«Սա պարզապես Ռուբեն Վարդանյանի և մյուս հայ բանտարկյալների դատավարություն չէ. սա նման է դատավճռի հայ ժողովրդի դեմ՝ որպես ամբողջություն».Վարդանյանի ընտանիքի հայտարարությունը
12:00 17/02/2026
Բաքվի ռազմական դատարանի կողմից 20 տարվա ազատազրկման դատապարված Արցախի Հանրապետության նախկին պետնակարար Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքը հայտարարություն է տարածել, որում ասվում է.
«Այսօր իմացանք, որ Ռուբեն Վարդանյանը՝ սիրելի ամուսին, հայր, եղբայր և պապ, դատապարտվել է քսան տարվա ազատազրկման։
Ադրբեջանի ռազմական դատարանի վճիռը սրասափեցնող է, թեև՝ ոչ անսպասելի։ Դեռևս 874 օր առաջ՝ նրա ապօրինի ձերբակալությունից սկսած, ակնհայտ էր, որ այս գործընթացի արդյունքը կանխորոշված էր։ Այս ընթացքում նրա դեմ առաջադրված մեղադրանքներից և ոչ մեկը հիմնավորող որևէ ապացույց այդպես էլ չի ներկայացվել։
Ռուբենը զրկված է եղել արդար դատաքննության հիմնարար երաշխիքներից, այդ թվում՝ իրավական պաշտպանության, միջազգային փաստաբանի հետ կապվելու հնարավորությունից, դատավարությանն անկախ լրատվամիջոցների մասնակցությունից: Լսումներն անցկացվել են փակ դռների հետևում և այնպիսի պայմաններում, որոնք անհամատեղելի են միջազգային իրավունքով և, նույնիսկ ադրբեջանական օրենքներով, արդար դատաքննության չափանիշների հետ։
Չնայած Ռուբենի՝ որպես հումանիստի, բարեգործի և սոցիալական ձեռներեցի հեղինակությունը վարկաբեկելու փորձերին, կառավարությունների, քաղաքացիական հասարակության առաջնորդների և միջազգային մասնագետների աջակցությունն ուժ և հույս են հաղորդում մեր ընտանիքին։
Բոլոր նրանք, ովքեր անձամբ ճանաչում են Ռուբենին կամ նրա հետ առնչություն են ունեցել, հասկանում են նրա դեմ առաջադրված մեղադրանքների անհեթեթությունն ու անհիմն լինելը։
Սա պարզապես Ռուբեն Վարդանյանի և մյուս հայ բանտարկյալների դատավարություն չէ. սա նման է դատավճռի հայ ժողովրդի դեմ՝ որպես ամբողջություն։
Մենք շարունակելու ենք նրա և մյուս հայ բանտարկյալների ազատ արձակմանն ուղղված մեր ջանքերը։ Կոչ ենք անում միջազգային առաջնորդներին, միջազգային իրավունքին համահունչ, ձեռնարկել համապատասխան բոլոր միջոցները նրանց ազատությունն ապահովելու և իրավունքները պաշտպանելու համար»։

Former Artsakh State Minister Ruben Vardanyan's family issued a statement following his conviction in Baku Tuesday. The full text of the statement is provided below.
“Today we learned that Ruben Vardanyan - a beloved husband, father, brother and grandfather - has been sentenced to 20 years in prison.
The verdict by a military court in Azerbaijan is devastating, though not unexpected. From the moment of his arbitrary detention 874 days ago, it became evident that the outcome of this process had been predetermined.
Throughout this period, Ruben was denied fundamental guarantees of due process, including meaningful access to legal defense, contact with his international counsel, and the ability of independent media to attend the proceedings. The hearings were held behind closed doors and in conditions incompatible with the standards of a fair trial under international law and even Azerbaijani laws.
Despite attempts to discredit Ruben’s reputation as a humanitarian, philanthropist, and social entrepreneur, the support expressed by governments, civil society leaders, and international observers has provided strength and hope to our family.
This is not merely a trial of Ruben Vardanyan and the other Armenian detainees; it is seen as a judgment against the Armenian people as a whole.
We will continue our efforts to secure his release and the release of all Armenian detainees held on politically motivated grounds, and we call on international leaders to take all appropriate measures, consistent with international law, to ensure their freedom and protect their rights.”