Վիկտոր Սողոմոնյանի սերիալն արժանացել է «Մեծ երկրի հերոսներ» կինոմրցանակին՝ լավագույն սցենարի և լավագույն գաղափարի համար
11:47 13/02/2026
Alpha Media House-ի հիմնադիր և կինոպրոդյուսեր Վիկտոր Սողոմոնյանի «Վարշավա 21» սերիալն արժանացել է «Մեծ երկրի հերոսներ» կինոմրցանակին՝ լավագույն սցենարի և լավագույն գաղափարի համար։
«Մեծ երկրի հերոսներ» 3-րդ ազգային կինոմրցանակաբաշխությունը տեղի է ունեցել Մոսկվայում փետրվարի 11-12-ը։
Այն նվիրված է այնպիսի նախագծերին, որոնք ձևավորում են հերոսի կերպարը, նպաստում երիտասարդության ու կրթության զարգացմանը, խթանում են ավանդական արժեքներն ու խթանում համաշխարհային արդի մարտահրավերներին։
«Ինձ համար մեծ պատիվ է մրցանակ ստանալ հենց այս անվանակարգում՝ բազմաթիվ այլ նախագծերի շարքում։ Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ժյուրիին այս իսկապես մեծ պատվի համար։ Մի քանի խոսք. իմ թիմը և զգացինք՝ մեծ անարդարություն է, որ չկան ֆիլմեր ժամանակակից ռուս դիվանագետների մասին, մարդկանց մասին, ովքեր հսկայական աշխատանք են կատարում ամբողջ աշխարհում։ Հատկապես այս օրերին՝ հաշվի առնելով ներկայիս սոցիալ-քաղաքական իրավիճակը։ Սկզբում սկսեցինք  աշխատել դեսպանատան մասին ֆիլմի վրա։ Հետո ի հատ եկավ «Վարշավա 21» նախագիծը, և հիմա իդեալական ժամանակն է բացահայտելու մի գաղտնիք։
Ապրիլի 29-ին Okko-ն կթողարկի «Վարշավա 23»-ի շարունակությունը՝ «Բեռլին 23»-ը»,-ասել է Վիկտոր Սողոմոնյանը։
Նա շնորհակալություն է հայտնել ֆիլմի վրա աշխատած պրոդյուսերին, դերասաններին, ռեսժիսորին ու թիմի մյուս անդամներին։ Վիկտոր Սողոմոնյանն արժանացել է Ռուսաստանի գրողների միության հնգաթև աստղի արձանիկի, որը հենց միջոցառման ժամանկ հանձնվել է նրան։
Կինոմրցանակի համար ներկայացվել էր 532 նախագիծ, իսկ մրցանակաբաշխությունը տեղի է ունեցել փետրվարի 12-ին՝ 19 անվանակարգերում։

Сериал Виктора Согомоняна победил на кинопремии «Герои большой страны» «За лучший сценарий и лучшую идею»
Сериал «Варшава’21» основателя Alpha Media House, кинопродюсера Виктора Согомоняна стал победителем кинопремии «Герои большой страны» в номинации «За лучший сценарий и лучшую идею».
III Национальная кинопремия «Герои большой страны» проходила Москве 11-12 февраля. Она посвящена проектам, которые формируют образ героя, способствуют становлению и воспитанию молодежи, продвигают традиционные ценности и отвечают на актуальные вызовы в мире.
«Для меня большая честь – получить награду именно в этой номинации среди стольких проектов. Хочу поблагодарить жюри за действительно очень высокую честь. Буквально несколько слов: мы с нашей командой посчитали в свое время, что очень большая несправедливость заключается в том, что нет фильмов про современных российских дипломатов, людей, которые делают огромную работу в мире. Особенно в наши дни, когда знаете, какая общественно-политическая ситуация. Сначала была начата работа над фильмом про посольство. Потом появился проект «Варшава’21», и сегодня как раз самое время открыть секрет.
29 апреля на Okko будет релиз – продолжение «Варшавы» — «Берлин’ 23». Хочу выразить огромную благодарность моему сопродюсеру Михаилу Волобуеву, замечательным актерам Дмитрию Миллеру, Дмитрию Куличкову, режиссеру Феликсу Герчикову, сценаристу Ренату Хайруллину, оператору Антону Костромину и всем, кто приложил свои усилия к этому проекту.
И, конечно, большое спасибо платформе Okko за внимательное и трепетное отношение к политическому проекту (а это реально политическое кино, которого очень мало сегодня). Благодаря им этот проект состоялся и продолжается», — сказал Виктор Согомонян на церемонии награждения, получая статуэтку с пятиконечной звездой из рук представителя Союза писателей России.