Սա նաև ուժային մարմինների կազմակերպած խումբ է. Աբրահամյանը՝ Ադրբեջանի քաղհասարակության ներկայացուցիչների Հայաստան այցի մասին
11:44 16/02/2026
«Վեհափառի դեմ քրեական վարույթն այն տրամաբանական քայլերի շարունակությունն է, որն առնվազն ավելի խտացված տեսել ենք 2025 թ հունիս-հուլիս ամիսներից հետ»,- խորհրդարանական ճեպազրույցի ժամանակ ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա, սա որոշակիորեն կանխատեսել էր։
«Ինչո՞ւ եղավ հենց այս պահին։ Կարծում եմ՝ եպիսկոպոսաց ժողովի կազմակերպման մասով էր որոշակի արագացված գործողությունները։ Ակնհայտորեն ինչ-որ փուլում լինելու էր նման դրսևորում,  բայց որոշակի գործողությունները արագացվեցին»,- ասաց Աբրահամյանը։
Անդրադառնալով  «Խաղաղության կամուրջ» նախաձեռնության շրջանակում Ադրբեջանի քաղհասարակության ներկայացուցիչների այցին Հայաստան, նա նշեց, որ  Ադրբեջանում առհասարակ շատ մեծ չափազանցություն է  քաղաքացիական հասարակություն ասելը, քանի որ Ադրբեջանում շատ վաղուց  բռնապետություն է  կառուցված, այնտեղ խոսել ազատ մեդիայի, ՀԿ-ների մասին, որոնք դուրս են իշխանության վերահսկողությունից, չեն կարող ասել։
«Սա որոշակի նաև  ուժային մարմինների կազմակերպած խումբ է։ Այդ մարդիկ կամ այդ մարդկանց ճնշող մեծամասնությունը կարճ ժամանակ առաջ խոսում էին հայերի նկատմամբ ատելության,  հայերի դեմ գործողությունների մասին, այդ մարդիկ մեկ օրում չեն կարող փոփոխությունների ենթարկվել»,- ասաց Աբրահամյանը։
Նա նշեց, որ Ադրբեջանն իր համար ունի իր քայլերի հաջորդականությունը, դրան զուգահեռ սպառազինվում է, փորձում է ՀՀ հարաբերություններում հանդես գալ թելադրողի, ուժեղի դիրքերից, ինչը չի էլ թաքցնում։

An Armenian opposition MP on Monday cast doubt on the independence of a recent visit by Azerbaijani civil society representatives to Armenia, describing the delegation as a group “formed by security bodies”.
Tigran Abrahamyan, a member of the Pativ Unem parliamentary faction, made the remarks during a parliamentary briefing, referring to the visit held under the “Bridge of Peace” initiative.
“There is significant exaggeration in calling it civil society in Azerbaijan,” Abrahamyan said. “A dictatorship has long been established there. It is impossible to speak of free media or NGOs that operate outside government control.”
He alleged that the visiting group was linked to Azerbaijani security agencies and questioned the credibility of their engagement in dialogue.
“This is, to a certain extent, also a group organized by security bodies,” he said. “Those people, or the overwhelming majority of them, were speaking about hatred toward Armenians and actions against Armenians not long ago. They cannot undergo such a transformation in a single day.”
Abrahamyan said that while such initiatives are presented as confidence-building measures, Baku continues to rearm and seeks to position itself as the dominant party in relations with Yerevan.
Separately, he denounced the criminal charges against Catholicos Karekin II as part of a broader campaign targeting the Armenian Apostolic Church.
Abrahamyan said he had anticipated such a development and suggested the timing was connected to preparations for the upcoming Assembly of Bishops.