Տաքսու վարորդներին ռեկետի են ենթարկում. Նրանք դուրս են եկել բողոքի
Տաքսու վարորդներն իրենց խնդիրների բարձրաձայնման համար դուրս են եկել բողոքի ակցիայի։ Նրանց հետ հանդիպման գնացած Երևանի ավագանու անդամ Մեսրոպ Մանուկյանն ահազանգում է՝  ՀՀ-ում կա գրանցված շուրջ 120 000 օնլայն տաքսի ծառայությունների վարորդներ, որոնցից առնվազն 40 000 վարորդ օրեկան 10 ժամ աշխատում են և ամենակարևոր վճարում են հարկեր։
«Այսպիսով մեր վարորդները իրենց աշխատածից նվազագույնը 16,5 % վճարում են «Yandex» ( իրականում գումարն ավելի շատ է ), 1,8-4% վճարում են «տաքսոպարկեր»-ին և ևս 4-5 % պետությանը հարկ։ Բնականաբար վճարած գումարներից հարկեր գեներացվում է նաև «Yandex»-ից և «տաքսոպարկեր»-ից և վճարված հարկերը իմ գնահատմամբ կազմում է շուրջ 12 %:
Արդյունքում վարորդները վճարում են հարկեր, բայց չեն հանդիսանում գրանված աշխատող և հետագայում բարձր թոշակ չեն ստանալու, ներկայումս չեն հանդիսանում Առողջության Համընդհանուր Ապահովագրության շահառու, այսինքն անվճար բուժ օգնություն չեն ստանում։
Հիմա հարցեր  Նիկոլ Փաշինյանին շարքից.
Նիկոլ Փաշինյան չե՞ք կարծում, որ
1. Չեք կարծում, որ նման կերպ «քերել» մեր ժողովրդին ու դիմացը ոչինչ չտալ արդար չի
2. Չե՞ք կարծում, որ պետք է վերանայվի «Yandex»-ի անարդար տոկոսադրույքը
3. Չե՞ք կարծում, որ հարկ վճարողը պետք է օգտվի Առողջության Համընդհանուր Ապահովագրության հիմնադրամից
Նիկոլ Փաշինյան կարո՞ղ եք տալ բացատրություն վարորդների բեռը «Yandex»-ը 0%-ից դարձրել է 16,5% սրա հովանավորը ո՞վ է։

Taxi drivers in Armenia staged a protest in Yerevan on Monday, denouncing extortionate fees and inadequate social protections.
Yerevan City Council member Mesrop Manukyan, who met with the demonstrators, said around 120,000 drivers are registered with online taxi platforms, with at least 40,000 working 10-hour days and paying taxes. He noted that drivers hand over a minimum of 16.5% of their earnings to Yandex Taxi, an additional 1.8–4% to taxi fleets and pay 4–5% in state taxes.
Despite these payments, drivers are not considered formal employees, leaving them excluded from Armenia’s universal health insurance system and future pension benefits. Manukyan hit out at Prime Minister Nikol Pashinyan, stressing the need to review Yandex’s commission rates and ensure that tax-paying drivers receive access to healthcare and social security.