Աշխարհի կրկնակի չեմպիոն ամերիկացի գեղասահորդ Իլյա Մալինինը Միլանի Օլիմպիական խաղերում ձախողել է ազատ ծրագիրն ու զբաղեցրել ութերորդ տեղը (264.49 միավոր): Մեկնաբանելով ելույթը՝ ասել է. «Հանդիսատեսը երբեք չէր դադարում ինձ աջակցելուց: Շատ մարզաձևեր չկան, որտեղ դու ոչ միայն մարզիկ ես, այլև արտիստ: Դա ավելացնում է ճնշումը և պատասխանատվությունը»:
«Ես դեռ փորձում եմ հասկանալ, թե իրականում ինչ է պատահել։ Դա այնքան էլ հաճելի բան չէ։ Արդեն ոչինչ չես կարող անել։ Շատերը կցանկանային ժամանակի մեջ հետ գնալ և ինչ-որ բան փոխել։ Դա արդեն պատահել է։ Ես իմ կյանքում շատ վերելքներ և վայրէջքներ եմ ունեցել։ Այս պահին գլուխս լի է մտքերով ու հիշողություններով. դրանք ինձ ճնշում են», - Մալինինի խոսքերն է մեջբերում Sport24-ը։
Նշենք, որ 21-ամյա ղազախ գեղասահորդ Միխայիլ Շայդորովը սենսացիոն կերպով նվաճել է 2026 թվականի Օլիմպիական խաղերի ոսկե մեդալը տղամարդկանց մենասահքում։ Նա հավաքել է 291.58 միավոր։

Олимпиада в Италии: неудачное выступление Малинина, золото Михаила Шайдорова
«Русский американец» Илья Малинин считался безоговорочным фаворитом в одиночном фигурном катании, однако выступил неудачно и в итоге занял лишь восьмое место.
В мужской произвольной программе многие из главных претендентов на медали испытывали трудности с выполнением своих выступлений. Из шести финалистов пятеро упали. Малинин упал дважды.
Олимпийским чемпионом стал казахстанец Михаил Шайдоров — он был единственным, кто выступил чисто и завоевал первую золотую медаль своей страны на зимних Олимпийских играх за 32 года.
Серебро и бронза — у японских фигуристов Юмы Кагиямы и Сюна Сато.
Михаил Шайдоров
Getty Images, Михаил Шайдоров
Илья Малинин прокомментировал тот факт, что занял восьмое место на Олимпийских играх в Милане. По сумме двух программ он набрал 264,49 балла.
После выступления 21-летний спортсмен признался, что до конца не понимает, что именно пошло не так, но отметил поддержку трибун и особое давление.
«Все ещё пытаюсь понять, что именно произошло. Это не очень приятная вещь. Уже ничего не сделаешь. Многие люди хотели бы в своей жизни вернуться в прошлое и что-то поменять. Это уже случилось», — приводит слова Малинина Sport24.