի վարչապետը ծրագրում է Հայաստանում»,- գրել է նա։
Կարելի է կիսել կամ չկիսել արքեպիսկոպոսի գնահատականը։ Սակայն այս ճգնաժամը անխուսափելի հարց է առաջացնում արեւմտյան քրիստոնյաների մոտ, հատկապես նրանց, ովքեր կարծում են, որ քրիստոնեությունը պետք է դեր խաղա մեր երկրների քաղաքականության եւ հասարակության մեջ։ Ինչպե՞ս կարձագանքենք, երբ աշխարհիկ պետությունը՝ ԱՄՆ դաշնակիցը, փորձում է կազմաքանդել աշխարհի ամենահին եկեղեցիներից մեկը։
Մեր այցի ավարտին հարցրինք Բագրատ արքեպիսկոպոսին՝ արդյո՞ք նա ուրախ կլինի, որ այլ քրիստոնյա առաջնորդներ այցելեն իրեն բանտում։ Նա ոգեւորությամբ պատասխանեց՝ «Այո՛։ Եկե՛ք»։

Visiting an Armenian archbishop in prison
The article by Joel Veldkamp, the director of public advocacy for Christian Solidarity International, was originally published on First Things.
On February 3, I stood in a poorly lit meeting room in the National Security Services building in Yerevan, Armenia, as Archbishop Bagrat Galstanyan prayed a blessing over me and my colleagues—a Catholic priest, a Swiss MP, and the president of Christian Solidarity International.
Then a group of friendly guards came to take the archbishop back to his cell.
Armenia is the last country where I expected to visit an archbishop in prison. But the archbishop reminded us that for clergy from the Armenian Apostolic Church, he is far from exceptional. His ecclesiastical namesake, Archbishop Bagrat Vardazaryan, was imprisoned by the Soviet authorities in the very same building and executed in its basement.
When we left the prison, we took with us a letter the archbishop wrote to Vice President JD Vance, who visited Armenia yesterday. In the letter, the archbishop told the vice president that the Church is “simply doing what it has done for 1,700 years: safeguarding the Armenian nation, the world’s first Christian nation.”
Archbishop Bagrat was arrested on June 25. He was charged with plotting a coup, based on audio recordings that were later shown to have been falsified. Since then, three other bishops have been arrested. Archbishop Mikael Ajapahyan is serving a two-year sentence for a charge that Armenia’s public prosecutor had previously rejected as groundless. Bishop Mkrtich Proshyan is in pretrial detention on charges of “coercing political activity.” Archbishop Arshak Khachatryan is held on charges of planting a marijuana joint on a protestor in 2018. The marijuana in question was purportedly held in an evidence locker for the past few years, but has now gone missing
The absurdity of the charges shows that they are beside the point. As Stalin’s executioner Beria said, “Show me the man, I’ll show you the crime.”
Armenia’s prime minister, Nikol Pashinyan, has made the real point crystal clear. He is publicly demanding that the Catholicos of All Armenians, the head of the worldwide Armenian Apostolic Church, resign and be replaced by someone picked by a state-appointed committee. From a religious freedom and ecclesiastical perspective, it is as absurd as if Giorgia Meloni were demanding the resignation of Pope Leo XIV.
To neutralize the Church, Pashinyan has resorted to using the old Soviet playbook. Pashinyan’s government has imprisoned the Church’s leading benefactor, Samvel Karapetyan, and begun nationalizing his businesses. He has organized a group of renegade bishops who call for “reforming” the Church, much as the Bolsheviks used a group of “free Church” clerics to foment a schism in the 1920s.
This new wave of persecution has a context. In 2020, Armenia lost a war to its neighbor Azerbaijan, which was backed by its powerful ally Turkey. Three years later, Azerbaijan attacked Nagorno Karabakh (or Artsakh), a land where Armenians have been living for thousands of years. All 120,000 Armenian Christians living there were forced to flee. In the aftermath, the European Union and the United States have been pushing Armenia toward peace on Azerbaijan’s terms, and toward “economic integration” with Azerbaijan and Turkey.
The West’s strategy for the region is to establish an economic corridor connecting Turkey, Armenia, and Azerbaijan, which would allow Europe to receive oil and gas from Central Asia and goods from China. Such an arrangement risks making Armenia permanently vulnerable and economically dependent on the powers that carried out the Armenian Genocide and the ethnic cleansing of Artsakh.
With admittedly few good choices before him, Pashinyan has tried to make this vision his own. Pashinyan seeks to re-found the Republic of Armenia based on a new ideology he calls “Real Armenia.”
Armenia was founded as a state dedicated to preserving the Armenian people in the wake of the Armenian Genocide. But Real Armenia is a Western-facing state, focused on delivering economic gains for the people who live there. For Pashinyan, the memory of the genocide, the lost homelands in Karabakh and Anatolia, and even the worldwide Armenian diaspora are distractions from “Real Armenia.”
The Armenian Church has openly challenged the prime minister’s agenda. In May 2024, the Armenian government unilaterally conceded some territories in Tavush province, where Archbishop Bagrat has his diocese, to Azerbaijan. The archbishop responded by organizing a protest march from Tavush to Yerevan. This march grew into a political movement that named the archbishop a candidate for prime minister. (The Catholicos granted him leave from his ecclesiastical duties.)
But the arrests did not begin until a year later, when the Catholicos spoke at a conference organized by the World Council of Churches in Switzerland. In his speech, he demanded that the Armenian refugees from Artsakh be allowed to return to their homeland. Within days, the prime minister began attacking the Catholicos. A few weeks later, Archbishop Bagrat was arrested.
Westerners may balk at the thought of archbishops running for prime minister, or a Church trying to shape foreign policy. For the Armenian clergymen we have spoken to—both behind bars and not—there is no contradiction. They are shepherds defending their endangered flock. “The church cannot stand by and watch while this happens,” the archbishop told us. “That’s why I’m in here.”
In his letter, Archbishop Bagrat points out that Vice President Vance has “warned the EU that it has been committing civilizational suicide by giving up Europe’s Christian identity.” “This is precisely what the Armenian Prime Minister is engineering in Armenia,” he writes.
One may or may not share the archbishop’s assessment. But this crisis poses an inescapable question to Western Christians, especially those of us who believe that Christianity should play a role in politics and society in our own countries. How will we respond to an attempt by a secular state—a U.S. ally—to break one of the oldest churches in the world?
As our visit ended, we asked Archbishop Bagrat if he would be happy for other Christian leaders to visit him in prison. He responded with enthusiasm: “Yes! Come!”