Սա ոչ միայն սոցիալական անարդարություն է, այլ ուղիղ սպառնալիք բուժօգնության որակին. Անուշ Պողոսյանի ահազանգը
Հայաստանում գործող առողջապահական ապահովագրության համակարգում բուժաշխատողի վարձատրությունը չի համապատասխանում աշխատանքի բարդությանը, մասնագիտական ու իրավական պատասխանատվությանը և բժշկական ռիսկի մակարդակին։ Այս մասին ահազանգում է «Առողջության իրավունք» ՀԿ նախագահ Անուշ Պողոսյանը։
«Այսօր բժիշկը ստիպված է աշխատել՝
ավելացված ծանրաբեռնվածությամբ,
մեծ հաշվետվական բեռի տակ,
մշտական ստուգումների ու տուգանքների ռիսկով,
բայց առանց համարժեք վարձատրության և սոցիալական երաշխիքների։
Սա ոչ միայն սոցիալական անարդարություն է, այլ ուղիղ սպառնալիք բուժօգնության որակին։
Ցածր վարձատրությունը խրախուսում է բուժաշխատողների արտահոսքը, մասնագիտական այրումը և երբեմն նաև կոռուպցիոն վարքագծի ռիսկերը։
Այս համակարգում պարտվողը մեկն է՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին։
Պարտվում է հիվանդը։
Պարտվում է բժիշկը։
Պարտվում է պետությունը՝ իր իսկ քաղաքական որոշումների հետևանքով։
Այս քաղաքականությունը անհապաղ վերանայվելու անհրաժեշտություն ունի, քանի որ այն արդեն վնաս է հասցնում ոչ թե ապագայում, այլ այստեղ և հիմա՝ մարդու առողջությանը, բժշկի արժանապատվությանը և պետության վստահությանը»։

Armenia’s health insurance system is undermining the quality of medical care by failing to provide doctors with pay that reflects the complexity and risks of their work, a health rights advocate said on Monday.
In a social media post, Anush Poghosyan, president of the Right to Health NGO, said medical staff are forced to work under heavy workloads, extensive reporting requirements and constant risk of fines and inspections, but without adequate compensation or social guarantees.
“This is not only social injustice, but also an imminent threat to the quality of healthcare,” Poghosyan wrote, warning that low wages drive physician burnout, emigration and even corruption risks.
She added that the consequences are borne by patients, doctors, and the state itself, calling for an urgent policy review. “The damage is not in the future but here and now – to human health, dignity of doctors and public trust,” Poghosyan said.