Կան գնահատականներ, որ Հայաստանը սեփական միջոցներով կօգտագործվի որպես չփորձարկված ամերիկյան տեխնոլոգիաների պոլիգոն. Զախարովա
«Ոչ մի մանրամասներ չեն տրամադրվել, այդ թվում՝ Հայաստանում 9 միլիարդ դոլար արժողությամբ ամերիկյան փոքր մոդուլային ռեակտորներ կառուցելու հայտարարված նախագծի վերաբերյալ», - շաբաթական ամփոփիչ ճեպազրույցի ժամանակ ասաց Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով ԱՄՆ փոխնախագահ Ջ.Դ. Վենսի այցը Երևան և Բաքու։
«Ես հետաքրքրվեցի այս թեմայով։ Հետաքրքրվեցի, թե ինչ են իրենցից ներկայացնում այդ փոքր ռեակտորները, որտեղ դրանք գոյություն ունեն, ինչ պատմություն ունի այս հարցը և այլն։ Մի քանի հայկական լրատվամիջոցներ շտապեցին այս լուրը ներկայացնել որպես Վաշինգտոնի կողմից աննախադեպ ներդրում հանրապետության տնտեսությունում։ Ես տեսա այն թարգմանված ռուսերեն։ Չգիտեմ, թե ինչպես է այն հնչում հայերեն։ Բայց գլխավորն այն է, որ «աննախադեպ» բառը չպետք է օգտագործվի այնպես, որ նման բան երբեք տեղի չի ունեցել և երբեք էլ տեղի չի ունենա։
Իրականում պարզվում է, որ այս ամենի դիմաց վճարելու են ոչ թե ամերիկացիները, այլ Երևանը։ Ավելին, ինչպես նախկինում նշվել է, միջոցները կուղղվեն դեռևս չստեղծվող TRIPP հիմնադրամի միջոցով, որը, ենթադրաբար, նախատեսված է այլ ենթակառուցվածքային նախագծերի համար։ Ստացվում է, որ ամեն ինչ շատ մշուշոտ է»,-ասաց ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը։
Անդրադառնալով ատոմակայանի կառուցման վերաբերյալ նյութերին՝ Զախարովան նշեց. «Հայաստանը, անշուշտ, ազատ է համագործակցել իր համար նպատակահարմար գործընկերների հետ, սակայն ամերիկյան տեխնոլոգիայի ընտրությունը իսկապես հարցեր է առաջացնում։
Վաշինգտոնի կողմից առաջարկվող փոքր հզորության ատոմակայանները նույնիսկ գոյություն չունեն Միացյալ Նահանգներում. դրանք պարզապես գոյություն չունեն։ Դրանք գոյություն ունեն միայն թղթի վրա»։
Նրա խոսքով՝ մասնագետները նշում են, որ նման կայանի վերջնական արժեքը հաճախորդների համար կարող է զգալիորեն ավելի բարձր լինել, քան գնահատված արժեքը։
«Կան որոշ գնահատականներ, որ Հայաստանը, իր սեփական միջոցներով, էապես կօգտագործվի որպես պոլիգոն՝ չփորձարկված ամերիկյան տեխնոլոգիաների համար»,-հայտնեց Զախարովան։
Նա ասաց, որ փորձագետներն այս առումով մեկ այլ հարց ունեն. «Օրինակ, ի՞նչ կլինի թափոնների հետ։ Արդյո՞ք դրանք կթաղվեն Հայաստանի տարածքում՝ Հայկական լեռնաշխարհում»։
Անդրադառնալով Ռուսաստանի վերաբերյալ հարցին՝ արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչը նշեց, որ Ռուսաստանը տասնամյակներ շարունակ եղել է Երևանի հուսալի գործընկերը ատոմային արդյունաբերության մեջ։
Զախարովան հիշեցրեց, որ 1995 թվականին Ռուսաստանն է օգնել վերականգնել և վերագործարկել Հայկական ատոմակայանը։
«Այս բոլոր տարիների ընթացքում մեր երկիրը օգնություն է ցուցաբերել դրա շահագործման, սպասարկման և վառելիքի մատակարարման հարցում: Մեր օգնությամբ է դրա շահագործման ժամկետը մինչև 2026 թվականը երկարաձգելու նախագիծ մշակվել, որի շնորհիվ Հայկական ատոմակայանն այսօր գործում է: Այժմ մենք միասին աշխատում ենք մեկ այլ նախագծի վրա՝ մինչև 2036 թվականը կայանի կյանքի ևս մեկ անգամ երկարաձգման»,-ասաց Զախարովան։
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչը նաև նշեց, որ Ռուսաստանը միակ երկիրն է, որն արդեն շահագործում է փոքր հզորության ատոմակայաններ և բազմիցս իր գործընկերներին առաջարկել է փորձարկված ռուսական լուծումներ բոլոր հզորությունների տիրույթներում:

Захарова: Есть оценки, что Армения за свои же деньги будет использоваться в качестве полигона для испытания необкатанных американских технологий
14:19 12/02/2026
«Каких-либо деталей, в том числе по анонсированному проекту строительства в Армении американских, как было заявлено, малых модульных реакторов на 9 млрд долларов, представлено не было», – заявила на еженедельном брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, комментируя поездку американского вице-президента Джей Ди Вэнса в Ереван и Баку.
«Мне стала эта тема интересна, я подумала – что же это такие малые реакторы и где они вообще существуют, какова история была у этого вопроса и т.д.. Ряд армянских информационных ресурсов поспешили преподнести эту новость как небывалые инвестиции Вашингтона в экономику республики. Я видела в переводе на русский язык. Не знаю, как это по-армянски звучит. Но главное, чтобы ʺнебывалыеʺ не было использовано в том смысле, что никогда таких не было в жизни и не будет.
На деле оказалось, что платить предлагается не американцам за все это, а Еревану. При этом, как заявлялось, средства будут идти через еще не созданный фонд TRIPP, который, вроде бы, задумывается под другие инфраструктурные проекты.  То есть, как-то все очень мутно», – отметила она.
Коснувшись материалов на тему строительства АЭС, Захарова указала: «Армения, безусловно, вольна работать с теми партнерами, с которыми сочтет нужным, однако выбор в пользу американских технологий действительно вызывает вопросы.
Предлагаемых Вашингтоном АЭС малой мощности нет не то что на территории США, их вообще в принципе нет, они существуют только на бумаге».
«Специалисты отмечают, что конечная стоимость такой станции для клиентов может оказаться значительно выше, чем расчетная», – сказала она, добавив: «Есть отдельные оценки относительно того, что Армения, фактически, за свои же деньги будет использоваться в качестве полигона для испытания на самом деле просто необкатанных американских технологий».
Она также заявила, что у экспертов в этой связи возник еще один вопрос: «А что, например, будет с отходами? Они будут захоронены на территории Армении, на Армянском нагорье?»
Что касается РФ, то официальный представитель МИД РФ отметила, что Россия выступает надежным партнером Еревана в атомной отрасли на протяжении десятилетий.
Захарова напомнила, что в 1995 году российская сторона помогла  с восстановлением и перезапуском Армянской АЭС. «Все эти годы наша страна оказывала содействие в ее эксплуатации, сервисном обслуживании, поставке топлива. С нашей помощью реализован проект продления срока эксплуатации до 2026 года, благодаря чему Армянская АЭС работает сегодня. На данный момент вместе мы трудимся над очередным проектом, над очередной пролонгацией жизни станции до уже 2036 года», - отметил Захарова.
Представитель МИД РФ также отметила, что  РФ – единственное государство, которое уже эксплуатирует АЭС малой мощности и неоднократно предлагало партнерам апробированные российские решения по всех диапазонах мощности станций.