Փաշինյանը խուսափե՞ց Մյունխենում որևէ անցանկալի խոսակցություն ունենալու ռիսկից. Քաղաքական վերլուծաբան
09:20 18/02/2026
Նիկոլ Փաշինյանը մեկնել է ԱՄՆ՝ Խաղաղության խորհրդի գագաթնաժողովին մասնակցելու համար: Դա կլինի Թրամպի նախաձեռնած Խորհրդի առաջին գագաթնաժողովը:
Քաղաքական վերլուծաբան Հակոբ Բադալյանը նշում է, որ այս ֆոնին թերեւս հետաքրքիր է այն, որ պաշտոնական Երեւանը փաստորեն բաց թողեց Մյունխենի անվտանգության համաժողովը:
«Համենայն դեպս, Նիկոլ Փաշինյանը կամ բարձրաստիճան այլ պաշտոնյան կարծես թե չեն մասնակցել դրան: Փետրվարի 13-15-ին անցկացված համաժողովին մասնակցեցին օրինակ Ադրբեջանի նախագահն ու ԱԳ նախարարը, իսկ ահա Հայաստանից չի եղել բարձրաստիճան որեւէ մասնակցություն, ինչն ըստ էության աննախադեպ է:
Ինչու՞ Փաշինյանը բաց թողեց հերթական միջազգային միջոցառումը, որը նրան թույլ կտար առնվազն մատուցել ակտիվ եւ հեղինակավոր արտաքին քաղաքականության մասին քարոզչական հերթական նյութը, առնվազն լուսանկարների տեսքով:
Արդյո՞ք նա խուսափեց Մյունխենում որեւէ անցանկալի խոսակցություն ունենալու ռիսկից: Թե՞ համարեց, որ այս փուլում եվրոպացիները իրեն պետք չեն, որովհետեւ ներկայումս ամերիկացիների հետ ակտիվ շփման փուլն է՝ Վենսի այց Հայաստան, եւ իր այցը Վաշինգտոն՝ Թրամպի նախաձեռնած գագաթնաժողովին մասնակցելու համար»,-մանրամասնում է նա։

Акоп Бадалян: Пашинян пропустил Мюнхенскую конференцию по безопасности – страх из-за неудобных разговоров?
12:37 18/02/2026
Никол Пашинян с рабочим визитом отбыл в Соединенные Штаты Америки. 19 февраля в Вашингтоне он примет участие в первом заседании инициированного президентом США Дональдом Трампом Совета мира.
Политический обозреватель Акоп Бадалян в этой связи обратил внимание: на этом фоне, пожалуй, примечательно то, что официальный Ереван фактически пропустил Мюнхенскую конференцию по безопасности.
«Во всяком случае, ни сам Никол Пашинян, ни другие высокопоставленные должностные лица Армении в ней, судя по всему, не участвовали. В конференции, прошедшей 13-15 февраля, приняли участие, например, президент и министр иностранных дел Азербайджана, в то время как из Армении высокопоставленного участника не было, что, по сути, беспрецедентно.
Почему Пашинян пропустил очередное международное мероприятие, которое позволило бы ему, как минимум, преподнести очередной пропагандистский материал об активной и авторитетной внешней политике – хотя бы в виде фотографий?
Избегал ли он риска нежелательных разговоров в Мюнхене? Или же посчитал, что на данном этапе европейцы ему не нужны, так как сейчас – фаза активных контактов с американцами: визит Вэнса в Армению и его собственный визит в Вашингтон для участия в саммите, инициированном Трампом?» – написал Бадалян.