«Arik Air» ավիաընկերության ուղևորատար ինքնաթիռի մի շարժիչը օդում պայթել է
Լագոսից դեպի Պորտ Հարկուրտ թռչող «Arik Air» ավիաընկերության ուղևորատար ինքնաթիռն արտակարգ վայրէջք է կատարել օդում շարժիչի շարքից դուրս գալու հետո։ Լուրը հայտնում է «Մետրո» լրատվական գործակալությունը։
Դեպքը տեղի է ունեցել թռիչքից կարճ ժամանակ անց։ 80 ուղևոր տեղափոխող «Բոինգ 737»-ը ուժեղ պայթյունից հետո կորցրել է ձախ շարժիչը ։ Անձնակազմը անմիջապես սկսել է արտակարգ իրավիճակների ընթացակարգերը։
Ինքնաթիռը կարողացել է շարունակել թռիչքը մեկ աշխատող շարժիչով և անվտանգ վայրէջք կատարել Բենինում։ Նախնական տեղեկությունների համաձայն՝ ուղևորներից կամ անձնակազմից ոչ մեկը չի տուժել։
Նիգերիայի վթարների հետաքննության բյուրոյի (NSIB) խոսնակը հաստատել է, որ միջադեպը «թռիչքի ժամանակ շարժիչի խաթարման» հետևանք է եղել։ Գործակալությունը Բենին է ուղարկում մասնագետների նախնական խումբ՝ ինքնաթիռը անվնաս պահելու, ապացույցներ հավաքելու, անձնակազմին և վկաներին հարցաքննելու և թռիչքի տվյալների ձայնագրիչները առգրավելու համար։
NSIB-ը հայտարարել է, որ համագործակցում է Նիգերիայի քաղաքացիական ավիացիայի վարչության և «Arik Air»-ի հետ՝ միջադեպի պատճառը և հնարավոր նպաստող գործոնները պարզելու համար։

Самолет Arik Air экстренно сел в Нигерии из-за отказа двигателя
Пассажирский самолет авиакомпании Arik Air, следовавший из Лагоса в Порт-Харкорт, совершил экстренную посадку из-за развалившегося в небе двигателя, пишет Metro.
Инцидент произошел вскоре после вылета. Boeing 737, на борту которого находились 80 пассажиров, потерял левый двигатель после громкого хлопка. Экипаж незамедлительно приступил к выполнению аварийных процедур.
Самолет смог продолжить полет на одном работающем двигателе и благополучно приземлился в Бенине. По предварительным данным, никто из пассажиров и членов экипажа не пострадал.
Представитель Нигерийского бюро по расследованию происшествий (NSIB) подтвердил, что речь идет об «аномалии двигателя в полете». Ведомство направляет в Бенин предварительную группу специалистов для обеспечения сохранности воздушного судна, сбора доказательств, опроса экипажа и свидетелей, а также изъятия данных бортовых самописцев.
NSIB сообщила, что сотрудничает с Управлением гражданской авиации Нигерии и авиакомпанией Arik Air для установления причин инцидента и возможных сопутствующих факторов.
В авиакомпании принесли извинения пассажирам за прерванный рейс, подчеркнув, что безопасность и благополучие клиентов остаются главным приоритетом авиакомпании. Расследование продолжается, пишет Газета.Ру.